Facebook wyłączy stare wersje aplikacji, oberwą stare Androidy i Windows Phone

Adrian Celej Newsy 2017-03-28

Facebook robi porządki w swoich aplikacjach oraz porządek z fanami starych wersji klientów „niebieskiego” portalu. Niestety, nie obejdzie się bez ofiar.

To dla waszego dobra!

Oficjalnym powodem jest brak funkcji wprowadzonych w późniejszych wersjach. No bo jak żyć bez gier w Messengerze, czy bez funkcji Snapchata? Lepiej nie żyć, o czym trochę później. Dokładnie 1 kwietnia (cóż za zbieg okoliczności) część użytkowników doświadczy bardzo niemiłego żartu w postaci braku dostępu do Facebooka i Messengera. A kto dokładnie? W przypadku Androida jest to aplikacja Facebook 55 udostępniona 16 listopada 2015 roku oraz Messenger 10 udostępniony 14 sierpnia 2014 roku. Nie jest to duża strata, problem dotyczy Androida 2.3, czyli urządzeń, które i tak nie są w stanie poradzić sobie z pełną wersją klienta. Najlepszą alternatywą jest Facebook Lite.  W przypadku iOS wyłączony zostanie Facebook 26 dla iPad’a wydany 10 października 2011 roku, Messenger 8 wydany 14 lipca 2014 roku i Facebook dla iOS wydany 10 października 2011. Podobnie jak w przypadku Androida nie jest to duża strata, są to dość stare wersje, które prawdopodobnie wyszły z użytku. Oczywiście w przypadku obu systemów wyłączone zostaną również starsze od wskazanych wersje aplikacji.

Najbardziej straci Windows

Mobilne okienka od zawsze miały problemy z Facebookiem. Jeśli nie były to losowe crashe, to trafialiśmy na błędy w postaci niekończącego się ładowania lub wyrzucania do przeglądarki. Czy może być gorzej? Tak, zawsze można stracić dostęp do tej społecznościówki. Tak się też stanie, 1 kwietnia uśmiercone zostaną aplikacje dla Windows Phone’a 8 i 8.1. Aplikacja nadal będzie działać na Windows 10 Mobile, lecz to bardzo słabe pocieszenie. WP 8.x to ponad 3/4 wszystkich telefonów z Windowsem. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy to jesteśmy z dnia na dzień odcinani od jednej z kluczowych usług. Zgadza się, to właśnie brak aplikacji Facebooka jest czynnikiem blokującym upowszechnianie alternatywnych systemów operacyjnych. Co prawda Windows Phone jest już marginalnym systemem, jednak pokazuje to podejście Facebooka do własnych użytkowników. Warto przypomnieć, że ofiarą tej samej polityki padł Windows Mobile – nie działa ani oryginalna aplikacja, ani zamiennik stworzony przez ludzi z XDA.

To bardzo chamskie podejście

Czasem już się tak zdarza, że twórcy aplikacji wycofują je z pewnych platform. Przeważnie na tym się kończy, aplikacja działa nadal. Tym razem Facebook dołożył starań, aby starsze wersje nie połączyły się z serwerami. Serwis Marka Zuckerberga nie pozostawił użytkownikom Windowsa żadnej alternatywy. Nie, przeglądarka i wersja mobilna nie jest alternatywą. Lekko poszkodowani mogą być również Androidowcy, nasi czytelnicy wielokrotnie chwalili się tym, że stare aplikacje pozwalają uniknąć im niechcianych nowości. To bez wątpienia ogromny cios dla wielu użytkowników.

Niestety, Facebook jest monopolistą i jak widać korzysta ze swoich praw.

Źródło: Messenger Blog • sayis

  szanuję za mema c:

 • ciastkowy

  Android 2.x to taki archaizm, że szkoda zawracać sobie tym głowy, każdy kto jest DEV’em wie ile zachodu kosztuje utrzymywanie kompatybilności wstecznej

 • Pietr

  Witam.
  Gdzie wyniki konkursu?

 • Miki Gry

  Z jednej strony mała strata, a z drugiej pewnie po cichu będą zmniejszać pulę działających wersji, aż pewnego dnia Facebook (i Messanger) odmówią posłuszeństwa do momentu , kiedy zaktualizujemy je do najnowszej .

  To dopiero początek…

  Życzę im , by się na swoich decyzjach przejechali jak kiedyś CyanogenMod

 • Diaboł

  Najpierw zablokowali messengera w przeglądarce dla urządzeń mobilnych i zmusili do instalacji tych żarłocznych aplikacji a teraz będą cześć z nich wyłączać. Ktoś z drużyny FB miał pipkę z logicznego myślenia…

  • Maciej

   Słyszałem to już kiedyś i dosłownie chwilę temu sprawdziłem i działa, nieprzerwanie od zawsze – nie żebym jakoś korzystał.

 • Arek Maciej

  Ale ludzie, co to za tragedia, po pierwsze są inne komunikatory, poza tym kto Wam każe korzystać z FB, to nie powietrze że bez niego nie da się żyć. Rodzi się pytanie, jak Wy przeżyliście zanim powstała era facebooka?

  • Hubert123454

   kiedyś na X8 to tylko z przeglądarki korzystałem jeżeli chcodzi o fb/

  • Zalgowski

   „są inne komunikatory”
   Fajnie, zainstaluję sobie inny komunikator, i będę pisał sam ze sobą, bo nikt ze znajomych go nie ma.
   „jak Wy przeżyliście zanim powstała era facebooka”
   Standardem były smsy. Teraz standardem jest facebook i messenger.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Bzdura, dalej to SMS jest standardem.

    • ciastkowy

     nie u mnie 🙂

     • Konrad Uroda-Darłak

      No to trzeba było tak od razu 😛

   • Arek Maciej

    To smutne że Twój jedyny kontakt to FB i Messenger. Piwko pewnie też każdy przy swoim messengerze? Poza tym do FB nie jest konieczny Messenger, są inne działające na starszych wersjach.

    • Zalgowski

     Ty się dobrze czujesz? Gdzie ja coś takiego napisałem? I jeszcze to żenujące insynuowanie o piwku…

 • Hubert123454

  oryginalna działa, tyle że od czasu do czasu potrafi się wysypać jeżeli chodzi o Messangera xD a z fb każdy na przeglądarce przegląda jeżeli chodzi o mobilnego windowsa 😛

  • Robert Borne

   Dlaczego w przeglądarce?

   • Hubert123454

    bo wygodniej mi jest 😀

  • wombat

   Nie każdy

 • na musiałem wywalić aplikację facebooka z mojego note2, bo za wolno mi działał – po pozbyciu się tej strasznej aplikacji zaraz się poprawiło

  • Robert Borne

   note 2 nie działa wolno przez facebooka, działa wolno przez system i nakładkę

   • Sorry, mój note4.
    Sprawdziłem to facebook. Wywaliłem go poprawiło się, ale gdy po jakimś czasie znowu go aktywowałem ponownie nie dało się używać telefonu. Znowu wywaliłem facebooka i teraz jest ok.

    • Robert Borne

     Proponuję wszystkie aplikacje wyrzucić, wtedy android może nawet nie mulić.

 • Linkyop

  A ja powiem: W KOŃCU.x