[Film] Pojedynek na aparaty – HTC U11 kontra Samsung Galaxy S8+

Łukasz Pająk Newsy 2017-06-18

W tym roku producenci urządzeń mobilnych postawili wyróżnić swoje flagowe modele wyświetlaczami. Zrobił tak Samsung, zrobiło tak LG i poniekąd Sony. HTC postawiło na czujniki pozwalające odczytać oprogramowaniu jak mocno ściskamy urządzenie. Jednak, co z aparatami? W tej kwestii od ponad roku trwa pewien zastój i tegoroczne modele to potwierdzają. Szczególnie widać to na przykładzie G6, który nagrywa filmy i robi zdjęcia wyraźnie gorzej niż konkurencja, a być może nawet poprzednik.

Tym samym we wszystkich porównaniach wygrywa Samsung Galaxy S8. Jednak jak sobie poradzi na tle HTC U11, który uzyskał najwyższy wynik w Dxomark?

Tajwańczycy zrezygnowali z optycznej stabilizacji obrazu w przednim aparacie i to widać na powyższych nagraniach. Również jakość z tego modułu jest gorsza w porównaniu do koreańskiego smartfonu. Oglądając nagrania z głównej kamery również można odnieść wrażenie, że wszelkie wstrząsy są bardziej odczuwalne na stabilności obrazu, a same kolory są bledsze. Jednak duży plus należy się HTC za szybką zmianę ostrości, gdyż w tym aspekcie Samsung dotychczas nie miał sobie równych. W kwestii zdjęć z przedniego aparatu ponownie należy pochwalić Tajwańczyków za poprawę, aczkolwiek Galaxy S8+ wypada minimalnie lepiej w tej kwestii pod kątem detali. Gorzej U11 prezentuje się, gdy zabraknie światła – wtedy Koreańczycy wyraźnie wysuwają się na prowadzenie. Jednak jeśli użyjemy „sztucznego” doświetlania zdjęć selfie to HTC zyskuje ostrością. Przełączając się ponownie na główny aparat ciężko wybrać zwycięzce, aczkolwiek w kwestii ostrości i szczegółów minimalnie na prowadzenie wysuwa się Samsung. Jednak jeśli interesuje nas HDR to już U11 jest krok przed Galaxy S8+. Znowu gasimy światło i już niestety Tajwańczycy zaczynają dodawać szumy do zdjęć.

Tym sposobem widać ogromną poprawę w kwestii aparatu w smartfonie HTC, aczkolwiek wciąż nie ma odzwierciedlenia wyniku z Dxomark.

Adrian, dzięki za podesłanie filmu! • Może i HTC ma więcej szumu gdy jest mniej światła, ale też zachowuje więcej detali… W S8 odszumienie powoduje, że obraz jest rozmyty… Wolę szum ale ze szczegółami ;] Blur to można w gimpie zrobić.

 • stark2991

  Na podstawie jednego porównania nie powinno się wyciągać wniosków. Będą (lub są) jeszcze inne. Na zdjęciach z S8 też często pojawia się szum, kwestia tego, jakie parametry dobiera automatyka

 • Marucins

  Taaa porównywanie jakości obrazu i film na YT!
  Już coś takiego upoważnia do zignorowania całego porównania.
  Kompresja jaką stosuje YT jest porażająco niska. Zrozumiałbym jeszcze gdyby autor wrzucił materiał źródłowy. Taaa

  • Łukasz Pająk

   Autor może oceniać na bazie źródłowych materiałów. Oba materiały zostały skompresowane tą samą metodą i na pewno nie wpłynęła ona drastycznie na porównanie obu aparatów.

   • Marucins

    Jasne 🙂
    Swego czasu znalazłem dziwnego BUGA w grze Wiesiek 3 zrzuciłem materiał FRAPS – bez kompresji (b.r. 707 Mb/s 1 min 5 GB) po czym poleciał na YT aby pokazać CDPR. Gdy zobaczyłem jak to wygląda… Straszna PIXELOZA!
    Wybacz ale trzeba być upośledzonym aby nie dostrzegać różnicy i seriami wypluwać podobne porównania – a są takie kanały.
    Jak już mówiłem, zrozumiałbym gdyby w opisie zostały podpięte materiały źródłowe – nie oszukujmy się ale założyć kolejne konto (w chmurze) i wrzucić tam pliki to nie problem.

 • May Czos

  Aparat w U11 ma też tendencję do ustawiania zbyt wysokiej ekspozycji i lekkiego przepalania zdjęć.

 • Ja również nie rozumiem jakim cudem dostali 90 punktów w DxO. Nie uważam, że U11 jest lepsze S8. Na fotkach U11 widać czasami szumy, natomiast w S8 można zauważyć jednolity kolor.

  • Linkyop

   money

   • A DxO naprawdę było bardzo dobrym serwisem porównującym aparaty. Działa już tak długo, aż się wierzyć nie chce czy specjalnie teraz sprzedają te punkty :/

    • Łukasz Pająk

     To nie tak działa. Producenci po prostu przygotowują urządzenia pod te testy, które oczywiście wcześniej są wykupowane.

     • W jakim sensie wykupowane?

     • Łukasz Pająk

      Dxo oferuje swoje narzędzia do testowania do kupienia.

     • Leon

      Normalnie. Jak tu można „kupić/sponsorować” recenzje to testy też można kupić 😉

      Tak na poważnie – ciekawe jak wypadnie nowy OnePlus 5. Jutro premiera. Przecież razem ściśle współpracowali. Myślę, że dostanie 91 pkt skoro HTC U11 ma 90

     • Jestem ciekaw czy w ogóle będzie wart tych punktów. Niektóre zdjęcia z sieci z podpisem OnePlus5 miały piękne szumy, więc jak dla mnie na obecną chwilę – znak zapytania 😉

    • mach

     ale różnica dwóch punktów to żadna różnica. Zapewniam cię że jak wrzucisz zdjęcia z jakiegoś wspólnego wyjazdu ze znajomymi zrobionymi flagowymi aparatami tj. htc 10, S7 i IP7 czyli z przed roku, to nie ma możliwości żeby odróźnić które zdjęcie było robione którym aparatem. Myślę że w tym roku będzie podobnie i nawet nie odróżni się zdjęć pomiędzy aparatami z tego czy nawet z 2015 roku, oczywiście pisze o flagowcach. Ranking DxO ma sens ale trzeba patrzeć się na róznice 30 punktów albo większe wtedy widać który telefon ma gorszy aparat, inaczej to tylko cyferki które nic nie znaczą. tak samo jak nie zobaczysz różnicy w prędkości pomiędzy snapdragonem 835 a 820. w testach syntetycznych wychodzi przewaga ale w subiektywnej ocenie nie ma różnic. DxO to test syntetyczny, subiektywne oceny mogą być inne

     • Zależy dla kogo, dla profesjonalnego fotografa różnica będzie ogromna. A zdjęcie rozróżnić się da, np. S8 podbija kolory, zatem zdjęcia mocno nasycone kolorami będą pochodziły z S8.

  • May Czos

   DxO zajmuje się komercjalizacją urządzenia zwanego DxO Analyzer. Jest to program do cyfrowej analizy zdjęć. Wystarczy go kupić, dostosować algorytmy aparatu w telefonie do algorytmów programu i masz wysoką ocenę. Na tym jedzie HTC czy Sony od dawna odnotowujące wysokie wyniki mimo przeciętnych zdjęć.
   Jednym zdaniem – fotek nie ogląda/ocenia żaden człowiek!

   • stark2991

    Jak nie ocenia jak każda ocena jest dokładnie opisana na ich stronie?

    • May Czos

     Sposób oceniania zdjęć jest również dokładnie opisany. DxO Analyzer ocenia różne aspekty.