Uniwersalny ROM upodabniający do Pixeli? Wystarczy kompatybilność z Treble

Michał Derej Artykuły 2018-05-30

Kiedy jakiś czas temu na konferencji Google I/O gigant z Mountain View zaprezentował nam Projekt Treble, publiczność oszalała. W założeniu było to świetne udogodnienie dla użytkowników – smartfony mogły bowiem otrzymywać aktualizacje np. sterowników bez potrzeby wydawania nowej wersji systemu. Okazało się jednak, że jedynie część twórców urządzeń mobilnych zdecydowała się zaimplementować to rozwiązanie do swoich produktów. Wybrani szczęśliwcy mogą jednak skorzystać ze świetnych ROM-ów dostępnych na XDA-Developers – jeden z nich zaprezentuję Wam w tym artykule.

Czym jest ROM o nazwie Pixel Experience?

Jeśli od zawsze podobały Was się urządzenia Google’a i chcielibyście upodobnić swojego smartfona do jednego z telefonów internetowego giganta, to Pixel Experience jest świetnym rozwiązaniem. ROM ten bazuje na czystym Androidzie w wersji 8.1 i zawiera wszystkie udogodnienia, które znaleźć można w Pixelach (czyli np. launcher, tapety, ikony, czcionkę i animację uruchamiania). Jak podają deweloperzy modyfikacji, ich celem jest stworzenie stabilnego, bezpiecznego i funkcjonalnego systemu, z którego bezproblemowo skorzystać będzie można na dużej ilości różnych urządzeń.

Zobacz też: Pobierz najlepsze bezpłatne klawiatury na swój telefon z Androidem!

Najnowszą wersję systemu Pixel Experience pobrać można z oficjalnej strony twórców. W dalszej części poradnika zaprezentuję Wam metodę instalacji tego ROM-u. Jeśli nie chcecie jednak zmieniać systemu na swoim smartfonie, to poniżej przedstawiam Wam kilka aplikacji, dzięki którym upodobnicie swoje urządzenie do Pixela.

Jak zainstalować system Pixel Experience na swoim smartfonie?

Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika.

Uwaga: aby skorzystać z tego poradnika, Twój telefon musi spełniać następujące wymogi:

 • Bootloader urządzenia jest odblokowany.
 • Twój smartfon jest kompatybilny z Projektem Treble.
 • Twoje urządzenie wolne jest od wszelakich modyfikacji, które głęboko wpływają na system, takich jak np. Framework Xposed, SuperSU lub Magisk.
 • Recovery TeamWinRecoveryProject (TWRP) jest obecne na Twoim smartfonie.

Jeśli upewniłeś się, że spełniasz wszystkie powyższe wymogi i masz pojęcie, co robisz, to skorzystać z poniższych kroków.

 1. Uruchom swojego smartfona w trybie recovery.
 2. Wykonaj pełną kopię systemu (Nandroid Backup) i przekopiuj ją na swój komputer – jeśli coś pójdzie nie tak, to ten krok uratuje Twojego smartfona.
 3. Na swoje urządzenie przerzuć plik .img systemu, który opisywany jest przeze mnie w tym poradniku.
 4. W TWRP wybierz przycisk „Install”, a następnie skorzystaj z opcji „Install Image”. Zlokalizuj pobrany przed chwilą plik i wybierz go.
 5. Wyświetlona zostanie lokalizacja instalacji. Wybierz opcję „System Image” i zaakceptuj operację.
 6. Po wykonanym procesie uruchom swój telefon ponownie. Gratulacje – od teraz Twój smartfon działa pod kontrolą nowego ROM-u!

Źródło: XDA-Developers • ThePajlok

  Posiadam go na swoim Lenovo K5 i dzięki niemu telefon chodzi jak burza. Włącza się blyskawicznie w porównaniu do 7.1.2 i zuzywa o wiele mniej baterii. Jedyny mankament to to ze filmy możemy nagrywać tylko aplikacja Footej Camera.

 • notonlypierogi

  Chyba spróbuję na swoim P10 Lite. Chociaż ostatnio po zabawach z modyfikacjami zalała mnie krew (czy ktoś kiedyś słyszał o znikającym roocie? :P)

  • Michał Derej

   A czy Twój telefon na pewno spełnia wszystkie wymogi?

   • notonlypierogi

    odblokowany bl mam, twrp mam, 8.0 mam i treble jest wspierany, nie widzę przeciwskazań 😉

  • maxiges

   A wygrałeś rom, który ma roota na start? Chyba od androida 7.0 np. Lineage oficjalnie jest bez roota Trzeba dograć paczkę by otrzymać go. Wszystko za sprawą blokad jak np. Android pay gdy masz roota

   • notonlypierogi

    to jest zagadnienie zagadka. Wgrywałem dwa razy (za pierwszym spaprałem coś w ustawieniach systemowych) i za pierwszym razem mimo braku jakiejkolwiek aplikacji root był- Nova blokowała ekran z metodą „Root”, wszelkie root checkery wykrywały Roota. Za drugim również na początku był, później znikł (?) więc zainstalowałem Magiska. Po 4-5 dniach znów dostęp do roota znikł.

    • Rafał Hadaś

     Magisk i ukrywanie roota w opcjach. Roota nawet apki bankowe nie widza

     • notonlypierogi

      nie chodzi o to, magisk manager w ogóle nie ma opcji modułów, superusera ani pobierania modułów w menu

     • Rafał Hadaś

      Wyrywasz plik ZIP przez twrp?

     • notonlypierogi

      nie inaczej

     • Rafał Hadaś

      W LG V10 tak miałem. Tylko z super Su mogłem mieć root

 • Damian Stręk

  Bardzo ważne pytanie. Czym jest Treble?

  • Michał Derej

   To system szybkich aktualizacji, które nie wymagają zatwierdzania przez operatora i producenta. Jeśli o nim nie słyszałeś, to zapewnie Twój telefon nie jest kompatybilny z tym systemem.

   • maxiges

    Chyba trochę nie tak. Projekt treble ma za zadanie oddzielić ” system od hardware” to miej więcej znaczy tyle, że dąży się do tego że nie będzie potrzeby wypuszczenia przez producenta hardware nowszych sterowników by telefon mógł dostać nowszego androida.
    Projekt Treble zazwyczaj jest implementowany w nowych telefonach, które wychodzą z androidem 8.0. Ale najlepiej sprawdzić na xda czy nasz telefon obsługuje ten format 🙂

    • Michał Derej

     Można go też sztucznie uzyskać flashując kompatybilny ROM.

 • SoGood

  Do czego potrzebne Treble, skoro to custom, potrzebny odblokowany bootloader i TWRP?

  • Michał

   Treble potrzebne, bo ten system jest uniwersalny i uruchomi się na każdym telefonie z Treble, a na telefonach bez niego po instalacji się nie włączy