ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Jak aktywować Google Lens na dowolnym urządzeniu z rootem?

Autor: Michał Derej Kategoria: Porady

Pomimo tego, że na temat poprzednich metod aktywacji funkcji Google Lens informowaliśmy Was na bieżąco, to gigant z Mountain View dość szybko orientował się, że nieuprawnieni użytkownicy próbują uzyskać dostęp do funkcji aktualnie ekskluzywnej dla Pixeli, więc udostępniane metody były blokowane. Nie przeszkodziło nam to jednak w poszukiwaniu kolejnych sposobów na ominięcie zabezpieczeń – poniżej przedstawiam Wam, to jak aktywować Google Lens na swoim urządzeniu przy wykorzystaniu jednej, prostej metody.

Google Lens to świetna funkcja, która pozwala użytkownikowi na skanowanie fotografowanych obiektów w celu wyszukania informacji na ich temat w Google’u lub zapisania wybranych danych (Google Lens może np. skanować wizytówki i importować dane do kontaktów). Co więcej, możliwa jest również identyfikacja dzieł sztuki, książek, albumów muzycznych i gier wideo. Program pozwala także na skanowanie kodów QR oraz rozpoznawanie roślin i zwierząt. Warto wypróbować Google Lens na swoim urządzeniu – kto wie, czy aplikacja ta nie okaże się Waszą nową ulubioną pozycją wśród wszystkich programów?

Jak aktywować Google Lens na swoim smartfonie?

  1. Na swoje urządzenie pobierz plik .zip, który ściągnąć można z tego wątku na forum XDA-Developers. Został on stworzony dla telefonu OnePlus 3, ale powinien zadziałać na każdym urządzeniu.
  2. Uruchom swój telefon w trybie recovery (wystarczy skorzystać z niestandardowego rozwiązania, takiego jak np. TWRP lub CWM).
  3. Sflashuj pobrany przed chwilą plik .zip w swoim recovery (można to zrobić dzięki opcji Install).
  4. Uruchom swój telefon ponownie i przejdź do aplikacji Zdjęcia Google – w programie powinna pojawić się teraz stosowna opcja umożliwiająca uruchomienie Google Lens. Zmiana języka smartfona może być wymagana.
  5. Gotowe! Od teraz możesz korzystać z funkcji Google Lens na swoim smartfonie!

Zobacz też: Pixel vs iPhone – kto jest szybszy?

Jak działa powyższa metoda?

Zasada działania przedstawionej w tym poradniku metody jest dość prosta – po raz kolejny staramy się przekonać Google’a, że urządzenie, z którego korzystamy, to Pixel. W tym celu w przeszłości modyfikowaliśmy wartości pliku build.prop oraz dodawaliśmy plik nexus.xml do folderu systemowego urządzenia. Te metody pomagały jednak wyłącznie tymczasowo – dziś, dzięki dodaniu dwóch plików unikatowych dla urządzeń Google’a, które określają uprawnienia smartfona dla niektórych funkcji w aplikacjach, będziemy mogli korzystać z Google Lens bez żadnych ograniczeń

W tym celu, dzięki sflashowaniu podlinkowanego przeze mnie powyżej pliku, w folderze systemowym (/system/etc/sysconfig) tworzone są dwa pliki (pixel_2017.xml oraz pixel_2017_exclusive.xml) o następującej zawartości:

Pixel_2017.xml

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<!– Te pliki występują w tegorocznych Pixelach. –>
<config>
<!– Poniższa wartość pozwala na identyfikację Pixela 2 przez programy Google’a. –>
<feature name=„com.google.android.feature.PIXEL_2017_EXPERIENCE” />
</config>

 Pixel_2017_exclusive.xml

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>

<!– Te pliki występują w tegorocznych Pixelach. –>
<config>
<!– Poniższa wartość definiuje funkcję PRELOAD, którą znaleźć można na Pixelach –>
<feature name=„com.google.android.apps.photos.PIXEL_2017_PRELOAD” />
</config>

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy