mBank wprowadza obsługę Android Pay. Niestety, jest pewien haczyk

Eliasz Szykowny Newsy 2017-04-12

Jakiś czas temu do Polski zawitała usługa Android Pay, umożliwiająca konsumentom dokonywanie zakupów w wygodny sposób, za pomocą smartfona oraz technologii NFC. Od razu pojawiły się banki chętne na współpracę z Google – Alior Bank, Bank Zachodni WBK, T-Mobile Usługi Bankowe. Potem do tego grona niespodziewanie dołączył Nest Bank, a teraz, po wcześniejszych zapowiedziach – mBank. Wraz z prezentacją nowej aplikacji mobilnej firma wprowadza obsługę płatności zbliżeniowych poprzez telefony pracujące pod kontrolą systemu Android.

W przeciwieństwie do pozostałych banków, mBank umożliwia automatyczne przypisanie karty płatniczej do Android Pay poprzez samo dodanie plastiku w aplikacji mobilnej banku. Być może właśnie dlatego wdrożenie tej usługi potrwało nieco dłużej niż w przypadku innych banków. Oczywiście nie można zapominać o unowocześnionej równolegle własnej aplikacji mBanku, która umożliwia teraz chociażby uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca.

Niestety, obecnie aplikacja Android Pay nie obsługuje kart płatniczych mBanku wydanych przez instytucję Visa. Podpiąć można jedynie karty Mastercard. [AKTUALIZACJA ->] Według banku powinno się to jednak niebawem zmienić. Zostaliśmy poinformowani, że stanie się to jeszcze w tym roku. Oczywistym jest, że tak duży bank nie może sobie pozwolić na swego rodzaju „wykluczenie” części swoich klientów. Inne banki już teraz bez problemu pozwalają na dodawanie kart Visa, więc mBank również nie będzie chciał pozostawać w tyle.

źródło: mBank • Michael Borysewicz

  Sama aplikacja bardzo mi się podoba, jak dla mnie szybka, funkcjonalna i intuicyjna, robi to co do niej należy i puki co jestem zadowolony. 🙂 Nie wiem która szata graficzna mi się bardziej podoba z wersji 2 czy 3 jednak aplikacja jest miła dla oka i fajnie działa. 😉 Podobnie jak większość liczyłem na własne rozwiązanie NFC HCE mBanku albo chociaż pełną obsługę wszystkich kart banku w Android Pay, nie tylko MasterCard ale i Visa, jednak jakoś straszliwie mi to nie przeszkadza, jest pół środek ale jest i działa więc jest ok. 😛 😀 Jednak na jedną rzecz bardzo czekałem i niestety niema poprawy w temacie a mianowicie na lepszą obsługę BLIK, chodzi mi o punkty akceptujące BLIK na mapie i czeki, tego bardzo mi brakuje i żałuję iż nie pojawiło się w nowej odsłonie aplikacji. :/ 🙁 mBank dodajcie proszę BLIK na mapie, czeki, własne NFC HCE i Visa do Android Pay i będziecie THE BEST.

 • teges

  Ktoś już używał Android Pay na urządzeniu z root’em? Jest jakiś sposób?

  • _TB_TB_

   Magisk Root + MagiskHide

   • jamaniek

    Potwierdzam. Korzystam cały czas, zero problemów

   • @tb_tb:disqus albo @jamaniek:disqus – mogę poprosić o pomoc poprzez wiadomość na pw (Fb/Twitter) od któregoś z was? Próbowałem ogarnąć tego Android Pay na zrootowanym urządzeniu i po kilku próbach i różnych sposobach (z XDA-Developers/Forum Androidcompl) niestety nic z tego nie wyszło… Może macie coś sprawdzonego?

    • jamaniek

     Szczerze mówiąc w tej kwestii jest bardzo różnie i wiele rzeczy wpływa na to czy telefon
     przejdzie SafetyNet Check. Najlepiej znaleźć Custom ROM bez wbudowanego roota (o ile z takie się korzysta). Wiele zależy też od samego urządzenia. Dopiero od niedawna wspierane są smartfony Sony, a Samsungi miały z Magiskiem sporo problemów. U mnie sprowadza się to do zainstalowania Custom ROMu, Magiska, włączeniu w opcjach Magisk Hide, restarcie i wio. Ważne jest, żeby w Developer Options było wyłączone Debugowanie USB. Polecam wejść typowo do tematu Magiska na XDA, przeczytać od góry do dołu pierwszy post i ewentualnie pytać tam. Większa baza użytkowników i większa szansa, że ktoś się trafi z podobną konfiguracją sprzętową

     • @jamaniek:disqus – Wcześniej próbowałem korzystając z Resurrection Remix z preinstalowanym SuperSU. Usuwałem SuperSU, a potem próbowałem poprawnie zainstalować ten Magisk itp. Teraz zainstalowałem najnowszą wersję tego samego ROMu i okazało się, że zamiast SU jest Magisk Manager w standardzie. Wystarczyło wybrać w ustawieniach Magisk Hide i po ponownym uruchomieniu urządzenia Android Pay śmiga bez problemu. 🙂

  • SoGood

   Bez najmniejszego problemu!

 • Ja jako student korzystam z PKO BP jak i większość moich znajomych w podobnym wieku. Bardzo sobie chwalę. Aplikacja IKO działa jak należy, wspiera płatność przez NFC, jeśli telefon wspiera tę funkcję, więc nie potrzebuję dodatkowej aplikacji od Google, żeby w pełni używać funkcji telefonu i mojego banku.

  • Daniel

   No i nie zapomnij, że zanim wyszedł BLIK był Kod IKO, który działał w większości bankomatach – wszystkie bankomaty PKO PB

 • cherrz

  Uwierzytelnianie odciskiem palca dopiero teraz? Jednak Bank Millennium jest najlepszy. Przynajmniej dla mnie – studenta.

  • _TB_TB_

   I ma wirtualną kartę płatniczą nie wymagającą Android Pay.

 • Niestety zawsze musi być jakiś haczyk… a miało być takie pięknie 🙁

  • Obsługa kart Visa ma się pojawić jeszcze w tym roku. Miejmy nadzieję, że wprowadzą to już w najbliższym czasie.

   • SoGood

    Według oficjalnego konta mB – do końca drugiego kwartału tego roku.
    Ale wiadomo….AP miał być do końca ubiegłego roku 😉

 • Linkyop

  „Ikona mobilności”

  • sejfit

   No to fakt, długo im dobrze szło ale od jakiegoś czasu trochę im niestety przestało wychodzić.

 • Radosław Radziu

  W końcu 🙂