Essential Phone to jeden z najbardziej oryginalnych smartfonów z Androidem, który został zaprezentowany w tym roku. Andy Rubin poniekąd niespodziewanie przedstawił swój pomysł na tego typu urządzenie i o ile bezramkowe modele nie są dla nas żadnym zaskoczeniem to wycięcie w ekranie na aparat połączone z modułem w postaci kamery 360 stopni jest po prostu czymś nowym. Po wielu mniej przyjemnych uwagach związanych z opóźnieniami wydawania egzemplarzy dla zainteresowanych, w końcu trafił do kieszeni zamawiających.

Trafił również do iFixIt, które znamy z tworzenia opisów z rozbierania przeróżnych urządzeń, w tym smartfonów. Nie od dzisiaj wiadomo, że inteligentne telefony komórkowe coraz trudniej naprawiać. Scalone obudowy, wodoszczelność, coraz więcej kleju – to wszystko i jeszcze więcej sprawia, że domowe naprawy coraz częściej są po prostu nieopłacalne o ile w ogóle możliwe. W przypadku Essential Phone jest jeszcze gorzej. Nie znajdziemy żadnych śrubek, żeby dostać się do środka i nie wystarczy wysoka temperatura, żeby odkleić wyświetlacz. Trzeba go zamrozić, a to oczywiście oznacza, że od razu należy przygotować nowy, który z pewnością nie jest tani. Wszelkie naprawy po prostu wiążą się z kolejnymi uszkodzeniami. Producent nastawił się na to na każdym etapie, gdyż zazwyczaj wszelkie porty są oddzielone od płyty głównej, a w tym wypadku złącze USB-C zostało do niej przylutowane. Jedyny plus wymieniony przez iFixIt to zastosowanie uniwersalnych śrub wewnątrz smartfona.

Cóż, naprawa Essential Phone w domowych warunkach jest niemożliwa i zapewne sama firma ma utrudnione zadanie, więc nie zdziwi mnie fakt, jeśli te będą po prostu wymieniane na nowe egzemplarze w serwisach. Chyba nie muszę dodawać, że powyższy smartfon otrzymał 1 punkt w 10-punktowej skali określającej prostotę naprawy urządzenia?

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.