Jeszcze, gdy świat smartfony uważał za urządzenia biznesowe, gdy producenci prześcigali się w liczbie megapikseli w aparacie, a Symbian i Windows Mobile był na topie i przede wszystkim, gdy Nokia z Sony Erricssonem walczyli na każdym polu, wtedy właśnie ta druga firma – w okolicach 2005 roku – zaprezentowała TrackID. Usługa ta bardzo prosta w obsłudze pozwalała na wiele w czasach, gdy Internet był już popularny, ale w swoim mobilnym wydaniu wciąż dla wielu niedostępny.

Oczywiście bez połączenia sieciowego TrackID nie działało, ale do rzeczy. Jest to oczywiście program od Sony Ericssona, który pozwala na wyszukiwanie wykonawcy i tytułu utworu poprzez nagranie jego krótkiego fragmentu. Właściwie już niedługo będziemy musieli napisać, że pozwalał, gdyż Japończycy oficjalnie ogłosili, że chcą zamknąć dostęp do tej usługi i tym sposobem zrezygnować z dalszego wsparcia. Nastąpić to ma 12 września, więc za nieco ponad dwa miesiące. Jednak Sony nie chce zostawić użytkowników z niczym i proponuje w zamian instalację Shazam.

Oczywiście w sklepie Play znajdziecie wiele innych aplikacji pozwalających na wyszukiwanie tytułów piosenek poprzez nagranie jej fragmentu – na przykład SoundHound. Tymczasem nie pozostało nam nic innego jak pożegnać jedną z usług, które przypominały stare, dobre Sony Ericssony.

 

źródło: Android Police

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.