Smartfony OnePlus i Asusa mogą mieć problem z połączeniami alarmowymi

mm Michał Derej Artykuły 2017-07-19

Są sytuacje, w których telefon jest nam bardzo potrzebny – mowa tutaj oczywiście o momentach, w których wymagany jest kontakt z ratownikami medycznymi, policją, strażą pożarną lub kombinacją wszystkich tych służb. Nasze działanie jest wtedy dość odruchowe – wystarczy wyjąć telefon i skontaktować się z odpowiednim numerem alarmowym, by wezwać pomoc. Co, gdy podczas takiego ważnego momentu, w którym liczy się ludzkie życie, coś nie zadziała i to nie z naszej winy? Taka sytuacja spotkała pewnego obywatela Stanów Zjednoczonych, a okazuje się, że problem ten dotyka ludzi na całym świecie.

Użytkownik gigantycznego internetowego forum Reddit o nicku Seatlle_Horn opisał niedawno tam swoją historię. Pewnego dnia zauważył on pożar – palił się budynek kilka bloków od jego miejsca zamieszkania. Odruchowo postanowił on więc skontaktować się ze służbami ratunkowymi za pomocą swojego OnePlus 5, z którego recenzją mogliście zapoznać się jakiś czas temu na naszym portalu. Po wybraniu amerykańskiego numeru alarmowego (czyli 911) jego telefon… zrestartował się. Seattle_Horn spróbował zatem ponownie, ale efekt był taki sam. Użytkownik urządzenia OnePlus został więc odcięty od źródła pomocy, do którego powinien mieć przecież ciągle dostęp! Na szczęście sytuacja ta skończyła się szczęśliwie i nikomu nic się nie stało, ale było naprawdę niebezpiecznie. Czy problem ten dotyczy wyłącznie młodego producenta smartfonów, którego mottem jest „Never settle”?

Okazuje się, że nie. W innym wątku na portalu Reddit poruszony został ten sam problem, który występuje w niektórych telefonach Asusa. Mowa tutaj głównie o urządzeniach z serii Zenfone 3. Ten groźny błąd prawdopodobnie powstał po aktualizacji tych smartfonów do Androida 7.1.1 – update ten do użytkowników trafił stosunkowo niedawno. O problemie tym swoich abonentów poinformowała m.in. operator sieci komórkowej Telus w wiadomości, którą jakiś czas temu przesłała do swoich klientów. Możecie ją obejrzeć na zrzucie ekranu zamieszczonym poniżej.

Przeglądając komentarze, zamieszczone przez innych użytkowników Reddit, można zauważyć, że problem ten nie dotyczy tylko kilku użytkowników, a jest dość powszechny. Wybrane urządzenia restartują się również podczas próby kontaktu z europejskimi służbami ratowniczymi. Oznacza to, że połączenie z numerami 112 i 999 również nie jest możliwe. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich użytkowników smartfona OnePlus 5 oraz telefonów z serii Zenfone 3 – niektórym osobom kontakt z numerami alarmowymi bezproblemowo się powiódł. Jak wynika z komentarzy problem ten dotyczyć może również użytkowników niektórych urządzeń z serii Moto oraz systemu AOSP.

Uwaga: pamiętajcie, by nie dzwonić na numery alarmowe, po to, by skontrolować, czy wszystko działa poprawnie, bo w tym samym momencie inna osoba może znaleźć się w sytuacji, która rzeczywiście będzie zagrażała jej życiu. Lepiej poczekać na oficjalne stanowisko Asusa i OnePlus w tej sprawie, chociaż ten drugi producent poinformował już swoich użytkowników o tym, by skontaktowali się z adresem [email protected] jeśli zauważą nieprawidłowe działanie ich urządzenia. Więcej informacji możecie znaleźć na wątkach, do których łącza znajdziecie poniżej.

Źródło: Reddit – OnePlus | Asus


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x