Koszt produkcji Samsunga Galaxy S8 zdecydowanie przewyższa konkurencję

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-04-21

Znacie już opinię Bartka na temat Galaxy S8+. Wiemy jak wygląda wnętrze tego smartfonu, a także poznaliśmy pierwsze problemy, które niedługo powinny zostać naprawione. Jednak tradycyjnie jak, co roku, a raczej, co premierę rynkową nowego ważnego gracza sprawdźmy ile tak naprawdę wynosi koszt wyprodukowania jednego egzemplarza. Tym sposobem brytyjska firma IHS Markit wzięła na warsztat Galaxy S8 i wyniki są poniekąd zaskakujące.

Koszt części niezbędnych do wyprodukowania najtańszej wersji flagowego smartfonu Samsunga to 301,60 dolarów, a po uwzględnieniu montażu 307,50 dolarów. To około 1230 złotych, czyli nieco ponad 1/3 właściwej ceny urządzenia, ale pamiętajmy, że na ostateczną wartość składa się nie tylko koszt produkcji i marża, ale również marketing, wszelkie udziały R&D i wiele, wiele innych aspektów. Mimo wszystko wróćmy do ujawnionych wartości przez IHS Markit. Jest ona najwyższa na rynku, w porównaniu do Galaxy S7 Edge, następca jest droższy o 36,29 dolarów, a do Galaxy S7 o 43,34 dolary. Siłą rzeczy Galaxy S8+ będzie jeszcze droższy, a ten model ma zostać wyceniony w ciągu najbliższych tygodni. Nie zapominajmy o odmianie wyposażonej w pamięci 6/128 GB dostępnej w Azji.

Jednak mówi się, że elektronika tanieje i smartfony powinny być ostatecznie tańsze. Tak jest, ale w tym wypadku mamy do czynienia z nowym wyświetlaczem, skanerem tęczówki czy też różnymi drobnymi elementami, które nie pojawiły się u poprzedników.

źródło: AndroidHeadlines • stark2991

  Strzelam że najbardziej podrożał koszt produkcji ekranu, w końcu nie jest to typowy ekran 🙂
  I to tłumaczy też podwyżkę cen, bo wygląda na to że marże mają stałą. Oczywiście wyliczenia IHS są czysto hipotetyczne ale jakiś pogląd dają na sytuację.

  • Łukasz Pająk

   Nowe modemy LTE, Bluetooth 5.0, skaner tęczówek i wiele, wiele więcej też wpłynęły na cenę. Wyświetlacz niewątpliwie też, w końcu cały „haptic feedback” jest w niego zmontowany.

  • Meretycz

   Kości pamięci też najnowsze

   • stark2991

    No, i np. RAM DDR4 na PC drożeje, więc mobilny też może ma wyższą cenę