Lenovo porzuca nakładki stawiając na czystego Androida

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-08-04

Producenci, za sprawą otwartego kodu Androida, często dorzucają wiele dodatków od siebie do systemu, czyniąc je zupełnie odmiennymi od siebie – zarówno pod względem wygląd jak i funkcjonalności. Oczywiście równie często możemy spotkać irytujące zmiany, z niechcianymi usługami na pierwszym planie. Cierpi również na tym tempo aktualizacji, gdyż firmy muszą przygotować swoje modyfikacje. Ciężko o idealną równowagę pomiędzy dodatkami, a szybkim wsparciem.

Użytkownikom Lenovo szczególnie przeszkadzał fakt, że Chińczycy nie oferują aktualnych wersji Androida. Dodatkowo Vibe Pure UI nie dostarczał takich zmian, które warte były długiego wyczekiwania. Tym sposobem firma postanowiła drastycznie zmienić swoje podejście do oprogramowania. Koniec z nakładkami, tylko czysty system od Google. Pierwszym modelem, który potwierdzi słowa Anuja Sharma (szef marketingu) ma być Lenovo K8 Note. Równocześnie będzie to pierwszy w historii smartfon z Androidem 7.1.1 Nougat od Chińczyków. Oczywiście nie zabraknie dodatków podobnych na styl rodziny Moto.

Kolejna zapowiedź od Lenovo to zapewnienie aktualizacji do Androida O dla wszystkich urządzeń z rodziny „K”. To pierwszy punkt we wprowadzeniu nowego, szybkiego systemu wdrażania nowych wersji oprogramowania.

Źródło: gadgets.ndtv.com • Red Devil

  Wiadomo coś o aktualizacji K6 Note do Androida 7.0? Sieć Plus

 • Hozon6

  Często , nakładki mogą wnieść wiele dobrego,odmienny wygląd czy ciekawe opcje potrafią się podobać .Czysty android z zasady ma być lekki i szybki i taki jest ,ale jego funkcjonalność czasem zostaje w tyle i dochodzi jeszcze kwestia wyglądu .
  Przykładowo pokazując czystego androida przedstawicielką płci pięknej , twierdziły one ze Jest brzydki a Samsung czy LG już im się podobał a raczej ich nakładka .

  • Nysdroid

   Płci pięknej? Ile? Jedna czy kilka osób? Ja oraz moi znajomi używamy czystego Androida i cenimy doświadczenie jakie możemy z nim uzyskać. Kwestia wyglądu to kwestia launchera.

  • Filodendron

   Do zmodyfikowania wyglądu masz kupę launcherów do wyboru, a obok nich – dziesiątki zestawów świetnych ikon. Instalacją dwóch pakietów zmieniasz wygląd i funkcjonalność. Urodziłeś się wczoraj, że taka oczywistość cię ominęła?

   • Hozon6

    Nie temat ,,modyfikacji ” androida nie jets mi obcy , wiec nie ominęły mnie takie oczywistości ,tylko zapytajcie się kobiet z waszego otoczenia czy zmieniały kiedyś launcher ? Nie chodzi tu o brak wiedzy tylko o fakt , że ludzie lubią/chcą taki telefon jaki jest z pudełka .Nie wiem jak Was drodzy forumowicze ale mnie już meczy ciagłe : zmień/przerób/dodaj/zainstaluj.
    Nie , każdy chce to robić i skąd opinie ,, nie podoba mi się czysty android .
    A co do ilości Kobiet i ich opinii , śmiem stwierdzić, że zdecydowana większość nie zna, możliwości personalizacji tego systemu bo smartfon najczęściej służy im tylko do podstawowych zastosowań .

    • Ewa Kania

     No to ja należę do mniejszości, bo w moim smartfonie (zwyklaczek Lenowo K5) wymieniłam wszystko, co się tylko dało. Pozdrowienia od BabciEwy

    • Łukasz

     Kobieta nie musi mieć umiejętności modyfikowania czegokolwiek w telefonie. Od tego ma faceta. Mojej podobał się SSLauncher z motywem z kubeczkami stojącymi na schodach, zainstalowałem go jej, poustawiałem kubki (zamiast ikonek), wygląda to bajecznie i jest zadowolona.

     • Ewa Kania

      A jak facet jest, przepraszam za wyrażenie, nie kumaty w tej dziedzinie (ma inne zalety), to kobieta musi sobie radzić sama tym bardziej, że ma wykształcenie w tym kierunku.

   • maxprzemo

    Zmieniając launcher nie zmienisz wyglądu panelu szybkich ustawień, paska nawigacyjnego, nie zmienisz wyglądu aplikacji Ustawienia, Telefon, Kontakty czy Wiadomości.
    Czysty android nie posiada żadnego silnika motywów i to jest błąd. I będę marudził tak długo aż Google tego nie zmieni 😉

    • Wystarczy skorzystać z prostej aplikacji „substratum”. Nią zmienisz dosłownie wszystko. Od wyglądu aplikacji (Kontakty, Ustawienia, pasek nawigacyjny, itp.) po sam interfejs, pasek powiadomień, itd. A motywów aż roi się w GP.

     • pwojciechowska

      Tak, wszystko ładnie i pięknie, ale trzebamieć roota. A nie do każdego telefonu jest on dostępny.

     • No tak, niestety trzeba mieć roota. Jedynie na Samsungach działa bez roota.
      A co do roota to jest on dostępny na każdy telefon. Trzeba się trochę pobawić po prostu. Jeszcze się nie spotkałem, by na któregoś Andka roota nie było.

     • pwojciechowska

      Noniestety z tego co wiem, to na LG k10 z 2016 roku z Androidem 6.0 nie ma roota. Przynajmniej skutecznego.

     • Oczywiście, że jest. Skąd takie info, że nie ma?
      Jeżeli jest TWRP to root tym bardziej, a TWRP jest.

     • pwojciechowska

      A gdzie znajdę instrukcję jak wykonać root’a, który nie ucegli telefonu?

     • No proszę Cię, jest tyle forów z instrukcjami, że można znaleźć do woli. Chociażby xda – tam na pewno będzie. Może być też na forum ACP.
      Poza tym, nie wiem czy da się specjalnie uceglić fona bawiąc się w rootowanie. Jedynie jak zrobisz coś zupełnie o czym nie masz pojęcia. Ale właśnie po to są instrukcje, nawet na yt może jest.

     • pwojciechowska

      Ok. Wiem. Swego czasu bawiłam się rootem i zmianą oprogramowaniw se xperia x8 – stare dobre dzieje.:-), ale teraz już człowiek nie eksperymentuje. Czytam regularnie forum android i zaglądam do xda, ale czytałam że jest kłopot z tym telefonem z wersją androida 6.0. Ok poczytam i sprawdzę w wolenej chwili.

     • Wiesz, z reguły jak się udało zrootować danego Androida to na innych telefonach nie powinno być problemów. A pojęcie nietrwałego roota nie istnieje. Istanił nietrwały i trwały Jailbreak, ale o roocie pierwsze słyszę 🙂

     • maxprzemo

      Znam i używam substratum. Niestety wymaga to implementacji w systemie którego używamy i wymaga root’a czyli nie jest to rozwiązanie idealne.
      Natywne wsparcie do silnika motywów to by było rozwiązanie problemu w androidzie.

      Ps.
      PitchBlack od westcrip jest najlepszym motywem substratum według mojej opinii 😉

     • ThemeEngine jakoś bardziej mi pasował (zmiany w czasie rzeczywistym).
      Na obecną chwilę używam Swift Black (wiesz, Amoled :P).