Wydanie każdego telefonu poprzedzają testy za murami siedziby producenta. Nie raz byliśmy zaskakiwani prototypami firm takich jak Sony Ericsson, Siemens czy właśnie Nokia. Urządzenia takie pokazują jak wygląda proces budowy telefonów oraz innowacyjne projekty, które nigdy nie zostały wydane.

Lumia z fizyczną klawiaturą

Niewielu o tym wie, ale kafelkowy system wspierał fizyczne klawiatury. Na 100% wsparcie oferował WP7, nie wiemy nic na temat klawiatur w kolejnej wersji tego systemu. W przypadku WP7 jako przykład można podać LG Quantum. Warto tu przypomnieć pewną historię – w 2014 roku w Central Parku dwóch złodziej okradło spacerującego mężczyznę. Po obejrzeniu łupu zatrzymali się, oddali poszkodowanemu telefon (którym był wspomniany LG) i wyśmiali go. Wracając do tematu – seria Lumia nigdy nie doczekała się przedstawiciela z fizyczną klawiaturą. Jak się okazuje, za murami firmy trwały prace nad takim urządzeniem, jednak z nieznanego nam powodu zostały przerwane.

Co wiemy?

W zasadzie to niewiele. Da się zauważyć pewną sprzeczność – system wyświetla informacje o systemie Windows Phone 8, podczas gdy na ekranie głównym widzimy strzałkę obecną tylko w WP7. Można domyślać się, że była to kompilacja testowa WP8, i być może w tej wersji miało zostać porzucone wsparcie dla fizycznych klawiatur, co wiązało się z anulowaniem tego projektu. Prawdopodobnie miało to być urządzenie biznesowe, zastosowany został wyświetlacz AMOLED i 2 GB pamięci RAM.

Ile jeszcze powstało takich prototypów?

Poznaliśmy już wiele urządzeń, dla których los nie był łaskawy. Wymienić można projekty takie jak:

  • Senna – tablet z MeeGo. W tym wypadku nie wiemy na jakim etapie były prace, być może nigdy nie powstał żaden prototyp. Projekt został przekształcony w Lumię 2520.
  • Lumia 2020 – 8-calowy tablet z Windowsem
  • McLaren – niedoszły pierwszy telefon z 3D Touch
  • Meltami – hybryda MeeGo i Symbiana, miała zostać wykorzystana na telefonach zbyt słabych dla Windows Phone
  • Moonraker LS-50 – smartwatch Nokii z nieznanym systemem operacyjnym. Uśmiercony, aby zrobić miejsce dla opaski Microsoft Band.

Warto tu wspomnieć, że za murami Nokii były prowadzone testy Lumii na Androidzie. Co ciekawe telefony pracowały prawidłowo. Wymienić można jeszcze legendarny Surface Phone, który miał odmienić los mobilnego Windowsa, ale nigdy się nie pojawił.

Źródło: Nokibar – Baidu

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.