Nowoczesne smartfony z roku na rok stają się coraz większe i nie wygląda na to, by ten trend miał się szybko zmienić. Duże ekrany mają naprawdę sporo zalet, ale wytknąć można im również kilka wad, m.in. utrudnioną możliwość obsługi urządzenia za pomocą jednej ręki. Na całe szczęście dzięki otwartości Androida możliwa jest naprawa tego problemu – wystarczy skorzystać z jednej aplikacji, przygotowanej przez programistów z ekipy XDA-Developers. Warto wspomnieć, że do poprawnego działania program ten nie wymaga uprawnień roota i jest on darmowy przez dwa tygodnie użytkowania – przez pierwszy tydzień jego koszt to około 4 złote, a w drugim tygodniu cena automatycznie podnoszona jest do około 8 złotych. Przed Wami One Handed Mode od XDA!

Jak działa One Handed Mode?

One Handed Mode to świetna aplikacja, dzięki której możliwe jest łatwiejsze korzystanie z telefonu z dużym wyświetlaczem. Działanie aplikacji jest naprawdę proste – zmniejsza ona rozmiar roboczy programów do komfortowych dla użytkownika wymiarów. Dzięki zakładce Ustawienia, którą znaleźć można w One Handed Mode, możliwe jest również dostosowanie rozmiaru okna oraz DPI wyświetlanego interfejsu do własnych potrzeb, tak, by było nam jak najwygodniej.

Aplikacja stworzona przez programistów z XDA-Developers powinna spokojnie współpracować z większością telefonów na rynku, lecz jak na razie jej poprawne działanie zostało w 100% potwierdzone na telefonach OnePlus 5, Google Pixel XL oraz Google Pixel XL 2.

Zobacz też: Testowanie Androida Oreo na Samsungach będzie już wkrótce możliwe!

Jak zainstalować i skonfigurować One Handed Mode?

Do poprawnego działania programu niezbędne jest uprawnienie WRITE_SECURE_SETTINGS, którego niestety nie można nadać z poziomu telefonu. Poniżej przedstawiam Wam, jak to zrobić.

  1. Zainstaluj aplikację One Handed Mode na swoim urządzeniu. Możesz ją pobrać ze sklepu Google Play.
  2. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
  3. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
  4. Włącz debugowanie ADB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
  5. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB i ustaw tryb połączenia jako Przesyłanie plików.
  6. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
  7. Skorzystaj z komendy adb devices – jeśli Twoje urządzenie pojawi się na liście, to możesz przejść do kolejnego kroku. Jeśli nie, to nadaj mu odpowiednie uprawnienia debugowania i wpisz tę komendę ponownie.
  8. Kolejnym krokiem jest skorzystanie z następującej komendy: adb shell pm grant com.xda.onehandedmode android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS
  9. Skorzystaj z ikonki potwierdzenia na ostatnim ekranie aplikacji One Handed Mode – jeśli nie wyskoczy żaden błąd, to wszystko poszło poprawnie! Gratulacje!

Źrodło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.