Huawei z dedykowanym procesorem dla sztucznej inteligencji

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-07-15

Rozwój informatyki rozwija się w zastraszającym tempie. Dzisiaj różnego rodzaju komputery znajdziemy we wszystkim – od żarówek, pasków do spodni, przechodząc przez lustra i okulary, a kończąc oczywiście na samochodach czy też budynkach. Pakowanie wszędzie elektroniki, która swoimi danymi może dzielić się z chociażby smartfonami sprawia, że producenci mają od groma danych do przeanalizowania i w tym momencie pojawia się sztuczna inteligencja.

Mimo wszystko powyższy aspekt razem z maszynowym uczeniem to wciąż zagadnienia, które jeszcze się rozwijają i w głównej mierze traktowane przez wiele osób jako ciekawostka. Jednak już dzisiaj wiele efektów sztucznej inteligencji widać – chociażby w Google Now czy też w innych usługach Amerykanów. Huawei chce właśnie w tej kwestii konkurować właśnie z Google oraz Apple. W tym celu mają zamiar przygotować dedykowany układ obliczeniowy w swojej marce Kirin, który będzie odpowiadał jedynie za operacje związane ze sztuczną inteligencją. Tym sposobem obok CPU i GPU pojawi się wersja AI. Chińczycy chcą jeszcze w tym roku zaprezentować takie rozwiązanie. Najprawdopodobniej będzie to Kirin 970 zastosowany w modelu Mate 10.

Z ciekawostek warto jeszcze wymienić, że Huawei chce zastosować odpowiednie zabezpieczenia umożliwiające korzystanie z ich smartfonu jako bezpiecznych kluczyków do Audi, BMW czy też Porsche – stosowne umowy już zostały podpisane.

źródło: DigiTimes • Zbigniew Agapow

  A do Ferrari też będzie pasować?

  • Łukasz Pająk

   Zobaczymy 😉

 • MarcinS

  Ciekawie, ciekawie, może znajdą w końcu kolejne zastosowania dla cały czas rosnącej mocy obliczeniowej urządzeń.