[Poradnik tygodnia] Pixel 2 / Pixel 2 XL – odblokowanie bootloadera, root

mm Michał Derej Artykuły 2017-11-12

Pixele od Google’a to ciekawe urządzenia, które pomimo swoich dość poważnych problemów mają również wiele zalet. Można do nich zaliczyć m.in. bardzo szybkie aktualizacje systemu oraz comiesięczne poprawki bezpieczeństwa. Co więcej, właściciele Pixeli do swojej dyspozycji otrzymują również nielimitowane miejsce na Dysku Google na zdjęcia przez trzy lata. Pomimo tego, że Pixel 2 oraz Pixel 2 XL oficjalnie nie są dostępne w Polsce, to wiele osób decyduje się na sprowadzanie takiego smartfona zza granicy. Z tego powodu w tym poradniku pokażę Wam, jak odblokować bootloader i zrootować wspomniane przeze mnie wyżej telefony.

Uwaga: wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność.

Jak zainstalować ADB i Fastboot?

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj (instrukcja dla systemu Windows). 
 6. Upewnij się, że smartfon jest poprawnie wykrywany za pomocą komendy adb devices. Jeśli z ADB korzystasz po raz pierwszy, to na telefonie powinno wyświetlić się okno z potwierdzeniem łączenia. Po pomyślnym procesie łączenia w konsoli ADB powinieneś ujrzeć numer identyfikacyjny urządzenia.

Zobacz też: Co działo się z Android.com.pl przez trzy ostatnie dni?

Jak odblokować bootloader na Pixelu 2 i Pixelu 2 XL?

Odblokowanie bootloadera jest krokiem koniecznym do zrootowania swojego urządzenia. Pamiętajcie, że operacja ta wymaże wszystkie dane z pamięci Waszego telefonu, także dobrym wyjściem może okazać się wykonanie kopii zapasowej.

 1. Upewnij się, że Twój telefon podłączony jest do komputera w trybie debugowania USB.
 2. W konsoli ADB skorzystaj z następującej komendy: adb reboot bootloader
 3. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego trybu odblokowania – do wyboru jest opcja zwykła oraz critical (pozwala ona na bezpośrednie flashowanie plików bootloadera). Uwaga: strona dla deweloperów Google’a jest dość niejasna, ale znajdują się na niej informacje sugerujące, że z trybu odblokowania critical powinno korzystać się wyłącznie na Pixelu 2 XL.
 4. Aby odblokować bootloader, skorzystaj z jednej z dwóch podanych obok komend: fastboot flashing unlock lub fastboot flashing unlock_critical
 5. Wykonaj operacje wyświetlone na urządzeniu. Po zakończeniu operacji włącz swój telefon.

Jak zrootować Pixela 2 i Pixela 2 XL?

 1. Pobierz aplikację Magisk Manager i zainstaluj ją na swoim urządzeniu.
 2. Pobierz stockowy plik boot.img za pomocą strony Google’a i skopiuj go na swoje urządzenie.
 3. Uruchom aplikację Magisk i skorzystaj z opcji Install, a następnie skorzystaj z opcji Patch Boot Image File.
 4. Wybierz pobrany przed chwilą plik boot.img i pozwól Magiskowi na wprowadzenie koniecznych zmian.
 5. Zmodyfikowany plik przenieś na swój komputer, na przykład za pomocą tej komendy: adb pull /sdcard/MagiskManager/patched_boot.img
 6. Uruchom swój telefon w trybie bootloader za pomocą następującej komendy: adb reboot bootloader
 7. Sflashuj zmodyfikowany plik boot.img: fastboot flash boot patched_boot.img
 8. Uruchom swój telefon ponownie za pomocą komendy fastboot reboot
 9. Gotowe! Od teraz Twój telefon powinien mieć uprawnienia SuperUsera.

Źródło: XDA-Developers • kasper53

  Polecam zastanowić się używając Magiska. Jestem a raczej byłem posiadaczem Honora 9, oblokowalem bootloadra i inne sprawy, poki nie wrzuciłem Magiska telefon działał, po inatalacji złapał bootloopa i za chiny nie idzie go przywrócić do życia … 🙁

  • haVoc vulTure

   A masz wgrane twrp i czy zrobiłeś kopie zapasową?

   • kasper53

    Tak, mam wgrane TWRP ale nie zrobiłem kopii zapasowej :/ może Ty masz pomysł jak uratować Honora 🙁

    • haVoc vulTure

     A mozesz dostac sie do twrp uzywajac kombinacji klawiszy?

     • kasper53

      Tak, moge wejść w twrp, bootfast i w tryb eRecovery Huawei

     • haVoc vulTure

      To wszystko robiles na stoku czy wrzuciles jakis rom?

     • kasper53

      Robione wszystko na oryginalnym romie Honora 9, no właśnie tu pojawia się problem, po wrzuceniu i instalacji Magiska wpadł fon w bootloopa, odpalilem to w trybie twrp gdzie bylo info ze system nie jest zainstalowany. Tyle juz sposobów próbowałem i zaden nic nie daje, dalej batloop

     • haVoc vulTure

      A z eRecovery Huawei sie nie da tego zrobic? Jesli nie to trzeba sciagnac z neta stock rom dla tego modelu i wgrac przez twrp.

     • kasper53

      Niestety nie ‚package info vaild’ wyskakuje. Próbowałem z karty sd przez dload wgrać pliki, wgrywa jeden a drugiego nie da rady, probowalem też instalować rom przez wyodrębnienie plików boot.img, system.img, recovery.img z pliku app i telefon nie wstaje ale przynajmniej komputer pokazuje pamięci zamontowane w telefonie. Próbowałem też przez fastboota i jedyne co to podmienia twrp na normalne Huaweiowe recovery.

     • haVoc vulTure

      A probowales Huawei Multi-Tool?
      Posiada funkcję samoczynnej aktualizacji (prace rozwojowe są prowadzone cały czas)
      Odlokowanie/Zablokowanie Bootloadera.
      Flashowanie TWRP/Stock Recovery.
      Rootowanie
      Odceglanie z bootloopów.
      Instalacja strowników ADB
      Instalacja HiSuite dla uzyskania wszystkich sterowników. (Po instalacji sterowników zaleca się ręczne odionstalowanie)
      Debrandowanie (zmianamodelu/vendor id)
      Flashowanie plików .img użytkonika

     • kasper53

      O widzisz tym sposobem jeszcze nie próbowałem i dzięki, jutro się wezmę za sprawdzenie tego. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa a w zasadzie dwie. Pierwsza to ze Magisk modyfikuje obraz rozruchowy i dodaje pliki do /data i /cache, czy może Magisk coś pomieszal z rozruchem fona czyli z bootloaderem a druga sprawa to zachowanie serwisu Huawei we Wrocławiu, pofatygowałem się do nich i oddalem im fona do zrobienia uprzedzajac ze jest to z wiadomych przyczyn naprawa poserwisowa gdyż świadomie pozbylem sie gwarancji i opisałem co i jak, na drugi dzień dostaje smsa że telefon jest do odebrania, pędze do nich uwaga 100km i na miejscu dowiaduje się że urządzenie nie jest zarobione gdyż ingerowalem w system (o czym wiedzieli), uprzejma Pani poinformowala mnie że owszem mogą wgrać system ale trzeba wymienić plyte główną a to jest pół wartości telefonu. I pytanie do Was, serwis chce mnie naciągnąć na koszty czy jak? Ja nie widzę sensu wymieniać płyty skoro telefon odpala w eRecovery który załącza WiFi, odpala w fastboocie i jest wykrywany przez komputer po wpisaniu komendy fastboot devices … Więc płyta jest uwalona czy nie Waszym zdaniem?

     • haVoc vulTure

      Jeszcze takie cos znalazlem na yt: How To: Fix Device with Magisk Stuck at Boot Logo. Powodzenia.

     • kasper53

      Dzięki, jutro będę próbował i dam znać

     • haVoc vulTure

      Albo to z yt: How To: Fix Device with Magisk Stuck at Boot Logo