Po 15 latach Vertu przechodzi do historii, firma właśnie się pakuje

Adrian Celej Newsy 2017-07-14

Vertu było luksusową marką stworzoną przez Nokię. Sam koncept luksusowych telefonów powstał w 1998 roku, pierwsze urządzenie pojawiło się dopiero 4 lata później. Dziś możemy o Vertu mówić w czasie przeszłym, ponieważ firma nie poradziła sobie z zadłużeniem.

Co się stało?

Vertu od marca ma nowego właściciela, jest nim turecki przedsiębiorca Murat Hakan Uzan. Transakcja od początku wydawała się bezsensowna, ponieważ firma od dłuższego czasu była skazana na klęskę. I tak też się stało. Zadłużenie Vertu wynosi 128 milionów funtów, podczas gdy właściciel był gotowy spłacić jedynie 1,9 miliona. Z tego powodu zamknięto chlubę tej firmy – brytyjską fabrykę, w której ręcznie składane były telefony. W związku z tym zwolniono 200 pracowników. Właściciel firmy mimo wszystko nie chce oddać praw do marki i wszelkich licencji. Być może w przyszłości telefony będą produkowane w fabrykach TCL, ponieważ jest to partner Vertu.

Początki były inne

Kiedy Nokia otwierała nową markę, wszystko miało wyglądać inaczej. Premiera pierwszego telefonu – Vertu Signature miała miejsce na szczycie wieży Eiffla. Przez lata pokazano mnóstwo telefonów, które były zbudowane z naprawdę ekskluzywnych materiałów i działały latami. Marka mimo wszystko nie przyniosła spodziewanego zysku i została sprzedana w czasach kryzysu Nokii. Nowa oferta smartfonów spotkała się z negatywną reakcją rynku. Urządzenia wyróżniały się jedynie obudową, wewnątrz zamontowano elektronikę, która odstawała od topowych smartfonów konkurencji. Samo oprogramowanie również niczym się nie wyróżniało i wcale nie działało tak dobrze, jak wskazywałaby na to cena.

Źródło: Techcrunch • Polaczek

  Może i luksusowe ale i nieźle paskudne. Czyżby ludzie zamożni byli pozbawieni zmysłu estetycznego?

  • Adrian Celej

   Kilka razy kątem oka spojrzałem na program „Damy i wieśniaczki”. I wiesz co? Tak naprawdę może być!

  • luki pt

   przecież Iphone 7 jest doskonałym przykładem paskudnego telefonu, a ludzie i tak go kupują bo telefon „premium” XD

   • Adrian Kijek

    A ja mam tak z samsungami edge

  • mickey93

   to działa w taki sposób, mam dużo kasy to muszę korzystać z takich rzeczy aby wszyscy widzieli że mam dużo kasy, ich cieszy fakt że widać z daleka że się wyróżniają