Samsung Galaxy S8 i S8+ od środka – obyście nie musieli ich naprawiać

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-04-18

Dzisiaj Bartek zaprezentował Wam recenzję najlepszego z najlepszych w portfolio Samsunga, czyli Galaxy S8+. Jest to niewątpliwie udana ewolucja w stosunku do poprzednika – zdecydowanie lepszy wyświetlacz, usprawnione poszczególne elementy, skaner tęczówek i wiele, wiele więcej. Jednak to wszystko mieści się w stosunkowo cienkiej obudowie, która jest z obu stron pokryta taflami szkła. Jak ono radzi sobie z upadkami? To już wiemy. Gorilla Glass nigdy nie będzie tak wytrzymałe jak aluminium, a przynajmniej na razie nie jest. W takim razie, co z naprawami?

Odpowiedź na to pytanie przedstawił nam tradycyjnie portal iFixIt zajmujący się opisem poszczególnych kroków rozkładania różnych urządzeń na części pierwsze. Tym razem wzięli na warsztat Samsunga Galaxy S8 i S8+ i oto zdjęcia z całego procesu:

Cóż, szklane powierzchnie są wklejane w aluminiową ramkę, więc nie obędzie się bez podgrzewania powierzchni w celu jej uniesienia. Autorzy zaznaczają, że bardzo łatwo o pęknięcie szkła, więc należy być bardo delikatnym. Wiąże się to również z certyfikatem IP68 – w domowych warunkach przy odklejeniu przodu lub tyłu możemy pożegnać się z wodoodpornością. Mimo wszystko wewnątrz już wszystko jest dokładnie rozplanowane i jedynie klejony akumulator może budzić wątpliwości. Swego rodzaju modułowa budowa poszczególnych układów sprawia, że ewentualne wymiany nie powinny sprawiać problemów.

Gdyby Galaxy S8 i S8+ pozwalały za pomocą śrubek dostać się do ich wnętrzności zamiast kleju to z pewnością Samsung byłby banalnie prosty w naprawie. Jednak od długiego czasu Koreańczycy stawiają na konieczność „wyrywania” szklanych powierzchni, więc nie jest to dla nas żadne zaskoczenie. Portal iFixIt ocenił trudność naprawy obu urządzeń na 4 punkty w skali 10-punktowej, gdzie 10 to najwygodniejsza budowa.

źródło: iFixIt (1), (2) • Albert Malik

  „i jedynie klejony akumulator może budzić wątpliwości” każdy telefon który jest „nierozbieralny dla klienta” ma przyklejona baterie czy to wszystkie iphony, czy Sony czy huawei itd.

 • Meretycz

  Szkło nigdy nie będzie tak odporne na upadki jak aluminium, ponieważ biorąc pod uwagę jego strukturę jest płynem o olbrzymiej lepkości. Przez co jest bardzo twarde a jeśli coś jest twarde to jest także kruche. Owszem, są różne domieszki i metody obróbki poprawiające te parametry, ale stopy aluminium również są rozwijane.

  • Lysolus

   Ogólnie to masz rację ale muszę Cię poprawić w jednej kwestii: Szkło nie jest cieczą.

   • Meretycz

    I tak i nie. Wszystko zależy z punktu widzenia jakiej dziedziny się na ten temat odnosisz. Dla jednej to będzie płyn, dla innej ciało stałe, ktoś inny zrobi z tego piąty stan skupienia… Środowiska naukowe często zamiast się dogadać w takich kwestiach mają „swoją rację która jest ichiejsza niż racja innego środowiska”. Mnie uczono, że szkło ma ciekły stan skupienia z powodu braku sieci krystalicznej i to dla mojej dziedziny jest prawdą. Jeśli Ciebie uczono inaczej to najprawdopodobniej jest to równie prawdziwe dla Twojej dziedziny. Te rozbieżności to tylko efekt wojny na rozmiary ego i nic więcej.

    • Lysolus

     szkło, ciało stałe bezpostaciowe, o różnorodnych właściwościach i zastosowaniach, zależnych od składu chem. i sposobu wytwarzania. (żródło – encyklopedia PWN). W większości pojęć jakie znalazłem w necie, szkło opisuje się jako ciało stałe a po podgrzaniu jako ciecz. Ja w sumie tego się trzymam chociaż masz rację – naukowcy nie są w stanie zunifikować pojęcia szkła i widzi się rózne definicje. Dla mnie, na chłopski rozum to ciało stałe, ale każdy z nas ma „mojszą” rację 😛 Myślę, że nie ma co się spierać.

   • hutnik szkła

    SZKŁO to substancja, o właściwościach mechanicznych zbliżonych do ciała stałego,pracowałem 11 lat w hucie szkła,jest to substancja głęboko przestudzona,nie stała ale płynna.Stare szyby mające 100 lub więcej lat zawsze na dole są grubsze niż na górze gdyż szkło powoli płynie.

  • Flynn

   Powinni rozwijać technologię przezroczystego aluminium. Na dzień dzisiejszy jego produkcja jest bardzo droga. Ale gotowy produkt jest mocniejszy od szkła.

   • Meretycz

    Masz może jakiś link albo nazwę portalu? Bo o szkłach z domieszką glinu słyszałem, ale o przezroczystych stopach aluminium nigdy. Nie żebym Ci nie wierzył, po prostu znalezienie czegoś w internecie to często przekopywanie się przez tony gówna i chciałbym mieć jakiś punkt odniesienia w poszukiwaniach.

    • Flynn

     Np. geekweek przezroczyste aluminium.
     Kopiuję:
     Stworzono przezroczyste aluminium
     W jednym ze starszych filmów pełnometrażowych Star Trek załoga statku Enterprise, która przeniosła się w czasie do XX wieku, aby zaimponować tubylcom prezentuje im technologię przyszłości – przezroczyste aluminium. Witamy w przyszłości – przezroczyste aluminium właśnie powstało.

     Przezroczyste aluminium zaczyna się od białego proszku – tlenoazotku glinu, który jest pakowany jest w gumową matrycę o kształcie jaki ma zostać nadany przedmiotowi wykonanemu z nowego materiału. Następnie poddawany jest on procesowi nazwanemu prasowaniem izostatycznym, w którym to matryca z proszkiem trafia do zbiornika z płynem hydraulicznym, gdzie tworzy się ciśnienie 15 tysięcy PSI (nieco ponad 1000 atmosfer). Uzyskany w ten sposób obiekt podgrzewa się potem przez kilka dni w temperaturze 2 tysięcy stopni Celsjusza i na koniec mechanicznie poleruje – aby uzyskać przejrzystość.

     Brzmi bardzo skomplikowanie, lecz cały ten wysiłek opłaca się gdyż powstały w jego wyniku materiał nazwany AlON jest przezroczysty, a przy tym ma nawet lepsze właściwości niż zwykłe aluminium – jest on bardzo wytrzymały – szyba o grubości 1.6 cala jest w stanie zatrzymać potężny pocisk .50 AP, który przebija się bez problemu przez zwykłe szkło pancerne o dwa razy takiej grubości.

     Niestety wiąże się z tym cena, która póki co jest bardzo wysoka. Na razie materiał AlON jest wykorzystywany głównie w szybach pancernych, soczewkach do optyki używanej w wojsku, a także części rakiet.

     • Meretycz

      Wielkie dzięki! Fakt, że nadal jest sporo braków jak właściwości fizykochemiczne oraz czy ta szyba pancerna jest jednolita czy to kompozyt ale to w końcu nie opracowanie na portalu o inżynierii materiałowej.

     • Meretycz

      A z resztą znam nazwę więc sam znajdę to co mnie interesuje bez problemu, jeszcze raz dzięki!

 • Adrian Warchoł

  Najlepsze były na śrubki.

 • stark2991

  4/10 to lepiej niż ostatnie dwa flagowce Samsunga, także może być 🙂

 • Buka37

  Chyba 4/10 w skali łatwości naprawy.