Niewiarygodne, ale prawdziwe. Oto „ulepszony” LG Nexus 5X z 4 GB RAM!

Paweł Bilski Newsy 2017-04-15

Tak, dobrze przeczytaliście tytuł. Brzmi to trochę nieprawdopodobnie, ale faktycznie takie są realia – jeden z użytkowników Nexusa 5X, który pierwotnie został wyposażony w 2 GB pamięci operacyjnej, rozszerzył ilość RAM’u w swoim smartfonie do 4 GB! Oczywiście nieoficjalnie.

Historia zapewne nie miałaby miejsca, gdyby Nexus 5X nie odmówił posłuszeństwa użytkownikowi o nicku Cathair2906 z forum XDA-Developers. Właściciel wspomnianego urządzenia postanowił oddać je do serwisu LG w Hong Kongu, ale ten niestety odesłał go z kwitkiem, gdyż gwarancja dobiegła wcześniej końca.

Cathair2906 zaczął szukać nieoficjalnej pomocy, i w ten sposób jego Nexus 5x wylądował w serwisie w Chinach. Okazało się, że konieczna jest wymiana procesora, który jest „połączony” z pamięcią operacyjną. Serwisant zaproponował więc… zwiększenie również ilości RAM’U. Rezultaty? To prawdopodobnie pierwszy na świecie w pełni działający Nexus 5X z 4 GB RAM.

Co ciekawe, Cathair2906 wspomniał, że możliwe jest również rozszerzenie pamięci wewnętrznej urządzenia – ale takie przypadki już w przeszłości się zdarzały.  Warto też zaznaczyć, że koszt „ulepszenia” wyniósł jedynie… 60 dolarów.

Źródło: xda-developers • Paweł

  Pytanie jest takie, czy w ogóle dana wersja systemu będzie w stanie wykorzystac dodatkowa pamięc. W końcu kompilacje na telefonach są dedykowane, to że w jednym miejscu pokazuje dodatkowa pamięć nie znaczy że aplikacje będą z niej korzystały.

  • maxprzemo

   Będzie działać. System Android a raczej jego kernel ma tylko parametry pilnujące żeby pamięci RAM nie brakło. W drugą stronę nic nie sprawdza. System tylko sprawdza ile zostało wolnej pamięci RAM i jeśli jest jej mało to zaczyna interweniować i ubijać aplikacje według reguł jakie ma ustawione w LMK (low memory killer). Czyli przykładowo nie ważne ile mamy pamięci RAM 2 GB czy 4 GB bo system pilnuje żeby zostało np. 300 MB wolnej pamięci i nie interesuje go ile jest zajęte. Reguły low memory killer’a można samemu ustawiać mając Root’a w telefonie.

 • stark2991

  Z początku myślałem że całą płytę mu wymienili na inną pasującą, z innym SoC, ale pogrzebałem troszkę w źródle, dotarłem do oryginalnego tematu na XDA, oto on:
  forum xda-developers com/nexus-5x/general/4gb-ram-upgraded-nexus-5x-t3588743
  Gość nie podał zbyt wiele informacji ale wychodzi na to, że taka zamiana była możliwa dlatego że kość RAM leży na procesorze. Dziwne to, ale tak wynika z grafiki iFixIt:
  https://uploads.disquscdn.com/images/b03e8007e8e209ce282bbfe19c048f9b75204ad08abb7d623512472c7ee04bc9.png
  Dlatego mu zaproponowali taką wymianę. Ale wylutowywanie CPU z płyty zamiast wymiany całej to już hardkor, mam wątpliwości czy długo to pożyje.

  • BlahFFF

   Calkiem sporo telefonow ma RAM lutowany na CPU. Jesli zrobione jest to dobrze to moze byc bardziej trwale niz to co LG oferuje w standardzie.

   • kamilek2424

    Tym bardziej, że nieoficjalnie można użyć cyny z ołowiem

    • stark2991

     Nawet nie chodzi o jakość lutu, ale o precyzję

     • W przypadku LG chodzi właśnie o spoiwo i kiepskie lutowanie, precyzja ma tutaj drugorzędne znaczenie, choć ma.

     • stark2991

      Chodzi mi o to że w fabryce takie komponenty lutuje jakiś robot (tak myślę) a tu jakiś Chińczyk i raczej nie zrobi tego idealnie

     • To nie jest krytyczny parametr, układy pozycjonowane moga być z dość dużym marginesem błędu. Podczas procesu upłynnienia spoiwa lutowniczego(lutowania) napięcie powierzchowne podczas rozpływu spoiwa ustawia/centruje układ, korygujac błędy podczas pozycjonowania układu.
      Dużo większe znaczenie odgrywa temperatura i czas, tutaj spoiwo lutownicze może zostać np. przegrzane co powoduje późniejsze problemy z poprawnym działaniem urzadzenia.
      Wspomniany chinczyk lutuje zazwyczaj „na oko” i wychodzi mu to różnie w zależności od od doświadczenia.
      LG też notuje tutaj duże problemy, które wychodza w całych seriach G4/G5 i Nexusach 🙂

   • stark2991

    Przypomniałem sobie o takim obrazku, który mam na telefonie od dawna, wynika z niego że RAM jest częścią SoC, choć nie wiem jak może się tam mieścić. Chyba że chodzi tylko o kontroler pamięci a nie samą pamięć.
    https://uploads.disquscdn.com/images/c4403df0b8cfff36918270c33fb029f9c4a37688d850555ed584eac813d464a8.png

 • Kilka lat temu usługę polegającą na zwiększeniu RAMu i pamięci masowej w tablecie GoClever Tab A73 można było kupić na Allegro za 150 zł, więc opisywany wyżej przypadek nie jest innowacją.

  • Owszem nie jest to innowacja ale w urzadzeniach GoClever układ pamięci ram był przylutowany obok cpu na pcb, obecnie pamiec ram lutowana jestn bezpośrednio na układ cpu(kanapka) Dodatkowo wszystko jest zaklejone.

 • krzjna

  Nie wiadomo jak długo to podziała i jaką wydajność ma ten nowy RAM, to nie komp żeby sobie pamięć montować na własną rękę. Jeżeli to takie łatwe to czemu serwisy GSM nie mają tego w ofercie? I9000 z 4 GB RAM byłby spoko.

  • Dreyes

   Nowe smartfony muszą się sprzedawać. Gdyby przy każdym modelu była możliwość rozszerzenia pamięci ram czy Rom to ludzie wymienialiby smartfony co X lat, a nie rok, dwa.

   • stark2991

    Dlatego modułowe smartfony upadły zanim w ogóle powstały 🙂

   • Ksiądz Robak

    Googlowi to nie na rękę, bo to pazerne beduiny są

  • Meretycz

   Wszystko jest w układzie „procesora” przecież. Jeśli dany układ występuje w konfiguracjach z różną ilością pamięci RAM to po prostu kwestia przelutowania tego z większą.

  • Większość serwisów GSM może wymienić gniazdo USB, wyświetlacz(panel) akumulator czy przycisk. Do wymiany układu pamięci ram, która jest nalutowana bezpośrednio na cpu potrzeba dużo lepszego(droższego) wyposażenia serwisu oraz bardzo doświadczonego(drogiego) technika.
   Dlatego praktycznie nikt w Polsce nie oferuje takich usług.