[Poradnik tygodnia] Automatyczne przyciszanie urządzenia w wybranych godzinach

mm Michał Derej Artykuły 2017-11-05

Praca lub edukacja jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia i do faktu tego należy się po prostu przyzwyczaić. W miejscach takich jak szkoła, biuro czy uczelnia często obowiązuje niepisana zasada na temat tego, że urządzenia mobilne powinny być wyciszone. Każdorazowa manualna zmiana ustawień głośności urządzenia po kilka razy dziennie może być jednak dość uciążliwa. Z tego powodu z pomocą przychodzi Tasker – program, dzięki któremu zaprogramować możemy akcje wykonywane automatycznie przez nasz telefon. W tym poradniku pokażę Wam, jak stworzyć profil, dzięki któremu nasze urządzenie będzie automatycznie wyciszane (lub pogłaśniane) w godzinach pracy, a po tym czasie wszystko będzie wracało do normy. Zapraszam Was do zapoznania się z moim poradnikiem.

Co będzie nam potrzebne?

Do skorzystania z tego poradnika potrzebne będą dwie rzeczy:

Zobacz także: Masz telefon Sony? Sprawdź, dlaczego oczekiwanie na Androida Oreo trwa aż tyle.

Jak automatycznie przyciszać urządzenie w wybranych godzinach?

Pamiętajcie, że zaprezentowane przeze mnie wartości wyciszania lub pogłaśniania to tylko przykłady – wszystko możecie dostosować do własnych potrzeb.

 1. Na swoim urządzeniu uruchom aplikację Tasker.
 2. Skorzystaj z przycisku przedstawiającego plusa, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu, i wybierz opcję Time.
 3. Wyświetlone zostanie menu, w którym należy wybrać przedział czasowy, w którym chcemy, by nasze urządzenie było automatycznie przyciszane. Na potrzeby tego poradnika czas ten ustawię od 9 rano (from) do 17 po południu (to), czyli tak, jak normalne godziny pracy.
 4. Zmiany zaakceptuj wciśnięciem przycisku Wstecz.
 5. Natychmiastowo pojawią się opcje, na których wykonanie pozwala nam Tasker – skorzystaj z przycisku New Task. Na następnym ekranie wybierz przycisk przedstawiający plusa, który znaleźć można w prawym dolnym rogu ekranu i przefiltruj listę pod kątem frazy Volume. Skorzystaj z opcji Ringer Volume.
 6. Wyświetlone zostanie menu, w którym należy dostosować poziom głośności do odpowiedniej wartości dla wybranego przed chwilą przedziału czasowego. Na potrzeby poradnika ustawię go na 2. Zmiany zaakceptuj podwójnym wciśnięciem przycisku Wstecz.
 7. Przytrzymaj utworzony przed chwilą profil i skorzystaj z przycisku Add Exit Task. Następnie wybierz opcję Add New Task i nadaj nowo utworzonemu zadaniu nazwę, jeśli jest to konieczne.
 8. Na następnym ekranie wybierz przycisk przedstawiający plusa, który znaleźć można w prawym dolnym rogu ekranu i przefiltruj listę pod kątem frazy Volume. Skorzystaj z opcji Ringer Volume.
 9. Wyświetlone zostanie menu, w którym należy dostosować poziom głośności do odpowiedniej wartości dla godzin poza zaznaczonym przed chwilą przedziałem czasowym. Na potrzeby poradnika ustawię go na 5. Zmiany zaakceptuj podwójnym wciśnięciem przycisku Wstecz.
 10. Gotowe! Od teraz głośność dzwonka urządzenia będzie automatycznie pogłaśniana oraz przyciszana w wybranych godzinach.


 • W zasadzie … to po co opisywać taskera skoro natywnie od w 7.0 można uruchamiać cyklicznie nieprzeszkadzajki na noc. (opcja nie przeszkadzać)

 • Adrian

  Zdecydowanie lepiej wyciszać telefon w zależności od lokalizacji, lub zasięgu wybranej sieci wifi.

 • Marucins
  • Co to? Wygląda ciekawie.

   • Pietr

    Podstawy angielskiego i idzie się domyślić. Z tego co widzę to jakiś profil oszczędny na noc. Wyłącza dźwięki, internet, przełącza się na 2G etc…

    • To widzę, o aplikację pytałem 😛 Ale już chyba znalazłem, Automagic.

     • Pietr

      No to źle sprecyzowałeś pytanie. 🙂

  • Michał Derej

   Tym też w przyszłości możemy się zająć. 😉

   • maxprzemo

    Lepiej programem Automate 😉
    Ma tyle samo pobrań co Tasker bo w podstawowej wersji jest darmowy.

  • Jak to piknie wygląda ? Jak to się zwie? xD Testowałeś Automate?

  • maxprzemo

   Ja nie wyciszam telefonu tylko wyłączam Internet. Więc moje zadanie jest trochę prościej zbudowane. I używam do tego programu Automate a nie Automagic 😉 https://uploads.disquscdn.com/images/839a56ba8057a6fa3ab49822103cc343022b90a87c607f01412d7a9f61622c30.png

 • Można też dużo prościej darmowym i o niebo przyjaźniejszym użytkownikowi Situations, które zresztą polecam do różnych prostszych zadań (głównie automatycznej zmiany ustawień).

  • JestemAbdul

   Przyzwyczaj się, ktoś tu odkrył Taskera, będzie każdą opcję po kolei opisywał, bo limit trzeba wyrobić. Za tydzień będzie zmiana głośności na podstawie wydarzenia z kalendarza

   • Michał Derej

    Nie chcesz to nie czytaj, nikt Cię do tego nie zmusza. Z komentarzy widać, że te poradniki są pomocne więc na pewno z uwagi na użytkownika o nazwie „JestemAbdul” nie przestaną się one pojawiać.

    • JestemAbdul

     Popłacz się.

   • Marucins

    Problemem jest przywiązanie ludzi do tej aplikacji.
    Gdyby była naprawdę rewolucyjna, ale jak się jej przyjrzysz to widzisz że wywiązała się pewnego rodzaju klika. Developer Taskera i ten od pluginów. Zamiast wzbogacić aplikację Tasker o nowe funkcje z kolejnymi wersjami, to ta stoi w miejscu.

   • kamyrdol32

    W taskerze da się uruchamiać NFC jeśli dana aplikacja jest uruchomiona? Probowałem kiedyś ale żaden plugin nie pozwalał na zmianę NFC.

  • Rafał Czupyt

   A co tym cudownym Situations można jeszcze zrobić? Kolega Michał daje poradniki proste, początkujący użytkownicy mogą dzięki nim w ogóle zobaczyć możliwość automatyzacji. A jak się ogarnie taskera dobrze, to można również bardzo dobrze zautomatyzować wiele innych czynności. Co chwila pada hasło „można to zrobić czymś tam prościej”. Czyli co, mam instalować 10 programów bo każdym coś tam łatwiej? Tasker jest potężny i warto go znać, a jak się nie korzysta z jego pełnych możliwości, to nikt nie zmusza. Nie trzeba polaczkować i narzekać. A jak się chce opisywać inne programy do automatyzacji, to chyba droga wolna, nikt nie broni. Zrekrutować się do Android.com.pl i pisać o automagic, automate, lama, situations itp itd.

   • Ale czemu się na mnie rzucasz? Gdzie widzisz narzekanie? Czemu nie mogę zasugerować w komentarzu programu, który może się komuś przydać? Trzeba do tego pisać artykuł?

    Uznałem po prostu, że jeśli komuś zależy tylko na takich prostych rzeczach, to równie dobrze może użyć prostszego programu, a nie tak rozbudowanego jak Tasker – który w tym zastosowaniu jest jak Excel użyty do policzenia ile to 2+2.

    Sam używałem Situations, ale przestało mi wystarczać i zastąpiłem je właśnie Taskerem. Jak rozumiem każdy kto tu zagląda ma być power-userem, i sugestie mniej rozbudowanych rozwiązań dla mniej wymagających użytkowników są źle widziane?