To już koniec Google Talk, oberwie również Hangouts

Aplikacje

Nic nie może trwać wiecznie. Zaprezentowany w 2005 roku Google Talk po kilku latach migracji właśnie przechodzi do historii.

Czym był GTalk?

Google Talk oparty był na protokole XMPP. Ze względu na dużą otwartość była to bardzo wygodna usługa. Oficjalna aplikacja została udostępniona na wielu platformach, można spotkać ją na starszych wersjach Androida. Nikt nie był na nią skazany, protokół XMPP pozwalał na zmianę klienta. W swoim czasie popularne były multi-komunikatory wspierające masę różnych protokołów. Wymienić można programy takie jak Pidgin, czy Nimbuzz.

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

W pewnym momencie rozpoczęła się migracja GTalk do zamkniętego Hangouts. Była to świetna alternatywa, ale ograniczona do kluczowych systemów. W tamtym czasie możliwe było dostanie się do Hangouts za pomocą Google Talk. W ten sposób mimo braku oficjalnego wsparcia możliwe było utrzymanie kontaktu z poziomu takich systemów, jak Windows Phone czy z klasycznych komórek. Sam wielokrotnie ratowałem się aplikacją Nimbuzz, która potrafiła wykorzystać wielozadaniowość komórek Sony Ericssona. Tu trzeba zwrócić uwagę na pewną wadę wspomnianego rozwiązania – tego typu komunikatory odbierały wiadomości tylko przy aktywnym połączeniu z siecią. Jeśli byliśmy offline wiadomości przepadały.

To już koniec

Google Talk był od dłuższego czasu ograniczany. Dnia 26 czerwca zostanie ostatecznie wyłączony. Od tego dnia nie będziemy mieli żadnej tylnej furtki, aby dostać się do Hangouta z niewspieranych urządzeń. Sama aplikacja na Androida już powinna przestać działać. To akurat nie jest duży problem, GTalk został zaktualizowany do Hangouta i nie powinien być widoczny na liście aplikacji.

Co z Hangoutem?

Z tej aplikacji zniknie obsługa SMS-ów. Jest to zrozumiałe, funkcja tak naprawdę nigdy się nie przyjęła. Podobne próby podjął również Facebook w swoim Messengerze, jednak rynek brutalnie je zweryfikował. Użytkownicy nie polubili rozwiązań all-in-one, przez co 22 maja funkcja zniknie z Hangouts. Obecnie aplikacja jest wewnętrzną konkurencją dla Google Allo i w przyszłości będzie ukierunkowana na zastosowania biznesowe.

Źródło: androidcentral, xda-developers


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x