google play telefon smartfon certyfikacja sklep

[Poradnik] Skontroluj, czy smartfon, który chcesz kupić obsługuje sklep Google Play

Michał Derej Michał Derej Porady

Jeśli na bieżąco czytacie artykuły, które pojawiają się na łamach naszej strony, to zapewne wiecie, że jakiś czas temu Google zdecydowało się na obowiązkową certyfikację urządzeń – producenci bez wymaganych licencji nie będą zatem w stanie komercyjnie korzystać ze wszystkich aplikacji Google’a, w tym sklepu Google Play. Warto jednak wiedzieć, że lista smartfonów oraz tabletów, na których bezproblemowo korzystać można z usług giganta z Mountain View, jest jawna – w tym artykule przedstawię Wam, jak ją znaleźć oraz jak wyszukać na niej urządzenie, które chcecie kupić w przyszłości.

Zobacz też: Znamy specyfikację Honora 10 – jest na co czekać!

Jeśli chcecie poczytać nieco więcej na temat zmian w Androidzie, to odsyłam Was do następujących artykułów:

Jak sprawdzić, czy smartfon, który chcesz zakupić będzie współpracował ze sklepem Google Play?

Sklep Google Play to miejsce, z którego użytkownicy systemu Android mogą bezproblemowo pobierać nowe gry i aplikacje. Możliwość korzystania z tej usługi to wielkie udogodnienie – wystarczy przecież zaledwie kilka kliknięć, by cieszyć się z nowego programu, który usprawni działanie naszego smartfona. Z tego powodu warto sprawdzić, czy nowy telefon, który chcemy zakupić, posiada wsparcie Google’a, co pozwala producentowi na korzystanie z aplikacji giganta z Mountain View – w tym poradniku pokażę Wam, jak to zrobić.

  1. Przejdź na oficjalną stronę Google’a, która mówi o wspieranych urządzeniach. Zauważysz tam kategorię „Full list of supported devices”.
  2. Ujrzysz tam dwie opcje, które pozwolą Ci wyświetlić listę urządzeń w formatach pdf oraz csv. Wybierz odpowiednie dla Ciebie rozszerzenie. Jeśli jesteś zainteresowany listą dla urządzeń z systemem Chrome OS, to skorzystaj z opcji, która znajduje się na dole przeglądanej kategorii.
  3. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju pliku zostanie on pobrany na Twój dysk. Jest to gigantyczna lista – znajdują się na nim aż 602 strony różnych smartfonów i tabletów! Aby wyszukać urządzenie, które chcesz zakupić, skorzystaj ze skrótu klawiszowego:
    – na komputerze z systemem Windows jest to ctrl + f,
    – na komputerze z systemem Mac OS jest to Command + f,
    – na telefonie musisz wybrać odpowiednią opcję w czytniku.
  4. Wyszukaj urządzenie na liście po podstawowej nazwie (np. Galaxy S9), a następnie skontroluj, czy numer modelu urządzenia (jest to ostatnia kolumna po prawej) zgadza się z numerem tego smartfona, który chcesz zakupić. Jeśli tak, to Twoje nowe urządzenie na pewno będzie obsługiwało sklep Google Play. Gratulacje!

Źródło: Google / XDA-Developers

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy