[Poradnik tygodnia] Jak zmienić czcionkę na telefonie z Androidem?

Artykuły

Możliwości dostosowywania systemu Android na swoim smartfonie są niemalże nieograniczone i pomimo tego, że domyślna czcionka Androida jest naprawdę dobra i tworzona była przez wiele lat, to niektórzy użytkownicy, którzy cenią sobie możliwości personalizacji, wciąż chcieliby ją zmienić. Dzięki otwartości Androida jest to oczywiście możliwe – w tym poradniku pokażę Wam, jak to zrobić.

Uwaga: wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Jak zmienić czcionkę na Androidzie bez roota?

Zmiana czcionki na urządzeniach działających pod kontrolą Androida nie zawsze musi oznaczać konieczność posiadania zrootowanego smartfona. W tej części poradnika pokażę Wam kilka sposobów, dzięki którym zmiana czcionki na waszym smartfonie może okazać się możliwa.

Przeszukaj ustawienia telefonu

Ta porada jest być może bardzo trywialna, lecz warto ją przetestować, gdyż niektórzy producenci dodają do aplikacji Ustawienia opcje, które pozwalają na zmianę czcionki bez najmniejszego problemu. Warto ich poszukać, bo może okazać się, że cała operacja jest prostsza, niż się Wam wydaje.

Skorzystaj z aplikacji iFont

iFont to ciekawa aplikacja, która pozwala na zmianę czcionek na kompatybilnych urządzeniach (aktualnie wspierane są modele Samsunga, Xiaomi oraz Meizu) bez potrzeby posiadania zrootowanego urządzenia. W celu podmiany odpowiednich plików należy uruchomić program, wybrać odpowiednią dla siebie czcionkę z obszernej listy i zainstalować ją według instrukcji wyświetlonych w aplikacji. Co ciekawe, nie jest wymagany nawet restart urządzenia – wszystkie zmiany zostają zaaplikowane automatycznie. Aplikację iFont można pobrać, klikając w ten link.

Użyj launchera

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziałała na Waszym urządzeniu, a procedura rootowania nie wchodzi w grę, to jedyną opcją, jaka pozostaje, jest użycie niestandardowego launchera, który pobrać można ze sklepu Google Play. Wiele z nich obsługuje możliwość zamiany czcionki (niestety wyłącznie w interfejsie launchera), czego przykładem jest, chociażby GO Launcher. Proces zamiany czcionki można zazwyczaj wykonać w menu Preferencje, jednak różni się to w zależności od wybranej aplikacji.

Jak zmienić czcionkę na Androidzie z rootem?

Zrootowany telefon pozwala nam na znacznie więcej niż urządzenie bez uprawnień SuperUsera. W tej części poradnika pokażę Wam, jak krok po kroku, zmienić czcionkę na smartfonie z Androidem.

  1. Pobierz aplikację FontFix, która pozwala na podmianę czcionek na zrootowanych smartfonach z Androidem.
  2. Skopiuj wybrany plik TTF (jest to rozszerzenie czcionek na Androidzie) na swój telefon.
  3. Uruchom pobraną wcześniej aplikację.
  4. Wykonaj kopię zapasową swojej aktualnej czcionki. Możesz to zrobić w menu aplikacji, korzystając z funkcji Backup/Restore. Jeśli aplikacja spyta o dostęp do uprawnień roota, to oczywiście jej je nadaj.
  5. Aby podmienić czcionkę w systemie, skorzystaj z lokalnej czcionki, którą przed chwilą przerzuciłeś na swój telefon lub z obszernej bazy, która posiada ponad 4000 pozycji.
  6. Aplikacja spyta Cię, czy chcesz zainstalować czcionkę jako domyślną dla systemu. W wyświetlonym oknie zgódź się na to i uruchom ponownie smartfona, kiedy zostaniesz o to poproszony.
  7. Gotowe! Od teraz czcionki na Twoim telefonie zostały podmienione.

 

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x