Gesty iOS 11 na tajemniczych filmikach – oby nie weszły w życie

mm Kamil Lewicki Newsy 2017-08-22

iOS 11 nie miało jeszcze swojej oficjalnej premiery i dostępne jest jedynie w wersji beta. Oprócz kilku poprawek stabilizacyjnych, pojawiło się także parę nowości. Nie nimi się jednak zajmiemy. Skupimy się na odkryciu jednego z deweloperów, który dokopał się do filmików instruktażowych.

Mowa tutaj o Guilherme Rambo, którego nazwisko zaczęło się przewijać już podczas wycieku oprogramowania do głośnika bezprzewodowego Homepod. Tym razem deweloper zaczął „kopać” w siódmej becie iOS 11 i znalazł dwa filmiki instruktażowe, które rzekomo powstały w maju bieżącego roku. Co ciekawe, później zostały one usunięte. Trudno zatem wyrokować czy pojawią się one w finalnej wersji systemu.

Są jednak o tyle interesujące, że warto się im przyjrzeć. Na pierwszym wideo widzimy ekran blokady i sposób dostępu do centrum sterowania. Do tej pory wysuwa się go od dołu ekranu. 13-sekundowy filmik ukazuje jednak, że wystarczy przesunąć na prawy pulpit, by zamiast aparatu dostać się do szybkich ustawień.

Drugie wideo dotyczy zarządzania otwartymi aplikacjami. Dostęp do AppSwitchera na filmiku instruktażowym pokazuje gest przeciągnięciem palcem od dołu ekranu (w takim sam sposób, w jaki teraz dostajemy się do centrum kontroli). Dotychczas wystarczyło kliknąć dwa razy przycisk Home bądź wykorzystać 3D Touch.

Tajemnicze gesty wyglądają nieco dziwnie. Jako użytkownik systemu iOS mogę nawet powiedzieć, że sprawiają wrażenie niewygodnych. Jak na razie w najnowszej becie systemu wszystko jest po staremu. Być może Apple planowało wdrożenie wyżej pokazanych zmian, lecz porzuciło to we wcześniejszej fazie projektu? Tego dowiemy się już niebawem, podczas oficjalnej prezentacji na początku września.

źródło: Twitter • Nefertiti

  Moim zdaniem jest to bardzo ciekawy pomysł. Do wszystkiego da się przecież przyzwyczaić, a skoro nowy iPhone ma być bez fizycznego przycisku Home, to gesty stają się realną opcją. Jestem pewna, że w starszych telefonach, które mają przycisk Home, będzie można sobie wybrać czy chce się korzystać z funkcji gestów czy też nie. Dobry pomysł i tyle.

 • Maciej Bartnicki

  Moim zdanie gesty nie są złe, nawet pokuszę się o stwierdzenie intuicyjne oraz łatwe. W Androidzie też by się takie przydały, Jakby zastąpić Navbar poprzez gesty w Androidzie, przyjemniej by się korzystało (Mi na pewno).
  Te gesty to może być dobra wiadomość, ponieważ oznacza to że nie będziemy mieli Navbara w wersji iOS tylko przycisk Home zostanie zastąpiony przez gesty, moim zdaniem jest to na duży plus. Zaoszczędzimy miejsce na ekranie.

 • Rincewind

  Gesty na BB OS 10 były genialne. Wg mnie dobrze, że Apple idzie w tą stronę.

  • Na Meego Były jeszcze lepsze… o Jolla nie wspomne

   • Rincewind

    Możliwe. Nie miałem przyjemności z MeeGo na smartfonie, a na netbooku jedynie. Ale i tak szybko wróciłem do Ubuntu 10.04 wtedy.

 • Marucins

  I znowu to samo.
  Oj tam oj tam. Za miesiąc powiesz że nie wiesz jak mogłeś funkcjonować bez tych zmian.

 • Łukasz

  Przypomina MeeGo z N9. Ja oceniam to rozwiązanie pozytywnie.

 • Adrian Kijek

  Cos w tym moze byc poniewaz jak usuna home button juz nie klikniesz dwa razy na przycisk zeby zarzadzac aplikacjami

  • teck

   Ciekawa obserwacja.

  • maxprzemo

   Dokładnie to samo pomyślałem.
   Przecież muszą zastąpić jakoś funkcje fizycznego przycisku Home.
   Drugą możliwością jest tylko jego wyświetlanie na ekranie.

  • Maxik

   Też o tym pomyślałem bo skoro wyświetlacz będzie zajmował praktycznie cały frontowy panel to nie będzie innego wyjścia jak zastosowanie gestów.