ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Koniec JailBreak w iOS

Jailbreaking iPhone’ów jest już martwy

Autor: Michał Derej Kategoria: Newsy

iOS w przeciwieństwie do Androida nigdy nie był otwartym systemem. Oznacza to na przykład, że wgrywanie aplikacji spoza AppStore’a jest niemożliwe, a użytkownicy powinni zapomnieć o dogłębnych możliwościach personalizacji urządzenia. W 2008 roku fani Apple’a postanowili się jednak zbuntować i przygotować paczkę plików pozwalających na jailbreak (czyli proces podobny do rootowania Androida). Wtedy to, dzięki staraniom Jaya Freemana, powstała Cydia. Dziś mówi on o tym, że jailbreaking jest już martwy.

Ostatnia paczka plików pozwalająca na uzyskanie uprawnień administratora na iOSie została upubliczniona w sieci 347 dni temu. Od tej pory nikomu nie udało się opracować wystarczająco dobrej metody, by ominąć zabezpieczenia systemu. Jay Freeman (na zdjęciu poniżej), czyli ojciec jailbreakingu, mówi, że nawet jeśli pojawiłaby się metoda na uzyskanie wyższych uprawnień w najnowszej wersji iOS’a, to nie powinniśmy z niej korzystać.

Dlaczego więc jailbraeking jest uznawany za martwy? 10 lat temu, gdy na rynku pojawił się pierwszy iPhone, nie posiadał on absolutnie niczego – gier, sklepu z aplikacjami itp. Na szczęście, dzięki staraniom Freemana oraz współtwórców takich jak choćby Allegra, właściciele urządzeń Apple’a mogli wgrywać usprawnienia oraz programy bez zezwolenia giganta z Cupertino.

Teraz sytuacja ta wygląda jednak trochę inaczej – iPhone’y wyposażone są już w funkcje, których wymaga większość z ich użytkowników, a Apple nieustannie łata błędy bezpieczeństwa i dziury w systemie, które pozwalają na uzyskanie wyższych uprawnień. Nic dziwnego – nieustanne usprawnianie bezpieczeństwa systemu oraz program, dzięki któremu osoba, która znajdzie błąd w systemie, może zarobić nawet milion dolarów są na tyle zachęcające, że nikt nawet nie myśli o jailbreaku. A osoby takie jak Freeman już dawno trafiły do ogromnych firm IT i po prostu nie mają czasu na zabawę.

Jak to mówią – coś się kończy, coś się zaczyna. A Android zawsze jest otwarty na modyfikacje :-).

Źródło: Cultofmac

Sprawdź najnowsze wpisy