[Film] Skaner tęczówek Galaxy S8 też można bardzo łatwo oszukać

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-05-23

Jeszcze przed premierą Samsunga Galaxy S8 i S8+ zastanawialiśmy się nad słusznością nowych zabezpieczeń dostępu do urządzenia. Doskonale wiemy, że rozpoznawanie twarzy można oszukać za pomocą zdjęcia, ale Koreańczycy oficjalnie przyznali, że ten system ma na celu jedynie wspomóc działanie skanera tęczówek, który wciąż jest uważany za nowość. Oczywiście pojawił się on już chociażby w Galaxy Note7 i Galaxy Tab Iris czy też Lumii 950 (XL).

Dotychczas główny zarzut wobec tego rozwiązania sprowadzał się do samej jakości działania – długi czas rozpoznawania czy też problemy z identyfikacją. Mimo wszystko załóżmy, że chcemy złamać to zabezpieczenie. Okazuje się, że nie jest to trudne i również wystarczy zdjęcie, ale tym razem odpowiednio spreparowane. Szczegóły poznacie oglądając poniższy film:

Nie trzeba wcale wydłubywać oka właścicielowi smartfonu, aby ten został odblokowany. Wystarczy urządzeniu pokazać wydrukowaną fotografię z nałożonym szkłem kontaktowym. Tym sposobem wciąż najbezpieczniejszym zabezpieczeniem Galaxy S8 i S8+ jest czytnik linii papilarnych. Oczywiście ten też można oszukać, aczkolwiek nie jest to tak proste jak powyższe rozwiązanie.

Zapewne kolejne wydania urządzeń mobilnych ze skanerem tęczówek zostaną poprawione pod tym względem i być może Samsung zdecyduje się poprawić obecny algorytm rozpoznawania użytkownika, aczkolwiek osoby dbające o swoje bezpieczeństwo na każdym kroku powinny mieć na uwadze sposób działania tego zabezpieczenia.

[Aktualizacja] Oficjalne oświadczenie Samsunga w tej sprawie znajdziecie pod następującym linkiem: Klik! • Z mojego punktu widzenia to taki problem nie ma większego znaczenia – większość użytkowników w ogóle nie stosuje blokady na telefon, bo po co, Ci bardziej ogarnięci albo zmuszeni przez politykę firmy dotycząca zabezpieczeń użyją chociażby wzoru, a Ci bardziej świadomi problemu, wpiszą trudny do zapamiętania, nawet dla siebie, pin. A jeszcze inni nie użyją w ogóle telefonu Samsunga 😛
  Zabezpieczenia nigdy nie są przyjazne dla użytkownika, wręcz utrudniają życie i ludzie nie chcą tego używać, dlatego skaner twarzy, odcisków, tęczówki – zabezpieczenia, które można obejść, ale za to są wygodne i dla większości ludzi dają poczucie bezpieczeństwa. Więc wybierając brak zabezpieczenia lub to zabezpieczenie – lepiej wybrać właśnie to. To takie mniejsze zło 🙂

 • Chris

  A Samsung chce wprowadzić funkcje płacenia „oczami” w Samsung Pay…

  • ZeroCool

   Najprędzej kakaowym okiem.

 • stark2991

  Albo szybkość, albo dokładność. Można ustawić algorytmy na wysoką zgodność, wtedy takie coś będzie trudne do zrobienia, tylko odblokowanie będzie trwało wieki i będzie skuteczne co 10 raz.

  • Łukasz Pająk

   Kiedyś podobnie pisano o automatycznym ustawianiu ostrości w aparatach. Zawsze da się znaleźć ten złoty środek :). Nie wydaje mi się, żeby tutaj był problem z szybkością – w końcu moc obliczeniowa jest ogromna.

 • H0Ly_bLaSt0R

  No to lipa trzeba czekać na S9 bo pewnie poprawią te „niedogodności” S8-semki. Tak jak to było przy S6 i S7.

 • haVoc vulTure

  Ajjj szkoda, wolalbym takiemu sammboyowi wylupac oko…

  • Filodendron

   Hahaha i ten zenujacy dzwiek przy odblokowaniu.

   Aleś ty niekumaty. Przecież to dźwięk z jakiegoś starego Windowsa (dołożony do video dla beki) a nie audio po odblokowaniu Samsunga.

   • haVoc vulTure

    Tak, ten dzwiek bledu windowsa pasuje idealnie. A na przyszlosc „Ty” piszemy z duzej litery polonisto.