Facebook wyłączy stare wersje aplikacji, oberwą stare Androidy i Windows Phone

Newsy

Facebook robi porządki w swoich aplikacjach oraz porządek z fanami starych wersji klientów „niebieskiego” portalu. Niestety, nie obejdzie się bez ofiar.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

To dla waszego dobra!

Oficjalnym powodem jest brak funkcji wprowadzonych w późniejszych wersjach. No bo jak żyć bez gier w Messengerze, czy bez funkcji Snapchata? Lepiej nie żyć, o czym trochę później. Dokładnie 1 kwietnia (cóż za zbieg okoliczności) część użytkowników doświadczy bardzo niemiłego żartu w postaci braku dostępu do Facebooka i Messengera. A kto dokładnie? W przypadku Androida jest to aplikacja Facebook 55 udostępniona 16 listopada 2015 roku oraz Messenger 10 udostępniony 14 sierpnia 2014 roku. Nie jest to duża strata, problem dotyczy Androida 2.3, czyli urządzeń, które i tak nie są w stanie poradzić sobie z pełną wersją klienta. Najlepszą alternatywą jest Facebook Lite.  W przypadku iOS wyłączony zostanie Facebook 26 dla iPad’a wydany 10 października 2011 roku, Messenger 8 wydany 14 lipca 2014 roku i Facebook dla iOS wydany 10 października 2011. Podobnie jak w przypadku Androida nie jest to duża strata, są to dość stare wersje, które prawdopodobnie wyszły z użytku. Oczywiście w przypadku obu systemów wyłączone zostaną również starsze od wskazanych wersje aplikacji.

Najbardziej straci Windows

Mobilne okienka od zawsze miały problemy z Facebookiem. Jeśli nie były to losowe crashe, to trafialiśmy na błędy w postaci niekończącego się ładowania lub wyrzucania do przeglądarki. Czy może być gorzej? Tak, zawsze można stracić dostęp do tej społecznościówki. Tak się też stanie, 1 kwietnia uśmiercone zostaną aplikacje dla Windows Phone’a 8 i 8.1. Aplikacja nadal będzie działać na Windows 10 Mobile, lecz to bardzo słabe pocieszenie. WP 8.x to ponad 3/4 wszystkich telefonów z Windowsem. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, kiedy to jesteśmy z dnia na dzień odcinani od jednej z kluczowych usług. Zgadza się, to właśnie brak aplikacji Facebooka jest czynnikiem blokującym upowszechnianie alternatywnych systemów operacyjnych. Co prawda Windows Phone jest już marginalnym systemem, jednak pokazuje to podejście Facebooka do własnych użytkowników. Warto przypomnieć, że ofiarą tej samej polityki padł Windows Mobile – nie działa ani oryginalna aplikacja, ani zamiennik stworzony przez ludzi z XDA.

To bardzo chamskie podejście

Czasem już się tak zdarza, że twórcy aplikacji wycofują je z pewnych platform. Przeważnie na tym się kończy, aplikacja działa nadal. Tym razem Facebook dołożył starań, aby starsze wersje nie połączyły się z serwerami. Serwis Marka Zuckerberga nie pozostawił użytkownikom Windowsa żadnej alternatywy. Nie, przeglądarka i wersja mobilna nie jest alternatywą. Lekko poszkodowani mogą być również Androidowcy, nasi czytelnicy wielokrotnie chwalili się tym, że stare aplikacje pozwalają uniknąć im niechcianych nowości. To bez wątpienia ogromny cios dla wielu użytkowników.

Niestety, Facebook jest monopolistą i jak widać korzysta ze swoich praw.

Źródło: Messenger Blog


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x