[Recenzja] Techbite Flix TV Box – Xiaomi zdetronizowane!

Łukasz Pająk Akcesoria 2018-08-25

Plusy

 • Oprogramowanie
 • Funkcjonalność

Minusy

 • Wykonanie obudowy

Producenci telewizorów coraz częściej zachęcają nas do kupna nowego „ekranu”, aby zyskać smart funkcje. Jednak nie jet to w żaden sposób potrzebne – szczególnie, jeśli jakość obrazu i dźwięku obecnego telewizora nas zadowala. Brak zaawansowanego systemu operacyjnego można bardzo szybko rozwiązać – wystarczy kupić samą przystawkę. Dlatego od kilku lat korzystam z Xiaomi Mi Box, ale przez moje telewizory przewinęło się kilka innych rozwiązań. Wszystkie miały ten sam problem – korzystały ze zmodyfikowanego Androida, który w żaden sensowny sposób nie zostały przystosowane do kontroli za pomocą pilota i dużych wyświetlaczy. Responsywność, czytelność, tłumaczenia, ogólna obsługa – wszystko było fatalne. Dlatego propozycja testu przystawki Techbite Flix TV Box nie zachwyciła mnie do momentu, aż doczytałem, że mamy do czynienia z prawdziwym Android TV. W ten sposób serdecznie zapraszam Was do recenzji tego urządzenia.

 

Zestaw

Kupując przystawkę od Techbite, otrzymujemy całkiem pokaźny zestaw, ale z drugiej strony w pełni oczekiwany. Przede wszystkim pojawia się trochę makulatury, ale tej nie radzę Wam wyrzucać, gdyż znajdziemy voucher na 30-dniowy dostęp do Showmaxa. Ten wydłuża 14-dniowy, standardowy okres próbny. Jednak poszukajmy sprzętu – obok właściwego urządzenia znajdziemy dedykowanego pilota, baterie AAA do niego, jak i kabel HDMI. Nie mogło zabraknąć też zasilacza z dedykowanym wyjściem.

 

Budowa

Jakość peryferii w postaci kabla HDMI i zasilacza może być dyskusyjna, ale na szczęście nie są to elementy widoczne na co dzień i nie są w ciągłym ruchu. Wystarczy raz odpowiednio zadbać o ich ułożenie. Dlatego przejdźmy do samej przystawki, która jest plastikowo-gumowa. Nie jest to zbyt trafne połączenie dla tego typu urządzenia. Przede wszystkim guma lubi zbierać kurz, a tego bardzo łatwo się pozbyć. Dodatkowo wszelkie otarcia i zarysowania na pewno będą rzucać się w oczy. Na górze widnieje logo marki, a od spodu akcesorium ma utrzymywać gumowy okrąg.

Na poszczególnych krawędziach, przez które przechodzi świecący pasek, znajdziemy od groma złączy. Na froncie znajdziemy włącznik oraz – mogłoby się wydawać – trzy diody. Jednak jedna z nich to odbiornik sygnału podczerwieni z pilota. Po boku faktycznie są diody – od stanu urządzenia oraz połączenia internetowego. Prawa krawędź to miejsce dla dwóch złączy USB-A oraz na kartę MicroSD. Z tyłu wyróżniają się gniazdo Ethernet (RJ-45), analogowe wyjście audiowizualne, jak i port HDMI (2.0a). Nie mogło też zabraknąć wejścia na zasilanie. Można wykorzystać dedykowany z zestawu zasilacz, ale równie dobrze posłużyć może telewizor z gniazdem USB o natężeniu 2 A i odpowiedni kabel.

Pilot to zdecydowanie większa zagwozdka. Na zdjęciach możecie porównać go z akcesorium od Xiaomi Mi Box, z którym to urządzeniem jeszcze często będę porównywał testowaną przystawkę. Techbite postawił na zdecydowanie większą konstrukcję, aczkolwiek też wygodniejszą i lepiej leżącą w dłoni. Jakość wykonania jest bardzo zbliżona. Można się obawiać o przetarcia na gumowych przyciskach, ale z drugiej strony w pilocie od Mi Boxa już sama spada mi pokrywa od baterii. Pomiędzy oboma akcesoriami widać podobne ułożenie przycisków, choć Flix TV Box ma dodatkowy klawisz, pozwalający w pełni wyciszyć dźwięk.

Jednak nie można też zapomnieć o możliwości sterowania pilotem poprzez podczerwień. Początkowo irytowałem się, że ten bardzo przerywa, ale domyślnie działa on właśnie w takim trybie – trzeba go ręcznie podłączyć przez Bluetooth. Moja irytacja zamieniła się w zaskoczenie – jak dobrze wyłapuje odbiornik sygnał, gdy znajduje się on za telewizorem, niemalże całkowicie zasłonięty. Jeśli jednak nie korzystamy z komunikacji głosowej, to rozwiązanie sprzed X lat z pewnością zużywa mniej energii.

Jakość wykonania przystawki od Techbite jest przeciętna. Ogólny wyraz też nie jest tak elegancki, jak w przypadku Xiaomi. Jednak w moim przypadku całość jest schowana za telewizorem i nikt tam nie zagląda, więc czy ma to aż tak ogromne znaczenie? Tu już się kłania kwestia gustu i własnych planów, co do rozmieszczenia akcesorium. Mimo wszystko pilot zawsze mamy przy sobie i ten jest wygodniejszy w Flix TV Box – to najważniejsze.

 

Specyfikacja techniczna i cena Techbite Flix TV Box

Czego oczekiwać od przystawki do telewizora z Android TV? Przede wszystkim obsługi wielu złączy. Te już wiemy, że są, ale przejdźmy do szczegółów:

 • Układ Amlogic Chipset S905X (4x Cortex-A53, 1,5 GHz, 64-bit)
 • GPU: Mali-450MP (750 MHz) – obsługa rozdzielczości 4K i HDR
 • 2 GB RAM DDR3
 • 8 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD)
 • 2x USB 2.0
 • WiFi 802.11ac/b/g/n (2,4/5 GHz – MIMO)
 • Bluetooth 4.0
 • RJ-45
 • Android 8.0 TV
 • wymiary: 120x120x28 mm

Wspominałem, że często będą pojawiały się porównania z Xiaomi Mi Box? W takim razie kwestie jednostki obliczeniowej i pamięci operacyjnej są takie same. Podobnie z przestrzenią na pliki. Mamy do czynienia z dokładnie takimi samymi wnętrznościami, ale dołożono do nich więcej złącz. Mamy jedno, dodatkowe USB 2.0, jak i obsługę kart pamięci oraz możliwość podłączenia do Sieci za pomocą kabla RJ-45. To zdecydowanie zmiany na plus, ale… Zawsze musi być jakieś „ale”. Przede wszystkim brakuje cyfrowego wyjścia dźwięku w stosunku do Mi Boxa. To jedyny brak, ale główne „ale” tyczy się USB 2.0. Z racji, że Techbite zdecydowanie później zaprezentował swoje akcesorium, to można było pokusić się o nowszy standard w dobie szybkich dysków USB 3.0 i 3.1 oraz filmów 4K w 60 FPS. Jednak istotna jest też cena – za Xiaomi Mi Box zapłacimy około 250 złotych, podczas gdy Flix TV Box został wyceniony na 330 złotych.

 

Oprogramowanie i wrażenia z użytkowania

Czy można porównywać działanie przystawek do telewizora z tym samym oprogramowaniem? Szczególnie, jeśli ich podzespoły są niemalże identyczne? Odpowiedź jest oczywista – już nie raz spotkaliśmy się z tym, że teoretycznie takie same urządzenia są kompletnie inne na co dzień.

W tym wypadku mamy Android TV w wydaniu bazującym na Oreo. Jednak Xiaomi stosunkowo niedawno zaktualizowało Mi Boxa z Marshmallow. Po aktualizacji do nowszego oprogramowania pojawiło się kilka problemów. Do dzisiaj niewiele się poprawiło. W bezpośrednim porównaniu do recenzowanego akcesorium, czuć różnicę. Nie da się ukryć, Flix TV Box działa sprawniej, choć też zdarza mu się zająknąć w pewnych momentach. Jednak nie pojawił się żaden problem z obsługą zewnętrznych zestawów audio czy też dysków. Sam system różni się tylko tym, że ma mniej dodatkowych, preinstalowanych aplikacji. W przypadku Techbite mówimy o Showmaxie, a Xiaomi różnorakich programów w stylu RedBull TV. Oczywiście to, co nas nie interesuje można usunąć.

Czym można wytłumaczyć gorszą jakość pracy Mi Boxa? Przede wszystkim wiekiem, bo same urządzenia porównywałem „na czysto”, ale wszystko się zużywa wraz z użytkowaniem. Jednak też na sam system wiele osób narzeka, więc w tym miejscu można pochwalić optymalizację Techbite. Mimo wszystko Xiaomi oferuje lepszy dźwięk, jeśli planujemy podłączyć nasze akcesorium do zewnętrznego wzmacniacza i zestawu głośników. W bezpośrednim podłączeniu do telewizora nie słychać żadnych różnic, ale certyfikaty dźwięku oferowane przez Mi Boxa nie są na marne. W przypadku obrazu nie widać żadnych rozbieżności.

 

Recenzja Techbite Flix TV Box – podsumowanie

Przed otrzymaniem tego sprzętu wątpiłem, że będę zastanawiał się nad wymianą swojego Xiaomi Mi Boxa. Sprzęt od Techbite okazał się lepszy, ale jednak ze względu na dźwięk jeszcze się wstrzymam. Niemniej Flix TV Box mogę polecić każdemu, kto tylko szuka tego typu podstawki i nie jest melomanem. Dźwięk nie jest fatalny – po prostu Mi Box jest lepszy. Jeśli zastanawiacie się, co to za marka, to już spieszę z wyjaśnieniem. Należy ona do mPTech, czyli dawnego myPhone’a. Firma coraz częściej pokazuje, że w Polsce bardzo chętnie współpracuje z Google i nie inaczej jest tym razem.

Oceniamy poszczególne elementy:

 • Zestaw 9
 • Budowa 7
 • Specyfikacja techniczna 9
 • Oprogramowanie i wydajność 8

Ocena Android.com.plOgólna ocena Android.com.pl: 8.3
 • Sylwester Wilk

  Dla tych co mają problem z instalacją Netfixa:

  1. Najpierw instalujemy Puffin (jest dostępny w sklepie Google Play). W tej aplikacji dostępna jest też przeglądarka przez którą wyszukuje się inne aplikacje w internecie bo następnie trzeba zainstalować np Aptoide tv.
  2. Instalujemy aplikację Aptoidetv
  3. A następnie pobieramy Netlix.

  Filmik na ten temat można też znaleźć na YouTube

  • Feliks Czarnecki

   u mnie zajęło to 5 minut

 • KaraarA

  Fajna recenzja, przekonałeś mnie, chyba sobie kupię coś takiego, bardzo funkcjonalne pudełeczko 🙂

 • Leszek Zierko

  Testuję od 2 tygodni i muszę przyznać że przystawka pozytywnie mnie zaskoczyła, ma o wiele więcej funkcji i możliwości niż się spodziewałem

 • Karls

  Pozwolę sobie podkreślić dwa błędy w artykule:

  Mamy do czynienia z dokładnie takimi samymi wnętrznościami, ale dołożono do nich więcej złącz

  Niestety autor sam sobie zaprzeczył, gdyż napisał, że box ten posiada procesor 4x Cortex-A53, 1,5 GHz, podczas gdy Mi Box 3 (znany też jako Mi Box 4k) ma procesor taktowany 2.0 GHz. Tak więc należało by powiedzieć, że Flix TV Box posiada nieznacznie słabsze podzespoły ale w zamian dostaje się więcej złącz, no może minus cyfrowe audio, co było akurat wymienione w tekście.

  Po aktualizacji [MiBox] do nowszego oprogramowania pojawiło się kilka problemów. Do dzisiaj niewiele się poprawiło.

  Z tym też nie mogę się zgodzić. Została wydana kolejna wersja z bugfixami i kwiatki pokroju problemów z obsługą ntfs się już raczej nie uświadczy. A 90% zarzutów i kręcenie hejtu na tą aktualizację opierało się właśnie na tym.

  Pytanie więc czy warto wydać 80zł więcej za słabsze podzespoły? Tylko jeśli ktoś faktycznie potrzebuje tych dodatkowych złącz, co w dobie podpinania wszystkiego bezprzewodowo ma coraz mniejszy sens. Zwłaszcza, że niewiele można powiedzieć o tej firmie i ewentualnym dalszym wsparciu od producenta.

 • Martina Neumayer

  Xiao nie mają MIMO, tylko zwykłą modulację. Także to nie te same flaki 😉

 • DMati

  Albo dostaliście bardzo krótki czas na napisanie tej recki albo nie chciało wam się bardziej „pobawić się”. Przecież na niej nie działa Netflix!!

  • Paweł

   W 100% prawda. Braku certyfikacji Netflixie nie zrekompensowałby nawet Snapdragon 845 jak, dla mnie oczywiscie😉. Z MiBoxa jestem bardzo zadowolony. Po aktualizacji do Oreo były problemy, faktycznie. Potem wyszła łatka i się poprawiło. Warto go po aktualizacji przywrócić do ustawień fabrycznych.

  • Leszek Zierko

   Netfixa da się odpalić bez problemu, tylko że bez certyfikowanej apki

 • mini21

  Za 25% więcej względem Mi Box’a to urządzenie nie wnosi żadnych większych zmian.
  Porównajcie świeżego/wyjętego z pudełka mi box’a z tym i nagrajcie to bo nie bardzo wiem o co chodzi z tym działaniem.

  • Łukasz Pająk

   Poczytaj opinie użytkowników Mi Boxa po aktualizacji do Oreo i kolejnych poprawkach – akcesorium potrafi „chrupnac”.

   • mini21

    Nie muszę czytać – mam go.
    I po aktualizacjach większość tych problemów zniknęła.

 • Krzysztof Świątek

  A jak z 4k Na Netflix? Xiaomi nie obsługuje

  • szerwony

   Z tego co słyszałem to Netflix nie działa na tym boxie

   • Feliks Czarnecki

    Działa, wyżej ktoś napisał jak zainstalować

  • Łukasz Pająk

   Jesteś pewny, że nie obsługuje? Co prawda dawno nie oglądałem Netflixa, ale jak testowałem Mi Boxa to nie było problemów.

   • Niestety – pisał o tym spidersweb. Przystawka od Techbite nie ma certyfikatu Netflixa.

    • Bart

     Mi Box ma ? W jakiej rozdzielczosci dziala netflix na Mi Box ?

     • Paweł

      4K, HDR. Jest w pełni certyfikowany.

   • Martina Neumayer

    Obsługuje, ale nie we wszystkich modelach.

 • haVoc vulTure

  Król jest tylko jeden!!! Od opublikowania tej tabelki biblioteka aplikacji znacznie sie powiekszyla np. o amazon.
  https://uploads.disquscdn.com/images/8d311a8cd1da1f54362b822d4c8abd456742d012b2d543cb69950fb1015fd95d.png

  • Łukasz Pająk

   Ok, ale cenowo też wygrywa 🙂

   • haVoc vulTure

    Ja swoja kupilem w promocji za okolo 600zl z padem i pilotem.

    • Łukasz Pająk

     To niezła oferta 🙂

     • haVoc vulTure

      To jeden z moich najlepszych zakupow. Kupiona z lollipopem dostala aktualizacje do marshmallow, nougata i oreo.

    • Piotr

     Za 600? Napisz gdzie bo się czaje na nią od dawna. Mam poprzednią generację

     • haVoc vulTure

      To bylo okolo 3 lat temu na niemieckim amazonie w czarny piatek 😉 Poprzednia generacja niczym sie nie rozni od nowej, wiec wypada nam czekac na jakies nowe procesory od nvidia.

   • Łukasz Ciesielski

    Czy pilot od MiBox’a to tzw. AirMouse czy działa tylko jak zwykły pilot? Bo tej informacji nigdzie nie ma, nawet w recenzjach…

    • Ole

     Działa jak zwykły pilot ale nie na podczerwień tylko BT. Airmouse tylko jako opcja na BT jako emulacja myszki ale to trzeba by potestować.

    • Łukasz Pająk

     Zwykły pilot.

  • thecraven

   Co z tym HBO GO, bo na stronie SHIELD TV jest taka tabelka i nie ma tam hbo, a ja właśnie hbo potrzebuje żeby działał
   https://uploads.disquscdn.com/images/b9ae37647ab05474ad9b6332515d24c3e7337b04165209290b1eda7240938108.png

   • haVoc vulTure

    Sprawdze w wolnej chwili i dam znac.

    • thecraven

     Będę wdzięczny

     • haVoc vulTure

      Z tego co sprawdzilem aplikacja na shield tv dziala tylko w usa. Mozna pokombinowac z plikami apk z apk mirror. Najlepsza opcja jest castowanie z telefonu na chromecast, ktory jest wbudowany w shield tv.

     • haVoc vulTure

      Zainstalowalem hbo go eu z apk mirror. Odpala sie w trybie telefonowym na tv, ale nie mam subskrybcji zeby sprawdzic czy da sie zalogowac, przejsc do pelnego ekranu i sprawdzic jakosc.

     • thecraven

      A nie ma żadnych darmowych materiałów udostępnionych na HBO go?
      Możesz też uruchomić bezplatna miesięczna subskrybuje.

  • bartolinio

   trochę nie teges porównywać sprzęt za 200 zł ze sprzętem za 800 zł 😉 to nie ten lvl

   • haVoc vulTure

    Wiem, mi sie udalo dorwac za 600zl. Ale jak komus zalezy na jakosci obrazu i dzwieku to dolozy.
x