Lenovo nie dotrzymuje obietnic – możesz zwrócić Moto X Style

Łukasz Pająk Newsy 2017-05-09

Producenci często wiele obiecują, ale niestety niewiele z tych obietnic ma swoje odwzorowanie w rzeczywistości. Tym sposobem niewiele firm chwali się oficjalnie, które modele zostaną zaktualizowane do nowej wersji oprogramowania. Jeśli już to robią to zazwyczaj mówimy o flagowych modelach, które w większości przypadków powinny otrzymywać nowe wersje Androida przez przynajmniej dwa lata. Jednak Lenovo poszło o krok dalej i to ich zgubiło.

Swego czasu Chińczycy oficjalnie ogłosili, że do końca roku wiele modeli otrzyma Nougata:

Niestety, ale obietnicy w przypadku Moto X Style nie udało się spełnić. Mało tego, dzisiaj firma w ogóle nie planuje aktualizacji dla tego smartfonu. Użytkownicy nie mogą być z tego faktu zadowoleni i już na naszym forum rozpoczęła się dyskusja, co dalej? Jedna z propozycji to oddanie urządzenia do sklepu, który ma obowiązek przyjąć urządzenie i zwrócić pieniądze za towar niezgodny z umową. Więcej szczegółów znajdziecie w źródle, aczkolwiek warto przypomnieć, że Moto X Style to jeden z najciekawszych modeli w swojej klasie i oficjalny Nougat miał być ogromną szansą na rozwój tego telefonu.

W takim razie, czy jesteście skłonni oddać smartfon Lenovo do sklepu? Czy też przywiązaliście się do niego? Szczegóły reklamacji jak i wszelkie aspekty prawne oczywiście znajdziecie na naszym forum. Pamiętajcie, że analogiczna sytuacja dotyczy innych urządzeń z obiecanymi aktualizacji do konkretnej daty.

źródło: forum.android.com.pl • Nysdroid

  Warto zajrzeć na oficjalną stronę Lenovo Moto Polska na Facebooku i proszę o napisanie sprostowania, bo ten artykuł opierający się na wiarygodności tego zrzutu ekranu jest śmieszny.

  • Qba

   A co chcesz sprostować, skoro sami piszą że nadal nie wiedzą kiedy będzie aktualizacja?

   • Nysdroid

    To, że aktualizacja nie została wycofana dla serii X, a nawet będzie 7.1. Jest już w USA.

    • Qba

     Nikt nie twierdził że została wycofana.

     Podstawą reklamacji jest jej brak w Polsce.

     • Nysdroid

      Nie pisałem o X Style, tylko X Play… bo taki mam model. Też czekam na aktualizację. Btw. informacja od pracownika:

      „W kwietniu zakończyliśmy fazy testów nowego androida dla serii X Style. Proces aktualizacji systemowych trwa kilka miesięcy, ale dzięki temu jesteśmy pewni, że uda się nam wyeliminować ewentualne niedoskonałości. Sama dystrybucja aktualizacji nie odbywa się równocześnie we wszystkich regionach, a jej przyznanie nie jest zależne od centrali Lenovo Polska. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wszyscy na tę aktualizację czekacie. Niestety, ale nie ma sposobu, aby ten proces przyśpieszyć. Jeszcze w maju update pojawi się na rynku niemieckim, zatem także i Polski zbliża się wielkimi krokami.”

     • Qba

      Jest sposób żeby przyśpieszyć, trzeba było zrobić testy rok temu razem z innymi producentami a nie dopiero teraz.

 • Peter K

  Do autora:
  Cytowany „nius” nie pochodzi z oficjalnego profilu fb LenovoPolska.
  Podtrzymuję – Wprost.

  • Qba

   Pochodzi z oficjalnego profilu Lenovo Moto Polska na temat telefonów z serii Moto.

 • Peter K

  Autorze,
  Nigdy nie było oficjalnych informacji nt. TERMINU aktualizacji moto x style. Jest to zresztą wspomniane w odnośniku, który podałeś.
  Może zacznij pisać dla „Wprost”?

  • Qba

   Był podany na profilu Lenovo Moto Polska.

 • Zibi

  Artykuł jest wielkim nadużyciem. Autor podaje nieprawdziwe informacje. Moto X Style ma już update do 7.0 w Indiach, Europa jest następna w kolejce. Nigdy nie ma aktualizacji równocześnie dla wszystkich krajów, odbywa się ona stopniowo dla kolejnych rynków. Update softu nie jest także ani przedmiotem gwarancji, ani podstawą do uznania produktu za niegodny z umową. Sugeruję douczyć się w tym temacie, a nie rozsiewać nieprawdziwe informacje.

  • Qba

   To czemu prawnik twierdzi że autor ma rację?

 • Peter K

  Autorze!!!
  Oparłeś swój artykuł na wpisach niedouczonego ….., który nie wie gdzie leżą Indie i w którą stronę Ziemia się obraca. Nie ogarnia i nie pamięta co napisał wczoraj.

  Czy jest tu jakiś Naczelny? Na forum stosujecie cenzurę a tu publikujecie stek niepotwierdzonych bzdur!!!

  • Qba

   Co jest niepotwierdzonego w zapewnieniach że aktualizacja będzie w 2016 roku, w braku aktualizacji do tej pory i przepisach o rękojmii za niezgodność towaru?

   • Zibi

    Rękojmia jest nadużyciem, umowa kupna sprzedaży nie obejmuje aktualizacji oprogramowania i nikt nigdzie na świecie nie ma prawa na tej podstawie oddać telefonu do sklepu. To totalna bzdura!!! Mało tego w cytowanym poście na międzynarodowej stronie Motorola jest info, że aktualizacje zaczną się od grudnia 2016 roku, co oznacza, że smartfony mogą ją dostać dopiero za kilka miesięcy, bo ten proces trwa i to u każdego producenta. Firma zaczyna proces aktualizacji, to nie jest takie proste, że ktoś wciska guzik i masz update, a producent telefonu nie jest przecież producentem systemu operacyjnego. Generalnie takie artykuły powstają po to, żeby serwis się klikał, gdy brakuje mu ruchu. To już nie jest wiarygodne dziennikarstwo. Ja mam Moto X Style i jestem mega zadowolony z tego telefonu, co jakiś czas mam regularne aktualizacje. Spokojnie czekam na Nougata, który nie sprawi, że ten telefon nagle stanie się flagowcem 2017 roku. Zobaczcie, że przy czystym Androidzie jak w Moto całość i tak funkcjonuje lepiej jak w 80% innych smartfonów. Nie wiem o co kopię kruszyć takimi artykułami.

    • Qba

     Wg ustawy o sprzedaży konsumenckiej rękojmia obejmuje zapewnienia producenta wobec kupującego.

     Poza tym mówimy o zapewnieniach na oficjalnym polskim profilu Lenovo Moto Polska.

     • Zibi

      To myślę, że masz bardzo bardzo wybujałe wyobrażenie o tym jak to działa. Stroną jest sprzedawca, a producentowi to możesz cywilny proces wytoczyć i tyle. Brak aktualizacji nie wpływa na utratę funkcjonalności urządzenia, czy jego niezgodność z umową. Proces aktualizacji wymaga dostosowania tego do każdego urządzenia. To nie jest guzik „włączam” i nie jest tak, że od możesz robić update na swoje urządzenia. Szukacie sensacji i tyle. Z reguły Ci co nie mają smartfonów najwięcej głosują. Takie artykuły są niewiele warte, bo stanowią zwykłe spekulacje i wywołują głupie dyskusje oraz prowokują ludzi do wyłudzania kasy.

     • Qba

      Art. 556(1). §2 kodeksu cywilnego:
      „Jeżeli kupującym jest konsument, na równi z zapewnieniem sprzedawcy traktuje się publiczne zapewnienia producenta lub jego przedstawiciela”.

 • loader

  Fanom częstych aktualizacji polecam XIAOMI. Aktualizacje są robione praktycznie co tydzień…

  • Qba

   Co tydzień to są tylko aktualizacje nakładki MIUI, a nie systemu do nowej wersji.

 • Zdzisław Dyrman

  Cała para poszła w nową, flagową serię Moto Z i moduły do niej i o Moto X już zapomnieli. Teraz fani szybkich aktualizacji i czystego Androida powinni przerzucić się na Nokie lub zainwestować w Pixela.

  • Elfisher

   To też nie do końca prawda, moja Z Play dostała Nougata dopiero w kwietniu. Motorola w rękach Lenovo jest mega ograniczana, najwidoczniej Chińczycy nie chcą sobie rozwijać konkurencji.

 • A co tam takiego rewelacyjnego jest w nougat żeby przekonać ludzi do aktualizacji?

  • Linkyop

   Doze 2.0, nowy system powiadomień, nowy system aktualizacji, Vulcan API?

   • Powiadomienia można doinstalować spokojnie jak się ma roota.

    • Linkyop

     Jak? Są częścią systemu.

     • SustemUI podmieniasz w systemie jak masz roota 😉 Ja tak podmieniałem samsungowe UI na AOSP 🙂

     • Qba

      Ale tracisz gwarancję i certyfikację, wiec ci Google Pay nie działa

     • A skąd. A custom romy bazujące na stocku? Jądro to samo, recovery to samo, tylko drobne zmiany w systemie. Mogą mieć status official. Ja na swoim starszym samsungu mogłem nawet zrootować je bez nabicia knox. Wyłączyć knox, po czym wgrać inne recovery a system ciągle widział status jako official. I google też wtedy podejrzewam widziałoby taki status 😉
      Nie korzystam z google pay, bo mam wystarczająco dobrą appkę od własnego banku, ale ta działała mi nawet na CM 😀

     • Qba

      A skąd weźmiesz stock skoro Lenovo go nie udostępniło, a Qualcomm nie opublikował sterowników ze wsparciem Vulkan API dla Snapdragona 808?

     • nie pisałem o vulcan api tylko o systemUI czyli o panelu powiadomień z 7.0

     • a systemUI można wyciągnąć z Lenovo, które dostanie 7.0 i przerobić trochę kodu i można go podmienić, to ma rozszerzenie .apk

     • Jonny

      Czysty SystemUl od Samsunga nie działa na żadnym romie AOSP, wyskoczy ci tyle FC że nie będziesz mógł nic zrobić. Przeportowałem od 2011r XX romów i to nie działa na zasadzie kopiuj/wklej… Nie odpisuj, dość się dzisiaj naczytałem bajek.

     • nie napisałem,że z samsunga. Wystarczy trochę linijek dopisać. Jak jest CM na ten telefon to i SystemUI można wgrać 🙂 A CM wnioskuję, że bazuje na najnowszym andku, czyli ma 14.1 oznaczenie i z niego wyciągnięty systemUI można smiało podmienić w data/system

     • maxprzemo

      CM jest już dawno trupem. Widać że nie wiesz o czym piszesz.
      LineagoOS zastąpił go w Styczniu.
      Czyli nie ma już najnowszych poprawek zabezpieczeń itd.

     • wiem doskonale o czym piszę, podawałem przykład. CM i Lineage to tylko zmienione nazwy, teamy się podzieliły ale źródła mają te same. Widać, że nie wiesz o czym piszesz.
      W temacie customów nie jestem może super na czasie, ale swoje wiem.

     • maxprzemo

      CyanogenMod/android_frameworks_base źródła na github ostatnia aktualizacja „Dec 25, 2016”
      LineageOS/android_frameworks_base
      ostatnia aktualizacja „May 11, 2017”
      CM jest trupem i nie jest już rozwijany. Brakuje już poprawek zabezpieczeń z 5-6 miesięcy. „Kompilacja” nie ma już żadnego sensu.

     • mimo wszystko źródła są nadal te same i sterowniki napisane raz nie zmieniają się dla danego urządzenia. To,że CM już nie jest rozwijany (choć te same osoby tworzą Lineage w okrojonym składzie) nie oznacza,że ROMy teraz kompilowane nie mają wspólnych źródeł. Oczywiście z changelogami, ale to nadal te same źródła.

     • maxprzemo

      „sterowniki napisane raz nie zmieniają się dla danego urządzenia”
      Hmm. Ja dzisiaj już modyfikowałem dwa razy „device tree” dla mojego telefonu.
      To nie jest zamknięta książka zawsze można coś poprawić, dodać, usprawnić.
      Ja nie bawię się apktool’em w edycję plików .smali tylko „kompiluję” cały system ze źródeł a to inny że tak powiem „poziom” wtajemniczenia 🙂
      Nic trudnego dla programisty.
      A fajna przygoda dla hobbisty jak ja, który nigdy nie skończył żadnej szkoły w tym kierunku.
      Kompilując system ze „źródeł” mamy wszystko jak na tacy. Mamy pliki .apk nie zbudowane czyli pełny wgląd do kodu źródłowego. Mamy nawet programy do kompilacji w stanie źródłowym (czyli musimy sobie zbudować programy które kompilują programy) więc pole do popisu jest ogromne. Można optymalizować program który zbuduje nam plik .apk itd.
      Mamy Kernel w stanie „źródłowym” czyli czysty kod C i C++ .
      Wszystko mamy na wyciągnięcie ręki.

      Więc nie pisz mi że można opierać się na starych nie aktualizowanych źródłach 😉
      Od ostatniej aktualizacji CM wprowadzono setki tysięcy poprawek w źródłach androida ale też w źródłach programów kompilujących programy.
      Wystarczy zajrzeć na github lub gerrit LineageOS.

     • Że co? 😀 Tylko nowe telefony potrzebują certyfikacje by GP działał. Moja Xperia Z2 lata teraz na 7.1.2. Certyfikacji brak. GP działa. Ale „ciii..”, bo się jeszcze dowie, że ma nie działać i przestanie. :c

     • Qba

      W praktyce na wielu telefonach po aktualizacji do Nougata brak certyfikacji czy też root powoduje niedziałanie Google Pay i NFC

     • haVoc vulTure

      Android pay chyba. Beda tez problemy z aplikacjami bankowymi.

    • Idąc dalej, można mieć po prostu w nosie soft producenta i zainstalować coś z XDA na andku 7.1.2 :X

     • Qba

      No ale nie po to płaci się za telefon 2000 zł żeby potem instalować niedopracowane coś

     • jeśli komuś zależy tylko na 1 opcji z nowego androida, to bezsensem jest w ogóle aktualizowanie systemu według mnie w tym przypadku

   • Czyli teoretycznie motka chodziłaby dłużej?

    • Linkyop

     I szybciej.

 • Damian J

  Było to do przewidzenia. Lenovo nie powinno być właścicielem Motoroli. Po prostu zniszczy markę Motorola. Ja dziękuję Lenovo i rozstaje się z tą firmą na dobre.

 • $ROGAL$

  Prawnikiem nie jestem, ale świadomym konsumentem owszem i wg mnie wspomniana rękojmia nie ma w tym wypadku zastosowania, bo zapewnienie o aktualizacji musiałoby nastąpić przed lub najpóźniej w trakcie zakupu, w dodatku w odpowieniej formie (zapis w umowie, wzmianka w specyfikacji na kartonie itd. i raczej musiałoby to być załączone do produktu podczas kupna). Przykre jest też jak ludzie kombinują żeby wycisnąć kase, a potem płacz że telefon 2tyś PLN kosztował – a ile ma kosztować jak firma ma płacić za takie akcje? To jest takie typowo amerykańskie podejście, które mnie strasznie obrzydza. Jeśli ktoś oglądał Top Gear to może pamięta jak jedna baba, która straciła dobytek po huraganie, dostała za friko samochód od Clarkson’a, a potem pozwała go do sądu, bo samochód był starszy niż jej powiedziano.

  • OnDaReal

   Wiesz. Sprzedawcy mogli zapewniać że dostanie, skoro takie było oficjalne stanowisko Lenovo. Tylko, że prawo niestety w takim wypadku za pewne znowu ma to gdzieś. Dziwie się zawsze, że to sklep ma odpowiadać za poczynania producenta. Sklep traci na tym na co nie ma żadnego wpływu.

   • Qba

    Sklep nic nie traci bo ma regres wsteczny w stosunku do dystrybutora, a dystrybutor do producenta.

    • OnDaReal

     Zwrot to dość złożony proces i nie kończy się na samym rachunku zysku i strat za sam telefon.

     • Qba

      Cóż na tym polega biznes i przedsiębiorca musi mieć tego świadomość

     • OnDaReal

      Najpierw twierdzisz, ze nic nie traci a potem ze traci ale taki to już biznes… Patrząc po twoich komentarzach obrałeś sobie za cel po prostu odpowiedzieć wszystkim i mieć ostatnie słowo niezależnie czy trzymasz się swojego zdania czy nie.

     • Qba

      No bo nic nie traci

  • Qba

   Nastąpiło przed kupnem, bo Lenovo przejmując Motorolę zapewniało że pozostawi czysty system i szybkie aktualizacje.

 • ElektronicznyFan

  A co z Moto X Force ?

  • OnDaReal

   Pewnie też nie dostanie. Albo jak dostanie to wzorem innych producentów ostatnia aktualizacja spowoduje tak znaczny spadek wydajności, że rozwiązaniem będzie jedynie custom lub zakup nowego… i tu się pojawia pytanie jakiego, skoro moto X-Force nie ma ŻADNEGO rywala.

   Jak dla mnie motorola była ostatnim bastionem normalności. Niestety za pływanie pod prąd zapłaciła najwyższą cenę. Bo, i nie dajmy sobie wmówić że jest inaczej, Motorola już nie istnieje a to co mamy to Lenovo ubrane w trupa.

   Chcianym się mylić.

  • Qba

   To samo, dotyczy również Moto X Play

 • Newada

  A skąd te informacje skoro w USA już ruszyła
  aktualizacja. Na oficjalnych stronach też ciągle widnieje informacja że ten telefon dostanie nougata.

  • Łukasz Pająk

   Zajrzałeś na forum? Zauważ, że ta aktualizacja miała pojawić się do końca ubiegłego roku.

   • Newada

    A już dawno powiedzieli że aktualizacja w maju ma być.

    • Łukasz Pająk

     Polski oddział tak powiedział?

     • Peter K

      Z tego co wiem polski oddział nigdy nie wypowiadał się nt. aktualizacji X Style do Nougat. Szkoda, że przytaczasz forum jako źródło info a nie oficjalne wypowiedzi producenta.

     • Łukasz Pająk

      Tylko zamieściłem post polskiego oddziału, w którym wyraźnie jest napisane, że X Style otrzyma Nougata do końca minionego roku.

     • Qba

      nie tylko Moto X Style

  • Qba

   Chodzi o to że w Polsce miał otrzymać w 2016 roku i do tej pory nie dostał.

 • Nysdroid

  Na zagranicznym forum ponoć jeden z pracowników mówi, że możemy liczyć na Androida 7.1, w okolicach 10 maja (aktualizacja najpewniej falowa). Ogółem Lenovo ma jeden wielki bałagan. :l

  • Qba

   Jakoś nic nie piszą w internecie by ruszyła w jakimkolwiek kraju

   • Nysdroid

    Link: m (.) canaltech (.) com (.) br/noticia/motorola/moto-x-style-finalmente-recebe-suporte-ao-android-70-nougat-92858/ (usuń nawiasy i spacje.

    • Qba

     Nadal brak aktualizacji w Polsce.

   • Nysdroid

    Wiesz co znaczy falowa?

    • Qba

     Nie, i nie interesuje mnie to. Aktualizacja miała być w 2016. O falowaniu nie było mowy.

 • Darko

  Jak bym go nie kupił w promocji za 999 to rozważyłbym taką opcję, bo wydanie ponad 2k na premierę i teraz takie cuda wianki tworzy lenovo to ja dziękuje z góry. Słowo ważniejsze od pieniędzy.

  • Adrian Celej

   Gratuluję, używane niewiele tańszex