i9000, Droid 2, Evo – który najszybszy?

Filip Stachowicz Filip Stachowicz Newsy

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, kiedy większość smartfonów z Androidem posiadała ten sam procesor o taktowniu 528MHz ARM11 Qualcomm, a możliwości tych telefonów były do siebie niezwykle zbliżone. Ten niemiły stan rzeczy przełamała Motorola, wypuszczając na rynek model Droid, który posiadał oddzielne podzespoły CPU/GPU.

Obecnie w dobie bardzo zaawansowanych sprzętów, liczą się trzej producenci telefonów oraz firmy, które dostarczają im procesory. HTC używa procesorów Snapdragon Qualcomm’a, Motorola wybiera OMAPy z Texas Instruments, zaś Samsung gustuje w swoich własnych Hummingbird-ach. Wszystkie powyższe procesory oparte są na architekturze ARM Cortex-A8, lecz każdy z nich posiada własne, specyficzne możliwości i preferencje.  

Snapdragon był pierwszym mobilnym procesorem staktowanym na 1Ghz, mimo tego nie uchronił się od tytułu najsłabszego procesora graficznego spośród wszystkich trzech (ale nie uprzedzajmy faktów). Przeprowadzone testy jednoznacznie obnażają najsłabszą stronę Snapdragonów – czyli obsługę grafiki 3D. Miejmy nadzieję, że sytuacja zmieni się w momencie wprowadzenia dwurdzeniowych Qualcomm’ów.

 Oto trzy podzespoły, które królują wśród najlepszych smartfonów:

 • Qualcomm: 1 GHz 65nm Cortex-A8 + Adreno GPU
 • Texas Instruments: 1 GHz 45nm Cortex-A8 + PowerVR SGX530
 • Samsung: 1 GHz 45nm Cortex-A8 + PowerVR SGX540


W szranki staną dzisiaj: 

 • HTC Magic (CM6 RC1) – 528 MHz Qualcomm MSM7200
 • Motorola Droid – 550 MHz OMAP3430
 • HTC EVO – 1 GHz Snapdragon QSD8650
 • HTC Nexus One (Android 2.2) – 1 GHz Snapdragon QSD8250
 • Samsung Captivate / Samsung Galaxy S – 1 GHz Hummingbird S5PC110
 • Motorola Droid X – 1 GHz OMAP3640

Wszystkie sprzęty (z wyjątkiem HTC Magic) działają na standardowych ROMach. Testy przeprowadzamy za pomocą programu Quadrant, dostępnego w Android Market. 

TEST CPU 

Jeśli chodzi o wydajność CPU pierwsze miejsce zajął Nexus One, głównie dzięki Androidowi w wersji 2.2 oraz kompilerowi JIT. Dużym zaskoczeniem może być wynik HTC Magic, które zajął drugie miejsce, także dzięki modyfikacjom systemu.
  
Przewiduje się, że w momencie otrzymania najnowszego systemu Android modele Samsung Galaxy S oraz Motorola Droid 2 zdecydowanie przebiją osiągnięcia Nexusa.


MEMORY TEST

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia na jakich zasadach program Quadrant przeprowadza testy pamięci. Jedno jest pewne – wygrały procesory produkowane w techonolgii 45nm. Nexus One osiągnął wynik niezwykle zbliżony do Evo 4g, świadczyć to może o małej ingerencji systemu w tą dziedzinę.

TEST I/O

Test „I/O” w ramach swoich badań przeprowadza 4 mniejsze testy: tworzenie plików, czytanie plików, tworzenie baz danych oraz czytanie baz danych. 

Konkurencje bez wątpienie wygrywa Motorola Droid X, która bije na głowę Samsunga Galaxy S. W sieci pojawił się co prawda plik poprawiający osiągi SGS do poziomu lidera rankingu, lecz testujemy „czyste” telefony, bez żadnego rodzaju „partyzanckich” ingerencji. 

Na dzień dzisiejszy wiemy zbyt mało, aby wyrokować czemu Motorola Droid osiągnęła najlepszy wynik.


TEST GRAFIKI


Nie od dziś wiadomo, że Samsung Galaxy S to najmocniejszy sprzęt pod względem obsługi grafiki. Świetne wyniki dwóch pierwszych sprzętów to zasługa bratnich układów obsługujących grafikę – Motorola wyposażona jest w nieco starszy PowerVR SGX530, zaś Samsung posiada PowerVR SGX540.

Na przykładzie powyższego testu możemy po raz kolejny przekonać się o sile Androida 2.2. Nexus One pobił HTC , ciekawe jak będzie układać się ta klasyfikacja po otrzymaniu 2.2 przez Evo. 

WYNIKI KOŃCOWE

Końcowe wyniki to efekt dodania do siebie poprzednich osiągnięć we wszystkich testach. Nexus One wyraźnie miażdży Droid’a. Na tym przykładzie idealnie widać, jaka moc drzemie we Froyo.

Dobry wynik Motoroli to głównie zasługa testu I/O, gdzie osiągnął wynik około 3 razy lepszy niż konkurencja. W tym przypadku fani Droida drugiej generacji po otrzymaniu najnowszej wersji Androida przez inne testowane sprzęty mogą być nieco zawiedzeni.

Samsung Galaxy S okupuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o grafikę 3D, w każdym innym teście (bez testy I/O) jego wyniki są porównywalne z Droidem. Jestem absolutnie pewien, że SGS jest mimo wszystko lepszy niż amerykański produkt.

WNIOSKI

 • Snapdragony są wolniejsze niż OMAPy i Hummingbirdy
 • Android 2.2 znacznie poprawia osiągi CPU i GPU względem Androida 2.1
 • Samsungowy Hummingbird jest najlepszym procesorem do obsługi grafiki

  źródło: androidandme.com 

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy