Rynek procesorów dla urządzeń mobilnych jest zdominowany przez Qualcomm. Procesory serii Snapdragon znajdziemy w wielu smartfonach z każdej półki cenowej. W tym obszarze coraz lepiej radzi sobie Samsung ze swoimi chipsetami Exynos. Znajdziemy je w wielu smartfonach producenta, ale nie tylko. Przykładem może być Meizu, które eksperymentowało z procesorami Koreańczyków w takich smartfonach jak PRO 6 Plus z Exynosem 8890 czy PRO 5 z wersją 7420.

Samsung pracuje nad kolejnym, nowym procesorem przeznaczonym dla mobilnych urządzeń. Firma ogłosiła to w dzisiejszym komunikacie prasowym. Chipy w technologii 11 nm FinFET Low Power Plus znajdą się zarówno we flagowych smartfonach, jak i telefonach ze średniej półki. LPP jest skalowaną wersją 14 nm technologii stosowanej w takich procesorach jak Snapdragon 630 i 660. Zapewnia ona 15% wzrost wydajności przy tym samym poborze energii. Wielkość chipu zmniejszy się o 10%, co może oznaczać zmniejszenie kosztów jego produkcji. Można oczekiwać, że debiut procesora wykonanego w nowej technologii 11 nm, nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku.

Flagowe smartfony w następnym roku będą wyposażone w procesory wykonane w technologii 7 nm Low Power Plus oraz Extrem Ultra Violet. Chipy te prawdopodobnie zadebiutują w drugiej połowie 2018 roku i będą gotowe do użycia w procesorze Apple A12 na mocy porozumienia Amerykanów oraz Samsunga.

Ryan Lee, wiceprezes i szef działu odlewnictwa w Samsung Electronics podał kilka informacji na temat tego, co wydarzy się w przyszłości. Samsung ma gotowy plan wypuszczenia na rynek w ciągu trzech lat całej serii nowych procesorów: 14 nm, 11 nm, 10 nm, 8 nm oraz 7 nm. Więcej informacji od firmy możemy uzyskać 15 września podczas Samsung Foundry Forum.

Źródło: gsmarena

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)