Sukces polskiej policji! Zatrzymano organizatorów facebookowych konkursów, którzy obiecując różnego rodzaju bony, namawiali do zapisania się na subskrypcję SMS Premium o koszcie ponad 30 zł.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Jak działali przestępcy?

Oszuści działali w latach 2014-2017. Kupowali oni fanpage’e, mające nawet po kilkaset tysięcy polubień, co miało wpłynąć na zaufanie do konkursu. Używano ich do promowania setek stron internetowych oferujących bony na różnego rodzaju produkty i usługi. Zatrudniono również ludzi, którzy mieli zakładać fałszywe konta i chwalić się z nich wygraną. Zatrudnieni nie byli do końca świadomi prawa, oraz możliwych konsekwencji. Zainteresowani konkursem musieli wysłać kilka SMS-ów Premium. Strona podawała, że są warte 4,25 zł, jednak w rzeczywistości kosztowały 30,75 zł. Na koniec strona informowała o konieczności wysłania przelewu na 50 zł, pod wskazany numer konta. Po tej czynności kontakt się urywał.

Loterie i konkursy to nie jedyne facebookowe oszustwa. Przestępcy odpowiadają także za usługi oferujące możliwość sprawdzenia, kto w ostatnim czasie oglądał nasz profil. Funkcja ta cieszyła się dużą popularnością na portalu NK, co zapewniło ogromne zainteresowanie. Śledztwo wykazało, że tylko jeden z operatorów SMS Premium wypłacił 1,3 mln zł prowizji.

W połowie 2016 taktyka uległa zmianie. Dotychczasowe konkursy zastąpiono usługą smsapi. Jest to narzędzie pozwalające na masową wysyłkę wiadomości. W tym przypadku, wiadomości miały na celu wysłanie kodu, na wskazany numer. Przykładową wiadomość widzicie powyżej, niedawno przed takim scamem ostrzegał Paweł. Na dzień dzisiejszy wiadomo o przynajmniej 3 dostawcach usług, oraz o wysłaniu 160 tysięcy wiadomości. Wysyłane wiadomości łamały regulaminy tychże usług.

Beztroską zabawę przerwali 6 marca policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Krakowie przy współpracy z KPP w Zakopanem. W akcji brało udział łącznie 50 policjantów. Przeszukano 9 miejsc w Polsce, zatrzymano 8 osób, z czego jedna poszukiwana listem gończym. To jednak nie koniec. W jednym z pomieszczeń znaleziono ukryty właz, a za nim plantację marihuany. Zabezpieczono kilkaset krzaków konopi indyjskich oraz nielegalne przyłącze do sieci elektrycznej.

Prokurator postawił czterem osobom łącznie 35 zarzutów. Sąd Rejonowy w Zakopanem zarządził 3-miesięczy areszt z uwagi na ryzyko matactwa.

Gratulacje!

Facebook od lat zapchany był konkursami, których jedynym celem było wyłudzenie pieniędzy. Owszem, cały czas rośnie świadomość społeczeństwa, jednak przybywa też młodych użytkowników internetu, którzy są w stanie uwierzyć, a następnie narobić ogromnych szkód, zazwyczaj przy pomocy telefonów rodziców. Zatrzymanie kilku oszustów to kropla w morzu, lecz wielu zastanowi się, czy aby na pewno warto ryzykować. Nie pozostaje mi nic innego jak pogratulować polskiej policji bardzo trafionej i (mam nadzieję) skutecznej akcji.

Źródło: policja.pl
Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.