Apple iPhone X wzbudził ogromne emocje obserwatorów. Zostawiając jego innowacyjność lub jej brak na boku, jedno jest pewne – jest on bardzo drogi. Apple zdecydowanie przekroczyło granicę, jaką klienci powinni płacić za urządzenie mobilne. Co najgorsze, producent ma w tym względzie naśladowców. Smartfony Samsunga i Huawei gonią cenowo iPhone’y.

Warto również zaznaczyć, że jak na polskie warunki, ta cena jest wyjątkowo wysoka. Dla wielu osób, które chciałyby kupić nowego iPhone’a, będzie to wydatek rzędu dwóch albo nawet trzech pensji. Tymczasem dla naszych zachodnich sąsiadów jest to wydatek często jednej pensji bądź jej części. Ponadto biorąc pod uwagę samą cenę i nie uwzględniając płac, Polska nie została potraktowana łaskawie przez firmę z Cupertino.

Zanim sprawdzimy, jaka jest cena nowego produktu Apple poza Stanami Zjednoczonymi, warto zaznaczyć, że najtańsza wersja iPhone’a X kosztuje w USA $999. Na pozostałych rynkach będzie on zdecydowanie droższy, ponieważ do przedstawionej kwoty należy doliczyć opłaty związane z importem oraz podatkami. Ponadto wpływ na jego cenę będzie miało też kształtowanie się rodzimej waluty wobec USD.

Najwięcej za bezramkowego iPhone’a zapłacą mieszkańcy Turcji, bo aż około $1468! Podobnie będzie w Brazylii. Trochę mniej wydadzą na niego Włosi – $1416. Na następnych lokatach plasują się Polacy i Rosjanie z kwotami $1385 i $1380. Ze względu na mocniejszego funta wobec dolara, Brytyjczycy wydadzą na iPhone’a X jedynie $1322.

Z drugiej strony najmniej za model X zapłacą Japończycy i Kanadyjczycy odpowiednio $1029 i $1079.

źródło: theverge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.