Jednym z czynników zniechęcających do zakupu głośnika Google Home jest wysoka cena. Jak się okazuje nie jesteśmy skazani na tę opcję – wystarczy zestaw rozprowadzany przez magazyn MagPi i Raspberry Pi 3.

We wspomnianym czasopiśmie znajdziemy moduł Voice HAT oraz elementy niezbędne do montażu, takie jak kable, głośnik czy przełącznik. Do pełni szczęścia brakuje tylko Raspberry Pi 3, które musicie kupić samodzielnie. Całość jest wynikiem projektu Google AIY (Artificial Intelligence Yourself). W przyszłości takich zestawów dla majsterkowiczów ma być więcej. Jest to związane ze współpracą Fundacji Raspberry Pi i Google. Złożenie zestawu jest bardzo proste, wystarczy podstawowa znajomość „maliny”.

Zainteresowanie przerosło wydawców

Czasopismo MagPi jest udostępniane za darmo w wersji elektronicznej. Oczywiście w ten sposób nie otrzymamy naszego modułu, konieczne jest zamówienie wersji papierowej, która kosztuje 6 funtów. Niestety, na chwile obecną nakład został wyczerpany. Pozostaje czekać na dodrukowanie lub wprowadzenie modułu do samodzielnej sprzedaży.

Czy warto?

Oryginalny Google Home kosztuje około 670 zł. Za Raspberry Pi 3 zapłacimy 190 zł + około 50 zł za moduł Voice HAT. Czy to rozwiązanie idealne? Nie, ponieważ całość prezentuje się dość przeciętnie, czego nie można powiedzieć o genialnie zaprojektowanym głośniku Google Home. Można doszukać się pewnych podobieństw z Google Cardboard i Daydream. W kwestii funkcjonalności problem jest jeden – w wersji opartej o Raspberry Pi nie działa wykrywanie frazy „OK Google”. Za każdym razem musimy ręcznie wcisnąć przycisk, co trochę psuje zabawę. Na pocieszenie będzie dostępna możliwość programowania własnych komend. Z drugiej strony pozostaje nam świetny minikomputer, który możemy wykorzystać na tysiące innych sposobów. Tu warto wspomnieć o sukcesie Raspberry Pi – sprzedano już 10 milionów komputerów, cały czas trwają prace nad kolejnymi generacjami i modułami.

Źródło: Wired

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.