Jak dużą powierzchnię zajmuje wyświetlacz w nowych bezramkowcach?

Adrian Celej Newsy 2017-09-15

W historii rynku mobilnego obserwowaliśmy walkę producentów o naprawdę różne aspekty swoich urządzeń. W przeszłości były to rdzenie procesora, megapiksele aparatu czy milimetry grubości. Teraz przyszedł czas na konkurowanie, o jak największe wypełnienie wyświetlaczem przedniego panelu. Jeśli ktoś z was uważa, że iPhone X będzie królem bezramkowców, to jest w błędzie…

3 urządzenia

W porównaniu uwzględniono 3 telefony – LG V30, Xiaomi Mi MIX 2 i iPhone’a X. Dlaczego nie ma tu urządzeń z zagiętymi wyświetlaczami? Obliczenie wykorzystania powierzchni przedniego panelu jest dość trudne, wszystko przez zaokrąglenia i wycięcia w wyświetlaczu. W przypadku zagiętego ekranu nie do końca wiadomo jak ją obliczyć, ponieważ wyświetlacz znajduję się także na ramkach telefonu.

Jakie są wyniki?

Królem bezramkowców jest LG V30 z wynikiem 83,24% wykorzystania powierzchni przedniego panelu. Drugie miejsce należy się Xiaomi Mi MIX 2 za wykorzystanie 82,63% powierzchni. iPhone X znalazł się na 3 miejscu z wynikiem 81,49%. Zdecydowanie lepiej wypadłby tu starszy model Xiaomi – Mi MIX 1 generacji, gdzie wyświetlacz zajmuje około 91% powierzchni. Czy Chińczycy nie potrafią już tworzyć bezramkowców? Nie, po prostu druga generacja ma mniejszy wyświetlacz i mniej więcej takie same ramki, przez co średnia musiała pójść w dół. Ten sam problem dotyczy iPhone’a – gdyby wykorzystano wyświetlacz 6″, wynik obliczeń mógłby być kompletnie inny.

Źródło: GSM Arena • Pabliell

  Serdecznie proszę o zaprzestanie powtarzania medialnej propagandy o pierwszym Mi Mix’ie, jakoby miał proporcję ekranu do frontu większą niż 90%. Nie miał. Miał 85%. Mix 2 ma jeszcze mniejsze ratio, bo zmniejszyli ekran a ramki zostały takie same.
  Z góry dziękuję.

  • Emil Wilmański

   Co nie zmienia faktu, że Mi Mix 1 było rewolucyjne pod każdym względem.

 • stark2991

  Chwila, coś tu nie gra. Kto to wyliczał? Przecież GSMArena podaje dla każdego telefonu ratio na stronie ze specyfikacją. I uwaga, tak to wygląda:
  iPhone X – 82.9%
  Mi Mix 2 – 80.8%
  LG V30 – 81.2%
  Galaxy S8+ – 84%
  Essential Phone – 84.9%
  Teraz porównajcie z tym co im wyszło w artykule. Według tego powyżej iPhone miałby najlepsze ratio z przedstawionej trójki.
  Zaokrąglone rogi trochę utrudniają obliczenia, ale przecież wzór na pole koła jest znany, jaki więc problem to obliczyć. Sam wyliczałem kiedyś ratio dla Mi Mixa, i wystarczy znać przekątną ekranu, proporcje i wymiary telefonu. No i promień zaokrąglenia rogów, co może być trudniejsze, ale gdyby wrzucić render telefonu do jakiegoś programu to bez problemu by to określił.

  • Emil Wilmański

   S8+ liczyli chyba po zakrzywieniu ekranu 😀

 • HoЯRorysta

  Osobiście uważam, że brak ramki wokół wyświetlacza powoduje mnóstwo przypadkowych dotknięć przy próbie sięgnięcia palcem na drugi koniec ekranu (nasadą kciuka dotyka się wtedy wyświetlacza). Może to i ładnie wygląda, ale przeszkadza w codziennym używaniu telefonu jedną ręką, zwłaszcza, gdy jest to duży wyświetlacz

  • stark2991

   Może takie coś wystąpić, ale zwróć uwagę, że praktycznie wszystkie „bezramkowce” mają boczne ramki, oprócz Samsungów, no bo zagięte ekrany. W każdym razie, taki Mi Mix ma ramkę o grubości 3mm, LG G6 i iPX chyba nawet grubsze. Ostatecznie nie są więc cieńsze niż w większości telefonów

   • HoЯRorysta

    Mam aktualnie Moto z, nawet mając łapy wielkie jak łopaty odczuwam ten problem. Musiałbym zmierzyć, ile szerokości mają ramki boczne w tym telefonie, ale na bezramkowca się nie klasyfikuje z uwagi na ramki nad i pod wyświetlaczem. Na oko sądząc, też mają około 3mm, może 3,5