ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Pierwsze porównanie Sense 4 i Sense 5

Autor: Krzysztof Czerwiec Kategoria: Newsy

Nowy HTC One to nie tylko moc płynąca z superwydajnego Snapdragona 600. Od lat fani Tajwańczyków uważają, że silną stroną ich telefonów jest przede wszystkim Sense. Producent wiedząc o tym, postanowił więc odświeżyć swoją nakładkę graficzną. Jak prezentuje się ona na tle poprzedniej wersji? Dowiecie się już teraz.

Nowy Sense 5 wprowadza powiew świeżości w porównaniu ze starszymi wersjami nakładki. Styliści HTC postanowili odmienić interfejs graficzny, stawiając w tym wydaniu na prostotę i elegancję. Charakterystyczny dla nakładki zegar z pogodą został zastąpiony nowym, minimalistycznym widgetem. Jednak wbrew temu co mówiono wcześniej, prawdopodobnie nadal będzie można używać klasycznego zegara w nowym Sense.

HTC zawsze stawiało na sieci społecznościowe. W poprzedniej wersji Sense mieliśmy specjalną aplikację oraz zestaw widżetów – FriendStream. Teraz Tajwańczycy poszli o krok dalej i oferują nam coś co trudno nazwać widgetem. BlinkFeed to rozwiązanie, które daje nam „żyjący” ekran. Na krańcowym lewym pulpicie od teraz wyświetlane będą kafelki, pozwalające nam śledzić na bieżąco naszego Facebooka, Twittera oraz kanały z aktualnościami z ulubionych serwisów.

Wielu zmian doczekała się także lista aplikacji. W nowym Sense pozbyto się typowej siatki aplikacji. W drawerze możemy teraz sami dopasować ile chcemy widzieć ikon w rzędzie i kolumnie. Ponadto pozbyto się zakładek „Pobrane” i „Najczęstsze”, a aplikacje możemy sortować alfabetycznie lub według kolejności instalacji.

Tak jak wspomniałem wcześniej, nowe Sense czerpie rozwiązania z czystej wersji Androida. Zamiast dolnego paska wyboru, od teraz przełączamy się między zakładkami przesuwając po ekranie w prawo, bądź lewo. Plus dla HTC za zastosowanie tego rozwiązania w nowej wersji nakładki.

Nie znajdziemy chyba miejsca, gdzie zostałoby coś ze starej nakładki. Ekran blokady także został przemodelowany. Locker będzie dawał nam możliwość personalizacji m.in. czterema motywami od producenta.

Co więcej? Zastosowanie innowacyjnego aparatu oraz HTC BoomSound zmusiły producenta do przeprojektowania galerii oraz odtwarzacza muzyki. Znaną ze starej wersji nakładki galerię zastąpiono „ruchomym centrum wspomnień”. Dzięki funkcji Zoe, telefon utworzy dla nas przegląd wszystkich zdjęć oraz filmów wideo z danego dnia lub miejsca, wstawiając w niego różne efekty animacji i przejść. Średniej jakości player z Sense 4 został zastąpiony nowym uproszczonym odtwarzaczem z kilkoma nowymi funkcjami. Jedną z nowości jest np. tryb piosenek, gdzie telefon wyświetla nam słowa do utworu, którego aktualnie słuchamy. Świetną sprawą jest też Sense TV. Jest to aplikacja, która w połączaniu z wbudowaną w przycisk włączania diodą podczerwieni pozwoli zapomnnieć nam o porozrzucanych gdzieś po kanapie pilotach i zrobi z One władcę wszystkich urządzeń w domu.

Wydaje się nam, że zmiany poczynione w Sense 5 to strzał w dziesiątkę. Mieszanka prostoty i elegancji nadaje nakładce niepowtarzalny wygląd, a zastąpienie dolnego paska wyboru i nowe funkcje Sense czynią go najfunkcjonalniejszą nakładką jaką HTC kiedykolwiek wydało. A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

źródło: phandroid.com

Sprawdź najnowsze wpisy