ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik tygodnia] Jak przygotować smartfona do wyjazdu na wakacje?

Autor: Michał Derej Kategoria: Polecane

Przełom lipca i sierpnia to okres, w którym spora część z nas wybiera się na zasłużony letni urlop. Często są to wyjazdy za granicę – podróżować możemy w celu wypoczynku, odkrywania nowych miejsc lub przeżycia przygody. Warto wiedzieć, jak przygotować swojego smartfona do wyjazdu na wakacje w taki sposób, by wycieczka była czystą przyjemnością. Sposoby na zaoszczędzenie kilku groszy (głównie na terenie Unii Europejskiej) przedstawię Wam w tym poradniku.

Pobierz wymagane pliki i aplikacje

Dostęp do sieci poza granicami Polski jest zazwyczaj mocno utrudniony. Pomimo tego, że w Unii Europejskiej bezpłatnie korzystać możemy z określonej wielkości pakietu internetowego, to jest on na tyle niewielki, że oglądanie filmów lub słuchanie muzyki bez połączenia z Wi-Fi nie wydaje się mądrym pomysłem. Z tego powodu na swojego smartfona warto pobrać te pliki, z których będziemy korzystać na wyjeździe. Poniżej przedstawiam Wam, jak zrobić to w kilku najpopularniejszych programach.

  • Sklep Google Play: procedura pobierania gier i aplikacji jest mocno standardowa. Wystarczy uruchomić program, odnaleźć aplikację, której szukamy i zainstalować ją w pamięci naszego smartfona. Warto również włączyć ją przed wyjazdem, by upewnić się, że wszystkie ważne pliki zostały ściągnięte.
  • Spotify: warto pamiętać, że w streamingowej usłudze Szwedów możemy słuchać muzyki przez miesiąc bez konieczności łączenia się z Internetem, o ile wykupiliśmy pakiet premium. Poszczególne playlisty zapisać można poprzez wybranie opcji „Pobierz”. Następnie Spotify warto przełączyć w tryb offline – można to zrobić w zakładce ustawień (Biblioteka > Ustawienia) za pomocą funkcji „Tryb offline”.
  • Netflix: pobieranie filmów na Netflixie jest banalnie proste. Wystarczy wybrać odpowiedni tytuł, a następnie skorzystać z przycisku pobierania. Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkcje można zapisać na urządzeniu oraz, że są one dostępne wyłącznie przez ograniczony czas.

Sprawdź cennik swojego operatora

isim esim sim wbudowana karta

Przed wyjazdem do danego kraju warto sprawdzić, jak dużo kosztować będą mogły nas poszczególne usługi. Oczywiście krok ten tyczy się głównie osób podróżujących do państw spoza Unii Europejskiej – tam koszt wysłania SMS-a może wynosić nawet kilka złotych. Włączenie transmisji danych również może okazać się fatalnym pomysłem. Znalazłem dla Was cenniki najpopularniejszych sieci w Polsce – przedstawiam Wam je poniżej. Warto je przejrzeć przed wyjazdem.

Zobacz też: Jaki będzie nowy smartfon od Huawei?

Chcesz korzystać z Internetu? Udostępnij go tylko wybranym aplikacjom

Nasze smartfony to urządzenia, które na Internet są niezwykle spragnione. Z tego powodu, za każdym razem, gdy za granicą włączycie dane komórkowe, wszystkie aplikacje zaczynają szaleć – rozpoczyna się synchronizacja, komunikatory pobierają nowe wiadomości, a system zaczyna ściągać pliki aktualizacji. Warto zabezpieczyć się przed nadmiernym zużyciem ograniczonego pakietu za pomocą świetnej i lekkiej aplikacji o nazwie NoRoot Firewall (ciekawostka – w systemie program instaluje się jako NoRoot Friewall). Narzędzie waży mniej niż 1 MB i jest bardzo przydatne. Po jego uruchomieniu należy aktywować usługę VPN, która jest konieczna do zarządzania połączeniem internetowym bez roota. Następnie w zakładce „Aplikacje” wystarczy wybrać programy, które otrzymają dostęp do sieci. Kolejnym krokiem jest włączenie transferu i voilà – tylko wybrane aplikacje będą mogły synchronizować dane z chmurą.

Cena: Darmowa

Pobierz: 

Zabezpiecz się podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Ogólnodostępne sieci Wi-Fi są z pewnością wygodne, lecz mogą być również niebezpieczne. Z tego powodu warto wyposażyć się w klienta VPN, który skutecznie zabezpieczy przesyłane przez nas informacje. Na łamach naszego portalu w przeszłości opisywałem już najlepsze moim zdaniem bezpłatne programy tego typu. Warto wiedzieć, że istnieją również płatne (i często dużo lepsze) rozwiązania, których cena za miesiąc (bo więcej raczej nie będzie nam potrzebne) jest niewysoka. Polecam z nich skorzystać – sam aktualnie używam usługi NordVPN i przyznam szczerze, że wszystko działa wyśmienicie. 

Uważaj na mocne słońce

Wakacje nie są sprzymierzeńcem naszych smartfonów i tabletów. Urządzenia te są szczególnie wrażliwe na wysokie temperatury, powodowane np. poprzez długi kontakt z promieniami słonecznymi. Skutkować może to przypadkowymi restartami, gorszą wydajnością telefonu, czy krótszym czasem pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Z tego powodu warto chronić smartfony i tablety przed wysokimi temperaturami – w tym celu należy przechowywać je w chłodnych miejscach, a na plaży warto zakrywać je ręcznikiem lub wkładać do torby, gdy są nieużywane. Co więcej, co pewien czas zalecam ściągnąć z nich obudowę, by mogły nieco lepiej oddać ciepło do otoczenia.

To by było na tyle – mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie rady okazały się dla Was pomocne. Jeśli macie jeszcze jakieś rady, to dajcie znać w komentarzach!

Sprawdź najnowsze wpisy