Tizen to tykająca bomba – w systemie kryje się mnóstwo dziur

Adrian Celej Newsy 2017-07-14

Tizen to duchowy następca świetnie przyjętego, aczkolwiek uśmierconego systemu MeeGo. Co prawda plan inwazji na smartfony nie wypalił, jednak oprogramowanie zagościło w zegarkach i telewizorach Samsunga. Jak się okazuje, prawdopodobnie system jest fatalnie zabezpieczony, o czym przekonuje jeden z badaczy.

O co chodzi?

Andrey Karpov , badacz z Program Verification Systems postanowił przyjrzeć się źródłom Tizena. System ma otwarty kod, dzięki czemu jest to możliwe. Użył do tego celu własnego oprogramowania PVS Studio. Przeanalizował 2400000 linii kodu (nie licząc komentarzy) co stanowiło 3,3% całego systemu. W tym wycinku odnalazł 900 błędów. Na tej podstawie badacz oszacował, że cały system może skrywać około 27 tysięcy dziur.

Samsunga to nie interesuje

Badacz zgłosił swoje odkrycie to firmy Samsung, jednak Koreańczycy nie byli zainteresowani tymi informacjami. Karpov otrzymał jedynie zapewnienia, że Samsung posiada własne oprogramowanie do analizy źródeł i jest ono regularnie uruchamiane. Nie zgadzają się oni z zarzutami, jakoby Tizen miał posiadać 27 tysięcy błędów.

Coś jest nie tak

Nie pierwszy raz słyszymy o problemach z bezpieczeństwem Tizena. W przeszłości różni badacze zwracali uwagę na pewne nieprawidłowości w kodzie tego systemu. Mimo wszystko do dnia dzisiejszego Tizen nie znalazł się na celowniku hakerów, co pozwala twierdzić, że ewentualne luki nie są groźne dla użytkowników.

Źródło: Softpedia

Analizę bezpieczeństwa Tizena znajdziecie tutaj • nomo12

  Tizen jest następcą Bady

  • Adrian Celej

   Nie właśnie nie, nawet Samsung przyznał się do wykorzystania pewnych elementów MeeGo.

   • Tylko że znacznie bardziej bezpośrednim i zbliżonym następcą MeeGo jest Sailfish. Tak więc Tizena określiłbym co najwyżej jako wywodzącego się od MeeGo, ale nie jego następcę.

 • Jaką popularnością cieszy się Tizen?

  • Maciek

   większość smartzegarków Samsunga działa pod jego kontrolą

   • ciekawy

    Chyba nowsze telewizory też na tym miały działać. Ogólnie nie jest tego na chwilę obecną za dużo.

   • Kris

    Więc w najgorszym wypadku zhakują Ci zegarek. Druga sprawa to popularność tych urządzeń jest znikoma, więc wątpię żeby komukolwiek chciało się z tym bawić

    • mico11

     Zegarek będzie dziurą do zhakowania smartfona

     • Kris

      Eee…
      Nie.
      Skąd ten pomysł?
      Bo łączy się przez BT? Oba urządzenia pracują na całkowicie innych systemach nie mówiąc już o hackowanie czegokolwiek przez BT.

     • mico11

      tak się zawsze mówi, a potem okazuje się że można zhakować komputer przez pendrive usb. poza tym taki zegarek chyba też ma połączenie z wifi, a telewizor na pewno.
      Przyszłość będzie bardzo dziurawa. Taki Samsung ma wywalone na zabezpieczanie i aktualizację czegokolwiek poza dwoma topowymi modelami smartfonów. Bawią się w apple i chcą dostarczać cały „ekosystem” i potem okazuje się, że ta apka dziurawa a inna porzucona, a zegarki czy telewizory to już w ogóle kto by się tym przejmował.

  • DMati

   Wszystkie smart zegarki i smart TV Samsunga działają od kontrolą Tizena. Podobnie niektóre rtv/agd. Chyba są jakieś smartfony też ale to może plotki.