ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google pixel 2

Uniwersalny ROM upodabniający do Pixeli? Wystarczy kompatybilność z Treble

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Kiedy jakiś czas temu na konferencji Google I/O gigant z Mountain View zaprezentował nam Projekt Treble, publiczność oszalała. W założeniu było to świetne udogodnienie dla użytkowników – smartfony mogły bowiem otrzymywać aktualizacje np. sterowników bez potrzeby wydawania nowej wersji systemu. Okazało się jednak, że jedynie część twórców urządzeń mobilnych zdecydowała się zaimplementować to rozwiązanie do swoich produktów. Wybrani szczęśliwcy mogą jednak skorzystać ze świetnych ROM-ów dostępnych na XDA-Developers – jeden z nich zaprezentuję Wam w tym artykule.

Czym jest ROM o nazwie Pixel Experience?

Jeśli od zawsze podobały Was się urządzenia Google’a i chcielibyście upodobnić swojego smartfona do jednego z telefonów internetowego giganta, to Pixel Experience jest świetnym rozwiązaniem. ROM ten bazuje na czystym Androidzie w wersji 8.1 i zawiera wszystkie udogodnienia, które znaleźć można w Pixelach (czyli np. launcher, tapety, ikony, czcionkę i animację uruchamiania). Jak podają deweloperzy modyfikacji, ich celem jest stworzenie stabilnego, bezpiecznego i funkcjonalnego systemu, z którego bezproblemowo skorzystać będzie można na dużej ilości różnych urządzeń.

Zobacz też: Pobierz najlepsze bezpłatne klawiatury na swój telefon z Androidem!

Najnowszą wersję systemu Pixel Experience pobrać można z oficjalnej strony twórców. W dalszej części poradnika zaprezentuję Wam metodę instalacji tego ROM-u. Jeśli nie chcecie jednak zmieniać systemu na swoim smartfonie, to poniżej przedstawiam Wam kilka aplikacji, dzięki którym upodobnicie swoje urządzenie do Pixela.

Jak zainstalować system Pixel Experience na swoim smartfonie?

Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika.

Uwaga: aby skorzystać z tego poradnika, Twój telefon musi spełniać następujące wymogi:

  • Bootloader urządzenia jest odblokowany.
  • Twój smartfon jest kompatybilny z Projektem Treble.
  • Twoje urządzenie wolne jest od wszelakich modyfikacji, które głęboko wpływają na system, takich jak np. Framework Xposed, SuperSU lub Magisk.
  • Recovery TeamWinRecoveryProject (TWRP) jest obecne na Twoim smartfonie.

Jeśli upewniłeś się, że spełniasz wszystkie powyższe wymogi i masz pojęcie, co robisz, to skorzystać z poniższych kroków.

  1. Uruchom swojego smartfona w trybie recovery.
  2. Wykonaj pełną kopię systemu (Nandroid Backup) i przekopiuj ją na swój komputer – jeśli coś pójdzie nie tak, to ten krok uratuje Twojego smartfona.
  3. Na swoje urządzenie przerzuć plik .img systemu, który opisywany jest przeze mnie w tym poradniku.
  4. W TWRP wybierz przycisk „Install”, a następnie skorzystaj z opcji „Install Image”. Zlokalizuj pobrany przed chwilą plik i wybierz go.
  5. Wyświetlona zostanie lokalizacja instalacji. Wybierz opcję „System Image” i zaakceptuj operację.
  6. Po wykonanym procesie uruchom swój telefon ponownie. Gratulacje – od teraz Twój smartfon działa pod kontrolą nowego ROM-u!

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy