Google apeluje do deweloperów o aktualizacje aplikacji pod kątem proporcji 18:9

mm Kamil Lewicki Newsy 2017-03-30

Jesteśmy już po oficjalnej prezentacji flagowych modeli LG oraz Samsunga. Zarówno G6, jak i Galaxy S8 (oraz S8+) cechują się ekranami z nietypowymi na rynku proporcjami. Pierwszy z nich 18:9, drugi zaś 18,5:9. Warto więc dostosować aplikacje do tego typu wyświetlaczy.

Co ciekawe, z „wezwaniem” wystartowało samo Google. Aktualizacja aplikacji dostosowująca interfejs pod kątem proporcji 2:1 (bądź więcej) pozwoli uniknąć czarnych pasów na dole i górze ekranu. Będzie estetyczniej, a przede wszystkim zostanie wykorzystana cała oferowana przestrzeń.

Czy to oznacza, że zbliżający się smartfon z logo Google, czyli Pixel 2 również pojawi się z panoramicznym wyświetlaczem? To tylko domniemania i Gigant z Mountain View może po prostu dbać o rozwój Androida. Może to jednak również oznaczać przygotowania do premiery nowego google’owskiego urządzenia. Czy tak jest w rzeczywistości, dowiemy się wkrótce.

źródło: 9to5Google • edi194

  Przeeecież aplikacje Androidowe dostosowują się do ekranu, nie zdarzyło mi się nigdy zobaczyć jakichkolwiek czarnych pasków na ekranie nawet mimo custom rozdzielczości. Jedyne co mogą zrobić to poprawić layout żeby lepiej pasował do proporcji.

  • Filodendron

   Jedyne co mogą zrobić to poprawić layout żeby lepiej pasował do proporcji.

   Miszczu czytania ze zrozumieniem… O proporcje przecież chodzi. Przeczytałeś chociaż tytuł?

   • edi194

    Miszczu, przeczytałeś chociaż mój komentarz? Głównym jego zamiarem było uświadomienie, że aplikacje nie pokazują żadnych „czarnych pasków” w Androidzie na jakiejkolwiek rozdzielczości i jedyne co trzeba zrobić to zaktualizować LAYOUT.

  • stark2991

   Z tego co wyczytałem to apki Androidowe mają pewien zakres do jakiego się skalują. 18:9 jest poza tym zakresem więc apka nie będzie wiedzieć jak to zrobić

 • mico11

  te proporcje ekranu są tak samo chore jak zabranie przez apple minijack’a. LG i Samsung oszaleli. teraz ciemny lud, który to kupi będzie oglądał na tych cudownych wyświetlaczach czarne paski wszędzie – w aplikacjach, bo dostosowanie przez deweloperów trochę potrwa, ale przede wszystkim w filmach, gdzie nikt przecież nie nagra filmu jeszcze raz w formacie 18:9 żeby pasowało do nowych wyświetlaczy. aaa nie, sorry Samsung wymyślił przecież, co zrobić – po prostu przytną boki kadru w dotychczasowych formatach 16:9 i będzie można oglądać film na całym wyświetlaczu S8’ki… tzn kawałek filmu, a dokładnie środkową część kadru.

  • stark2991

   Dla Twojej informacji filmy kręci się w większości w proporcjach 21:9 więc żadnych pasków nie będzie. Problem pojawia się przy serialach które często mają 16:9

 • Hyperre9l

  Szczerze mówiąc to większość telefonow z tradycyjnym ekranem 16:9 będzie miała „ogromne” ramki w porównaniu do telefonów z ekranami 2:1 więc nie zdziwię się jak reszta producentów prędzej czy pozniej też przejdzie na ten standard żeby nie wyglądać jak z poprzedniej epoki.

  • Pabliell

   Większość telefonów z tradycyjną proporcją 16:9 będzie wyglądała na „ogromną” bardziej ze względu na większą szerokość ekranu. Xiaomi Mi Mix ma bardzo małe ramki, i mimo iż jest tylko kilka mm większy niż Pixel XL, to wydaje się ogromny przez znacznie szerszy ekran. Proporcja 2:1 to skuteczna iluzja, ale mimo wszystko wciąż iluzja mniejszego smartfonu.
   Co mi się jednak w 2:1 nie podoba to fakt, że jakieś 95% materiałów filmowych jest nagrana w proporcjach 16:9 i podczas wyświetlania wciąż będą widoczne czarne pasy. I nie naprawi tego żadna aktualizacja.
   Mam nadzieję, że stosowanie proporcji 2:1 wyjdzie z mody tak szybko jak zrobiły to kiedyś ekrany 3D. Wystarczy pójść w kierunku zmniejszania ramek i po problemie.

   • Dariusz Sterczewski

    Święta prawda

   • Filodendron

    Może nie wyjść z mody. Chcą nam wcisnąć maksymalnie duże ekrany, a to właśnie szerokość stoi na przeszkodzie. Wielu ludzi może mieć poważny problem, żeby to trzymać w dłoni, jeśli szerokość też będzie rosła.

    • Pabliell

     Zależy co rozumiesz pod pojęciem „maksymalnie duży ekran”. Taki ekran 5.7″ w proporcji 2:1 ma to samo pole powierzchni co ekran 5.5″ w tradycyjnej proporcji 16:9. OnePlus 3T nie jest wielkoludem, a ma ekran tej samej wielkości co LG G6. Jak już pisałem, to iluzja, skuteczna, ale tylko iluzja.