ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
5G Plusa 800 miejscowości

Plus świętuje 25. urodziny! Ewidentnie mamy, co wspominać

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Polecane

Era cyfryzacji, którą znamy dzisiaj, nie mogłaby się wydarzyć, gdyby nie operatorzy telekomunikacyjni. To oni uważani są za kluczowych w całym procesie i sprawili, że dzisiejszy świat wygląda tak, a nie inaczej. Udostępnienie mobilnej łączności na szeroką skalę samo w sobie było czymś wyjątkowym, choć dzisiaj rozmowy są tylko ułamkiem z możliwości udostępnianych przez te firmy. Doskonale pokazuje to historia jednego z największych operatorów w naszym kraju, który ewidentnie ma, co świętować. Tytułowy Plus obchodzi 25. urodziny, a to doskonały moment, aby przypomnieć sobie jego rozwój i wprowadzane innowacje.

Sto lat, Plus! Ćwierć wieku to kawał czasu

Plus na kartę logo

Dokładnie 1 października 1996 roku Plus rozpoczął swoją działalność. Tak też zaczyna się przygoda, która pozwoliła Polakom poznać erę cyfrowej telefonii komórkowej. Przez te 25 lat zmieniło się od groma, kilkukrotnie witaliśmy nowe generacje łączności, ale trzeba było też wyjść z inicjatywą i być tym pierwszym. To właśnie Plus może pochwalić się byciem przodownikiem w wielu materiach, które dzisiaj mogą wydawać się powszechne. Mało tego, wiele osób może się w ogóle zaskoczyć, że niektóre usługi nie istnieją od zawsze i były swego rodzaju rewolucjami. Dlatego przejdźmy do konkretów i zobaczmy, jaką drogę przeszedł Plus od poprzedniego tysiąclecia.

25 lat temu rynek wyglądał zupełnie inaczej i Plus śmiało przecierał nowe ścieżki

plus i polsat nowe logotypy

Wiecie już, że 1 października to dzień urodzin Plusa. Jednak początkowe usługi sprowadzały się wyłącznie do rozmów telefonicznych. Dopiero w 1997 roku pojawiła się możliwość wysyłania SMS-ów i na tamte czasy była to prawdziwa rewolucja. To Plus jako pierwszy w Polsce uruchomił obsługę krótkich wiadomości tekstowych. Prekursor dzisiejszych komunikatorów był przełomowy w oczach konsumentów. Wyobrażacie sobie, że w celu przekazania każdej wiadomości dzisiaj musicie zadzwonić do drugiej osoby. Tak, tak, doceniajmy SMS-y, które były jednym z pierwszych uproszczeń codziennego życia zapoczątkowanym przez Plusa. Możemy już dzwonić i wysyłać wiadomości. Czy czegoś jeszcze brakuje? Oczywiście internetu, choć ten ponad dwie dekady temu również wyglądał zupełnie inaczej. Technologia WAP zapewne przywołuje nostalgię u niektórych, a dostęp do niej Zielony operator wprowadził w 1999 roku. Jednak na tym Plus nie poprzestał i chcąc zwiększyć  dostępność i użyteczność telefonii komórkowej, w kolejnym roku na rynek trafiła marka Simplus, a także usługa roamingu.

Marka Simplus pokazała, że telefony nie są tylko dla firm i dla najbogatszych

Charakterystyczne reklamy z pewnością zapadły wielu osobom w pamięci. Jednak Simplus powinniśmy także odnotować jako pierwszą usługę w Polsce działającą na zasadzie kart przedpłaconych. Potocznie nazywana oferta na kartę pozwoliła dotrzeć do znacznie szerszego grona odbiorców. Wcześniej na posiadanie komórki na abonament nie mogło sobie pozwolić zbyt wiele osób. Tymczasem na rynek wszedł Simplus, który pozwalał swobodnie kontrolować swoje wydatki. Swoją drogą tutaj pojawia się potencjalnie kolejna niespodzianka dla niektórych, czyli… kiedyś rozmowy nie były nielimitowane.

Źródło: Archiwum Allegro

W omawianym okresie koszt połączenia był uzależniony od godziny. W ten sposób chętni na rozmowę od 7:00 do 19:00 musieli liczyć się z opłatą 2,95 złotych, a od 19:00 do 7:00 już 1,75 złotych. Kolejna niespodzianka, czyli mówimy o kwotach za każdą rozpoczętą minutę połączenia. Na naliczanie sekundowe też jeszcze za wcześnie, bo to pojawiło się w 2003 roku. Pozostając w temacie cen, przypomnijmy sobie popularne modele z poprzedniego tysiąclecia: Motorolę D160 i Sagema RC712, które kosztowały w Simplusie około 500 złotych netto.

alcatel one touch 311 ot

Tymczasem mała dygresja, gdyż Simplus ma też dla mnie szczególne znaczenie. To właśnie ta oferta wprowadziła mnie w świat telefonów w okolicach 2002 roku. Do mojej kieszeni trafiła pierwsza komórka, którą rodzice kupili mi (podobno) za dobre wyniki w nauce, choć zapewne bardziej za uprzykrzanie głowy. Był to Alcatel OneTouch 311, którego wspominam bardzo mile. Zapewne, gdyby nie oferta na kartę w Plusie, to jeszcze wiele wody w Wiśle musiałoby upłynąć, nim doczekałbym się swojego telefonu.

Wchodzimy w nowe tysiąclecie

Ok, wróćmy do witania nowych usług, ale tym razem już w latach 2000. Czy czegoś jeszcze brakuje? Naturalnie MMS-ów, które zostały wprowadzone przez Plusa w 2002 roku. W ten sposób teoretycznie mamy komplet wszystkiego, co doskonale znamy dzisiaj, czyli rozmowy, wiadomości tekstowe oraz multimedialne i internet. Nie pozostało nic innego, jak ulepszać oferowane technologie. Tak też w gruncie rzeczy jest, bo już w 2000 roku operator uruchomił swoje usługi na częstotliwości 1800 MHz, wprowadzając jednocześnie pakietową transmisję danych. Ta została wyraźnie poprawiona w 2003 roku, kiedy do gry weszła technologia EDGE, czyli potocznie nazywane 2,5G. Szybszy internet pozwalał swobodnie sprawdzać maila i korzystać z komunikatorów — pamiętacie Gadu-Gadu?

Zajrzyjmy jeszcze do oferty, bo mamy do wyboru abonament oraz propozycje na kartę. Czego brakuje? Oczywiście MIX-ów, czyli połączenia obu form rozliczeń. W ten sposób Plus pozwolił cieszyć się prostotą kosztów i dostępem do tanich telefonów komórkowych. Miało to miejsce w 2004 roku. Tymczasem rok później pojawiła się Plusnieskończoność. Przed chwilą wspominałem o nielimitowanych rozmowach i to właśnie jest pierwsza tego typu oferta od Plusa.

Nowe technologie łączności priorytetem Plusa

Plus 5g rekord szybkości internet

Z racji, że niejako mamy już wszystko, co kojarzy nam się z dzisiejszym operatorem, faktycznie czas skupić się na rozwijaniu dostępnych technologii. Oznacza to pojawienie się HSDPA, czyli szybkiego internetu, co miało miejsce w 2007 roku. Dwa lata później firma wprowadza technologię HSPA+, więc świat 3G nie był obcy klientom Plusa. Podobnie zresztą jak w przypadku 4G (LTE), którego testy rozpoczęto w 2010 roku, aby w kolejnym, jako pierwszy operator w Polsce, zaoferować komercyjne usługi w tej transmisji. Przez kolejne lata 4G wyraźnie przyspieszało i w końcu docieramy do czasów nowożytnych, a więc tego, co doskonale znamy dzisiaj. Oczywiście jesteśmy na początku drogi ze światem 5G, ale niejednokrotnie udowadnialiśmy Wam, że Plus śmiało może nazywać się liderem technologii 5G. W końcu dzisiaj dostęp do sieci nowej generacji ma ponad 15 milionów mieszkańców w całej Polsce, czyli ponad 40% populacji.

Dzisiaj Plus to ogromna rodzina w ramach Grupy Polsat Plus

Polsat plus grupa

Plus wielokrotnie był i nadal jest innowatorem, który nie boi się wprowadzać nowych rozwiązań jako pierwszy. Jednocześnie operator zwraca uwagę na środowisko i chce oferować lepsze życie. Tutaj warte odnotowania jest wsparcie w górach i nad morzem, gdzie numery ratunkowe Plusa dostępne są od ponad 20 lat.

Niemniej Zielony operator dzisiaj to tak naprawdę ogromna rodzina Grupy Polsat Plus, w której skład wchodzą trzy główne marki: oferujący internet 5G Plus, gwarantujący emocje, rozrywkę i wiarygodne informacje Polsat oraz zapewniający dostęp do ogromnego wyboru treści Polsat Box. Wraz z nową odsłoną Grupa Polsat Plus stawia na przejrzystość swoich marek, które razem mogą zdziałać wiele.

Zobacz też: Najszybsze 5G w Polsce — Plus pobił kolejny rekord.

Na koniec zostawiłem ciekawostki w postaci liczb. Plus chwali się, że w ciągu minionych 25 lat jego klienci wydzwonili w sumie ponad 340 miliardów minut. Jak na ćwierć wieku działalności, to może robić wrażenie. W końcu to ponad 646 tysięcy lat. Operator podał także w zeszłym roku, że za sprawą oferowanego internetu udało się przesłać ponad 1518 petabajtów danych. Akurat ta liczba każdego dnia rośnie coraz szybciej, a zasługa w tym między innymi właśnie 5G. Jeśli uwzględnimy wszystkie dane, które transmituje Plus, to operator może pochwalić się transferem aż 6,2 eksabajtów informacji. Ten wynik możemy porównać do wideo konferencji, która dzisiaj rozpoczęta skończyłaby się za 230 tysięcy lat. Tak więc jeszcze raz przypomnijmy, że Plus właśnie świętuje swoje 25-lecie i ponownie życzymy sto lat oraz jeszcze więcej sukcesów!

Artykuł we współpracy z operatorem sieci Plus

Sprawdź najnowsze wpisy