LG pracuje nad ośmiordzeniowym procesorem

Mateusz Gadzina Newsy 2013-02-25

Ośmiordzeniowe procesory w telefonach komórkowych to już wcale nie tak odległa przyszłość. Prace nad nimi trwają już np. w Samsungu – teraz natomiast KoreaTimes poinformowała, że LG również przymierza się do wypuszczenia na rynek podobnej jednostki.

Mowa tutaj o chipsecie nazwanym Odin, którego produkcję LG przerzuciło do tajwańskiej firmy TSMC. Według informacji które podało KoreaTimes, procesor ma być oparty na architekturze ARM big.LITTLE, która wykorzystuje cztery rdzenie Cortex-A15 i cztery bardziej energooszczędne rdzenie Cortex-A7. Wszystko to ma na celu oczywiście osiągnięcie równowagi między zużyciem energii a wysoką mocą obliczeniową. A15 będzie działał przy wymagających zadaniach, natomiast przy prostszych czynnościach zastąpi go A7.

Odin może zostać umieszczony w planowanym na jesień LG Optimus G II. Wiemy jednak, że istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się tego układu w „innym urządzeniu”. Czyżby więc LG zdecydowało się wkroczyć mocno w rynek tabletów?

Z mojej strony sprawa jest prosta. Póki LG nie przyłoży się do szybszych i częstszych aktualizacji swoich urządzeń, to nawet szesnastordzeniowe procesory mogą niewiele  dać.

źródło: koreatimes.co.kr • adrianoshi97

  Nawet cztery rdzenie nie są jeszcze wykorzystywane. Dwa rdzenie w zupełności wystarczą jeśli mamy dobry procesor i GPU.Dwa rdzenie z sgs2 pozwalają na np. ładowanie stron internetowych w zbliżonym czasie co na czterordzeniowym sgs3. Nie mówie, że czerordzeniowce są niepotrzebne, ale moim zdaniem lepiej tworzyć nowsze, wydajniejsze czterordzeniowe procesory niż dokładać coraz więcej rdzeni.

 • bbbppp

  Zamiast tych 4 oszczędnych rdzeni nie lepiej dać 1 rdzeń? Pewnie to tylko marketing.

  • danielbudyn

   Telefon bd 4 rdzeniowy, przy rzeczach typu filmy w hd czy mniej wymagajace gry(angry birdsy itp) czy nagrywanie filmow(napewno bd 1080p) a7 wystarczy, ale jak chcesz odpalic juz gta vc czy inna gre tego pokroju na najwyzszych detalach to przelacza sie w bardziej pradozerny tryb czyli a15. Po co kupic 4-rdzeniowy telefon jak normalnie bedzie dzialal tylko jeden a raz na ruski rok przelaczy sie na 4 rdzenie.

   • Mateusz Gadzina

    Dokładnie – tutaj „słabszy” nie oznacza słaby. Będzie on prawdopodobnie używany przez zdecydowaną większośc czasu, nawet przy części gier czy procesach – które teraz wymagają większej mocy obliczeniowej niż 1 rdzeń.

   • bbbppp

    Miałem na myśli 4 mocne rdzenie + 1 słabszy do mniej wymagająych rzeczy. Zresztą, ten cały wyścig na rdzenie w androidzie to chwyt marketingowy.

  • deadswine

   Choć jeden rdzeń więcej potrafi bardzo przyspieszyć obliczenia wszelkiej mascix