Apple sprzedało mniej iPhone’ów niż rok temu, Tim Cook tłumaczy dlaczego

mm Adam Lulek Newsy 2017-05-03

Co kwartał spółki giełdowe mają obowiązek publikować raporty finansowe. Dotyczy to także gigantów produkujących urządzenia mobilne. Często w sprawozdaniach finansowych możemy przeczytać wiele interesujących informacji na temat działalności operacyjnej przedsiębiorstw, które nie dzielą się takimi danymi na co dzień.
 
Wczoraj raport za drugi kwartał podało Apple. Po przejrzeniu dokumentu możemy się dowiedzieć, że firma z Cupertino sprzedała 50,8 mln sztuk iPhone’ów w podanym okresie wobec oczekiwanych przez inwestorów 52 mln. W poprzednim roku liczba ta wynosiła 51,2 mln. Przychody za 2Q osiągnęły poziom $52,9 mld i (o dziwo) były większe o 4,6% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.
 
Według Tima Cooka przyczyną gorszej sprzedaży iPhone’ów jest duża liczba plotek i wycieków dotycząca nadchodzących flagowców firmy. Klienci zdają się oczekiwać już na nowego iPhone’a 8. Tak czy owak publikacja gorszych od oczekiwań wyników skłoniła inwestorów do sprzedaży akcji na giełdzie.
 
źródło: phonearena • ElektronicznyFan

  Ktoś tam jeszcze pracuje w Android com pl? W czwartek 04.05 żadnego​ artykułu ,nic null.
  Gdzie jest Bartosz? 🙂 Jakaś recka by się przydała 🙂
  Stark nie komentuje bo majówkę przedłużył ze szkłem 🙂 P.s pytam gdzie Nougat dla X Force do jasnej ..

 • Jumperone

  Normalne. Też bym na ich miejscu poczekał na to „wielkie coś” zamiast kupować teraz 7/7+.

  • Nysdroid

   Szczególnie, że to trochę lepsza bateria, procesor, aparat, nowy przycisk (a raczej brak), usunięcie portu słuchawek i wyższa cena. Praktycznie lepiej poczekać lub kupić 6S.

 • Grzegorz93

  „Według Tima Cooka przyczyną gorszej sprzedaży iPhone’ów jest duża liczba plotek i wycieków dotycząca nadchodzących flagowców firmy. Klienci zdają się oczekiwać już na nowego iPhone’a 8.”

  Sądzę że klienci Apple przejrzeli na oczy że lepiej poczekać rok dłużej i mieć coś lepszego niż co roku kupować troszkę lepszy telefon. Odkąd nie ma już w firmie Steve Jobs to nie ma też już tego efektu „wow”.

  • Szymon L

   Płonne nadzieje żeby klienci Apple zmądrzeli.

   • Adrian Kijek

    To tak samo jak nabywcy smatfonow z androidem. Kupujac nowy flagowy smartfon z nowym androidem na pokladzie mysla a moze w koncu android nie bedzie mulic. Plonne nadzieje niestety.

    • Szymon L

     Jak jest przewalony bloatwarem to nic dziwnego że muli.

 • Piotr A

  2% spadek akcji nie nazwałbym wyprzedażą akcji na rynku, no ale ja nie jestem doktorem nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse tak jak autor.

  • Faktycznie może użyłem za mocnego słowa. Chodziło mi o sprzedaż, a nie wyprzedaż. Czasami takie wpisy pisze się na zbyt szybko, a uszczypliwość w kierunku mojego tytułu jest mocno przesadzona i dla mnie nie zrozumiała. Każdy popełnia błędy (językowe) . P.S. Kurs faktycznie prawie wrócił dzisiaj do poziomów sprzed spadku, ale początkowej reakcji inwestorów nie dało się nie zauważyć na wykresie.

   • Piotr A

    OK, sorry, byłem złośliwy, chwila mojej słabości, ale tak już mają maluczcy.