[Pobierz] Aktualizacja GBoard v6.2 wnosi przydatne nowości – m.in. sterowanie kursorem

mm Kamil Lewicki Aplikacje 2017-04-06

Nadeszła kolejna aktualizacja do google’owskiej klawiatury. GBoard w wersji 6.2 przynosi kilka niezłych nowości, na które czekali użytkownicy. Warto więc już teraz sprawdzić, jaką wersję mamy zainstalowaną na smartfonie i dokonać update’u!

Co dodano? Zacznijmy od przycisków odpowiadających za kontrolę kursora. W poprzednich wersjach mogliśmy nim sterować poprzez przesuwanie palcem po spacji. Manipulacja odbywała się wtedy jednak tylko w poziomie. Teraz wraz z nowymi klawiszami jesteśmy w stanie przemieszczać kursor we wszystkich kierunkach. By je uruchomić, wystarczy kliknąć na przycisk „G”, a następnie wybrać środkową propozycję (wygląda ona mniej więcej tak <I>). Naszym oczom ukaże się wtedy nowa klawiatura, gdzie oprócz strzałek znajdą się klawisze odpowiadające za kopiowanie, wycinanie oraz wklejanie treści. Dla większych partii tekstu może to być rozwiązanie prostsze i wygodniejsze aniżeli korzystanie z dłuższego przytrzymania i zaznaczania tekstu za pomocą znaczników.

Aktualizacja przynosi również większą swobodę w przypadku dostosowywania wielkości klawiatury. Tryb pop-up pozwalana na zmniejszenie klawiszy, dzięki czemu łatwiej z nich będzie korzystać za pomocą jednej ręki. Również okienko z klawiaturą możemy przesuwać, znajdując dla niego najwygodniejsze dla nas miejsce.

Jeśli nie chcecie czekać, aż GBoard v6.2 pojawi się w Sklepie Play, możecie pobrać klawiaturę już teraz korzystając z TEGO linku.

źródło: xda-developers • sejfit

  Przydało by się jeszcze żeby dodali większą ilość podpowiedzi na pasku tak z 5 żeby było np. Jak było w touchpall

 • antykat

  Jak się ściąga APK z podanej strony? Nie widzę linka.

 • H0Ly_bLaSt0R

  Oprócz tego co napisaliście zmienił się też wygląd przycisków i moim zdaniem na plus, teraz są to takie zaokrąglone prostokąty jak w klawiaturze samsunga lub w iphonach. Moim zdaniem dużo lepiej to wygląda teraz wizualnie i łatwiej się klika jak już trzeba 😉 Szkoda że apka jest tak wolno przez GP aktualizowana ostatnie aktualizacje jej to chyba tylko przez apk mirror pobieram.
  https://uploads.disquscdn.com/images/3f56fce91c7c9607ac306bf79f2211787d0a2f10fbbfc56e7ed60e2eaa0a838c.jpg

 • teges

  Popracowaliby nad słownikiem, bo odmiany po polsku kuleją.

  • H0Ly_bLaSt0R

   Z tym to akurat swiftkey i swype też kuleją moim zdaniem chociaż swype chyba najlepiej sobie radził z polskim językiem ale i tak wolę gboard.

   • teges

    Ma gboard problem z paroma(nastami?) końcówkami i wystarczyłoby zatrudnić parę osób z każdego kraju, by mozolnie, ale przynajmniej, poprawiali ten słownik.

   • Filodendron

    Z tym to akurat swiftkey i swype też kuleją

    Swype nie używałem, ale akurat SwiftKey jest nieporównywalnie lepszy w podpowiedziach. Skuteczność sugerowania kontekstowego (oczywiście z wykorzystaniem poprawnych form), bije GBoard na głowę. SK potrafi przewidzieć poprawny wyraz w przeważającej liczbie przypadków, i zasugerować go od razu w poprawnej odmianie. W przypadku GBoard to jest porażka (przynajmniej w porównaniu do SK), nawet wbijając przedostatnią literę, w 90% przypadków, w podpowiedziach nadal nie ma tego słowa, które wpisujemy! Przeszedłem na GBoard ze względu na jego lekkość, ale niestety językowo mają jeszcze spoooro do nadrobienia.

    • H0Ly_bLaSt0R

     Może swiftkey lepiej przewiduje słowa ale jak wstukujesz literki ja z tego od dawna nie korzystam no chyba, że muszę bo nie wykrywa wymizianego słowa a właśnie swype robiło to najlepiej. Co do końcówek to wszystkie klawiatury mają z tym problem i pojawiają się tylko jak je już wcześniej dodasz do słownika czyli użyjesz. W swiftkey mi się najbardziej nie podobało to że często mi proponował wyrazy bez polskich znaków.

    • Adam Szostek

     Zgadzam się w pełni. Ale u mnie SK niestety lagowało i przeszedłem na klawiaturę Googla – nic nie przycina, ale trwało parę dobrych tygodni zanim zaczęła podpowiadać w miarę sensownie, gdzie SK potrafił przewidywać całe zdania.

 • Zeely

  Jeszcze trochę i GravityBox oraz w ogóle ROOT odejdzie do lamusa 🙂
  Swoją drogą mogliby zaimplementować opcje z GravityBoxa…

 • Linkyop

  „Innowacja”, która jest w klawiaturze Samsung’a od KitKat’a 😀

  • stark2991

   Jeszcze kilka takich aktualizacji i to od Google będą kopiować funkcje. Pół roku temu ta klawiatura była dla mnie nieużywalna.

   • H0Ly_bLaSt0R

    Ja jej używam nieprzerwanie odkąd ją wyodrębnili z nougata. Po tej najnowszej aktualizacji to jeszcze bardziej mi się podoba.

  • H0Ly_bLaSt0R

   Mimo że jestem zadowolonym użytkownikiem samsunga, to nie korzystam z ich klawiatury głównie ze względu ograniczonej modyfikacji i może tak jak wspomniałeś ma tą funkcję od dawna to nie ma wielu innych które ma gboard 😊

 • stark2991

  Nie wierzę 😀 Dopiero co pisałem że właśnie tej możliwości sterowania kursorem i kopiowania mi brakuje a oni to dodali 🙂 Niesamowite jak szybko rozwija się ta klawiatura