Jeśli na bieżąco czytacie artykuły, które pojawiają się na łamach naszej strony, to zapewne wiecie, że jakiś czas temu Google zdecydowało się na obowiązkową certyfikację urządzeń – producenci bez wymaganych licencji nie będą zatem w stanie komercyjnie korzystać ze wszystkich aplikacji Google’a, w tym sklepu Google Play. Warto jednak wiedzieć, że lista smartfonów oraz tabletów, na których bezproblemowo korzystać można z usług giganta z Mountain View, jest jawna – w tym artykule przedstawię Wam, jak ją znaleźć oraz jak wyszukać na niej urządzenie, które chcecie kupić w przyszłości.

Zobacz też: Znamy specyfikację Honora 10 – jest na co czekać!

Jeśli chcecie poczytać nieco więcej na temat zmian w Androidzie, to odsyłam Was do następujących artykułów:

Jak sprawdzić, czy smartfon, który chcesz zakupić będzie współpracował ze sklepem Google Play?

Sklep Google Play to miejsce, z którego użytkownicy systemu Android mogą bezproblemowo pobierać nowe gry i aplikacje. Możliwość korzystania z tej usługi to wielkie udogodnienie – wystarczy przecież zaledwie kilka kliknięć, by cieszyć się z nowego programu, który usprawni działanie naszego smartfona. Z tego powodu warto sprawdzić, czy nowy telefon, który chcemy zakupić, posiada wsparcie Google’a, co pozwala producentowi na korzystanie z aplikacji giganta z Mountain View – w tym poradniku pokażę Wam, jak to zrobić.

  1. Przejdź na oficjalną stronę Google’a, która mówi o wspieranych urządzeniach. Zauważysz tam kategorię „Full list of supported devices”.
  2. Ujrzysz tam dwie opcje, które pozwolą Ci wyświetlić listę urządzeń w formatach pdf oraz csv. Wybierz odpowiednie dla Ciebie rozszerzenie. Jeśli jesteś zainteresowany listą dla urządzeń z systemem Chrome OS, to skorzystaj z opcji, która znajduje się na dole przeglądanej kategorii.
  3. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju pliku zostanie on pobrany na Twój dysk. Jest to gigantyczna lista – znajdują się na nim aż 602 strony różnych smartfonów i tabletów! Aby wyszukać urządzenie, które chcesz zakupić, skorzystaj ze skrótu klawiszowego:
    – na komputerze z systemem Windows jest to ctrl + f,
    – na komputerze z systemem Mac OS jest to Command + f,
    – na telefonie musisz wybrać odpowiednią opcję w czytniku.
  4. Wyszukaj urządzenie na liście po podstawowej nazwie (np. Galaxy S9), a następnie skontroluj, czy numer modelu urządzenia (jest to ostatnia kolumna po prawej) zgadza się z numerem tego smartfona, który chcesz zakupić. Jeśli tak, to Twoje nowe urządzenie na pewno będzie obsługiwało sklep Google Play. Gratulacje!

Źródło: Google / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.