Mapy Google powiedzą Ci o jakiej porze najszybciej dotrzesz do celu

mm Łukasz Pająk Aplikacje 2017-07-14

Nie od dziś wiadomo, że Mapy od Google mają ogromny potencjał, którego firma nie ma zamiaru marnować. Różne sposoby spieniężania popularności tej aplikacji również wchodzą w grę, ale nas jednak powinno interesować to, że wciąż jest to jedna z najlepszych, jak nie najlepsza, darmowa nawigacja na najpopularniejsze platformy mobilne. Teraz Amerykanie chcą nam powiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się chociażby do pracy, aby podróż trwała jak najkrócej.

Oczywiście już od dawna możemy obserwować powiadomienia na Androidzie o aktualnym natężeniu ruchu i ewentualnych zmianach względem normy. Opóźnienia w centrach miast w porannych godzinach i po 15 to chleb powszedni, ale mimo wszystko Google chce nam pokazać o jakich porach najlepiej wybrać się w podróż.

Widoczny powyżej wykres informuje nas ile zajmie wybrana trasa w konkretnych okresach. Oczywiście tego typu informacje nie byłyby możliwe do zgromadzenia, gdyby nie miliony użytkowników zarówno Google Maps jak i Waze. Rzecz niemalże prosta, ale jakże przydatna.

Niestety, póki co powyższa funkcja dostępna jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, ale z pewnością Google niedługo udostępni ją w innych lokalizacjach. Tym sposobem będziemy wiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się w podróż.

źródło: Android Central • jan

  „Niestety, póki co powyższa funkcja dostępna jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii…” –
  poniżej screen sprzed 2tyg (społeczność Google Mapy Polska)
  https://uploads.disquscdn.com/images/b31c0779a5266cf3f18da76fc87c5c15643f8ca5b44d951a6cee816d3854f99e.png

  • Łukasz Pająk

   To wersja beta, prawda?

 • Filodendron

  Trochę bez sensu ta opcja. Jeśli ktoś się gdzieś wybiera, to praktycznie zawsze jest to związane z konkretną godziną, o której ma być na miejscu. Czy to spotkanie, odpoczynek, zdjęcia, spacer z psem, praca, seans filmowy, obiad. Co mi da komu informacja, że najlepiej wyjechać gdzieś o 8 rano, skoro dzielą faktycznie ma 3 godziny drogi, a np. pracę zaczyna o 9.00? Nie pojadę na godzinny spacer z psem nad jakieś bardziej oddalone jezioro, np. w południe, bo wtedy będzie mniejszy ruch, skoro w tym czasie pracuję, a pies najlepiej wyhasa się o 18.00, bo jest nieco chłodniej. W każdym praktycznie przypadku, jest to informacja, która w zasadzie niczemu nie służy.

  Aaaa… Łukasz…

  (…) Mapy od Google mają ogromny potencjał, który firma nie ma zamiaru marnować

  „(…) Którego firma nie ma zamiaru marnować”.

  Różne sposoby spieniężenia popularności

  Spieniężania. Sposoby, to nie są procesy skończone, więc trzeba użyć trybu niedokonanego.

  • Łukasz Pająk

   Ta opcja działa tak, że bierze pod uwagę cały czas przejazdu. Jak wyjedziesz o 8 i masz 3 godziny przed sobą to analizuje ruch przez ten czas właśnie.

   Błędy poprawione, dziękuję badzo 🙂

 • Sq72

  Praktycznie zawsze najszybciej można dotrzeć nocą, a około 7.00-8.00 i 15.00-17.00 jest najgorzej. Według mnie to rozwiązanie specjalnie się nie przyda.

  • Łukasz Pająk

   Wszystko zależy od trasy, ale oczywiście standaryzujac masz rację.

  • Michal Mruk

   no dobrze ale lepiej 1-2 czy 3-4 ?

 • stefek

  Ta opcja jest dostępna, przynajmniej w wersji beta. Chociaż pokazuje tylko jak na screenie 6godzinny podział