Motorola przypomina – dzisiaj mija kolejna rocznica narodzin „komórki”

Łukasz Pająk Newsy 2017-04-03

Za pierwszego smartfona uznaje się IBM Simon, ale ogólnie pierwszym telefonem komórkowym jest Motorola DynaTAC 8000x. Dzisiaj obchodzimy kolejną rocznicę narodzin tego typu komunikacji. Dokładniej rzecz biorąc 44. Co się przez ten czas zmieniło? Łatwiej powiedzieć, co się nie zmieniło – wciąż możemy prowadzić rozmowy telefoniczne. Oczywiście w zdecydowanie lepszej jakości, na innych zasadach, ale założenie jest to samo.

Zanim przejdziemy do szczegółów, poznajcie krótkie przypomnienie:

Tak jest, 3 kwietnia 1973 roku wykonano pierwsze połączenie telefoniczne za pomocą wspomnianego na początku urządzenia Motoroli, który zadebiutował na rynku dopiero 10 lat później. Jak wyglądała ta rozmowa? Inżynier Martin Cooper (na zdjęciu poniżej) zadzwonił do konkurencji, Bell Labs. Mimo wszystko ta ogromna cegła kosztująca (bez uwzględnienia inflacji) prawie 4000 dolarów zrewolucjonizowało niemalże wszystkie branże.

Photo by Best DSC!

Czy dzisiaj Motorola wciąż jest rewolucyjna tak jak to zaznaczono na powyższym filmie? Cóż, w głównej mierze została marka, która obecnie należy do Lenovo, a niegdyś do Google. Smartfony z rodziny Moto mają swoje ogromne zalety, o czym możecie przekonać się oglądając porównanie Moto G5 Plus i Pixela, a więc modeli z dwóch różnych półek cenowych. Co będzie dalej? Oby marka Motorola faktycznie wróciła i na nowo pokazywała prawdziwie rewolucyjne rozwiązania, o które dzisiaj bardzo ciężko.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x