ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android właśnie wyprzedza Windowsa, to już koniec starej dominacji

Autor: Adrian Celej Kategoria: Newsy

Stało się! Wkrótce Android zostanie pierwszym systemem, który przełamał monopol Windowsa. Co prawda mówimy o różnych i pozornie nie kłócących się platformach, ale to nie do końca prawda.

StatCounter opublikował dane na temat systemów z jakich odwiedzane są monitorowane przez niego strony. Co zaskakujące, mobilny Android praktycznie zrównał się z desktopowym Windowsem. Cały czas, bezustannie podnosił swoje znaczenie na rynku, aż dotarł do tego historycznego momentu. Przy utrzymaniu obecnej tendencji Android w ciągu pół roku może osiągnąć to, czego nigdy nie osiągnęły Linuksowe dystrybucje. Moglibyśmy już świętować, jednak Windows na chwilę poprawił swoją pozycję. W pewnym momencie oba systemy dzieliło zaledwie 0,5 %. Te dane dotyczą całego świata. A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Można powiedzieć, że jesteśmy ponadprzeciętnie nowoczesnym narodem. U nas Android od dłuższego czasu zajmuje bezpieczną pierwszą pozycję.

Era post PC to nie mit

CEO StatCountera – Aodhan Cullen stwierdził, że taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia 5 lat temu. W tamtym czasie Android osiągał wartości typowe dla telefonów komórkowych. Dziś to się zmieniło, telefon często jest naszym głównym oknem na świat. Powód jest prosty – smartfon mamy zawsze przy sobie. Na przeglądanie internetu możemy poświęcić każdą, nawet najkrótszą wolną chwilę. Komputer staje się już tylko narzędziem pracy i rozrywki. Transformacja rynku jest tak ogromna, że wpływa na wszystkie powiązane z nim zawody.

Bez wątpienia duży powód do zmartwień może mieć Microsoft. Wieloletni monopol zapewniał firmie stały dochód oraz promocję marki, dziś zaczyna to się zmieniać. Korporacja przegrała wojnę na przyszłościowym rynku mobilnym, desktopy z kolei tracą na znaczeniu.

A gdyby tak Android zaatakował rynek PC?

Nie jest tajemnicą, że Google ma takie zamiary. Teoretycznie już teraz możemy skorzystać z systemu Remix OS, ale to nie to samo. Obecnie misję desktopowego Androida realizuje Chrome OS, ale to prawdopodobnie tylko rozwiązanie tymczasowe. Pewne jest to, że prace nad takim systemem trwają i zostały przyspieszone. Dla Google to być, albo nie być. Rynek podbijają hybrydy z Windowsem, na co wyszukiwarkowy gigant nie może patrzeć obojętnie.

Pewne zmiany są wprowadzane na naszych oczach, jak np. obsługa wielu kont użytkowników, czy multi-window. Być może niedługo będziemy światkami ostatecznego starcia tych dwóch systemów.

Sprawdź najnowsze wpisy