Windows 10 domyślnie nie pozwoli Ci instalować aplikacji spoza sklepu

Łukasz Pająk Newsy 2017-03-01

Windows w ostatnich latach przeszedł gruntowne zmiany. Microsoft reaguje na ewoluujący rynek, szczególnie ten mobilny i nie chcąc stracić udziałów tak modyfikuje „Okienka”, aby były możliwie najbardziej rozległe w swoich zastosowaniach. Świadczy o tym chociażby fakt, że bez problemu zainstalujemy najnowsze wydanie tego systemu operacyjnego na najprostszych komputerach z różnorakimi procesorami.

Jednak Windows jeszcze do niedawna pozwalał użytkownikowi zadecydować o wielu kwestiach. Razem z „10’tką” drastycznie się to zmieniło i kolejna modyfikacja jest w drodze. Jak donosi jeden z użytkowników aktualizacji Windows 10 Creators, w tym systemie domyślnie nie będziemy mogli mieć możliwości instalacji jakichkolwiek aplikacji poprzez dwukrotne kliknięcie ikony z rozszerzeniem „.exe” itp. Instalatory z Sieci po prostu nie przejdą przez zaporę systemu.

W takim razie skąd brać programy? Oczywiście ze sklepu jak na załączonym tweetcie widać.

Windows bez zewnętrznych instalatorów?


Oczywiście, że nie. Uspokajam, gdyż najprawdopodobniej wystarczy w ustawieniach zmienić poziom zabezpieczeń i wciąż Windows pozwoli nam działać tak jak wcześniej. Jednak widać, że Microsoft niejako chce iść w stronę Apple i ich OS X, gdzie już dzisiaj można spotkać się z takim rozwiązaniem. Powody? Oczywiście zwiększenie zainteresowania swoim sklepem, ale także względy bezpieczeństwa, gdyż nie od dziś wiadomo, że w Sieci możemy spotkać się ze wszystkim. Lepiej walczyć z potencjalnym zarażeniem systemu niż go leczyć.

źródło: Engadget • Szymon L

  Angielska translator na polska trudna trudna. Na przyszłość jak nie rozumiecie tego co czytacie, to użyjcie Google Translatora, będzie lepiej dla wszystkich.

 • Kuba

  Co za bzdura! Opcja blokowania aplikacji spoza sklepu będzie domyślnie WYŁĄCZONA!

 • Adrian Celej

  Ależ jest obejście. Windows ma wbudowanego Linuksowego terminala. Z jego poziomu można zainstalować wine i exe działa.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Tytuł do wymiany. Klasyczny click bait.

  • Łukasz Pająk

   Co jest niezgodne?

   • Konrad Uroda-Darłak

    Nie żeby coś, ale z milion osób o tym pisało już w komentarzach – naprawdę pytasz?

    • Łukasz Pająk

     Tak.

     • bartek010

      Blokowanie nie będzie domyślnie włączone, będzie trzeba je włączyć samodzielnie.

     • Konrad Uroda-Darłak

      TO NIE JEST PRAWDĄ – ile razy trzeba to jeszcze powtórzyć? 😛

 • stark2991

  „you CAN block” – wydźwięk Tweeta jest taki jak sugeruje Optymista – to nie będzie na sztywno włączona opcja tylko dodatkowa funkcja. Przyda się w sytuacji gdy będzie potrzebne ograniczone konto czy to w firmie czy w szkole

 • Optymista1

  Facet, to po prostu clickbait. Windows 10 nie będzie blokować instalacji aplikacji Win 32 tylko JEDYNIE POJAWIŁA SIĘ TAKA OPCJA W USTAWIENIACH ( była tam też wcześniej, tylko mniej zaawansowana( RS1, TH2) ). Sprawdź sobie na innych serwisach, zwłaszcza msmobile, wpworld i dobreprogramy, bo strasznie nadinterpretujesz.

  • Łukasz Pająk

   Sprawdziłem na wielu zagranicznych serwisach i nie jest to clickbait, bo to nie jest komunikat, który obecnie się pojawia na Win10 i z tym jest zbyt często mylony. Też polecam Ci zajrzeć na inne portale, ale właśnie Engadget, the Verge itp

 • marcus1212

  słowo ” najprawdopodobniej” jest niepokojące… Może się okazać że jednak nie będzie można.

  • Nysdroid

   Nawet jeśli, to strzał w kolano i pod naporem krytyki ustąpią. 😉

 • Nysdroid

  Nie uda im się z tym sklepem, niestety nie. Microsoft naśladujący Apple jest conajmniej dziwny, a co do ustawień pewnie lemingi będą dzwonić przerażone do pobliskiego „informatyka”… i w sumie poleje się niepotrzebny hejt o te kilka kliknięć.