Apple ma na swoim koncie spory z wieloma firmami, podpadały mu też np. polskie sklepy. Tym razem po miesiącach wojny odetchnąć z ulgą może Nokia.

Zaczęło się pod koniec ubiegłego roku…

… kiedy to Apple uznało Nokię za trolla patentowego. Pomińmy fakt, że to Apple jest znane z patentowania rzeczy oczywistych. Jako że gigant z Cupertino postanowił przestać płacić za rozwiązania Nokii, Finowie skierowali pozew do sądu. Na koniec Amerykanie postanowili wycofać z Apple Store gadżety kupionej przez Nokię marki Withings.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Firmy się dogadały

Jak zapewne wiecie, bardzo często konflikty z Apple kończą się współpracą. Tak było z Samsungiem, który mimo wielu pozwów nadal jest dostawcą podzespołów. Jak sytuacja wygląda w tym przypadku? Amerykanie zapłacą Finom za wykorzystane technologie, a Nokia umożliwi dalsze korzystanie z nich. Poza tym do sklepów Apple Store powrócą produkty firmy Withings. Zabezpieczono się również na wypadek kolejnej kłótni, porozumienie o współpracy wybiega kilka lat w przyszłość.

Co dalej?

Nokia może odetchnąć z ulgą, ponownie otrzymują pieniądze za licencjonowanie swoich technologii. Apple z kolei być może wynegocjowało niższe ceny, co skłoniło ich do zamknięcia sporu. Jednak Amerykanie prowadzą wiele innych wojen patentowych, obecnie ich ofiarą jest były partner – Qualcomm.
Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.