Apple ma porzucić Lightning w iPhone’ach. Nareszcie!

mm Łukasz Pająk Newsy 2017-02-28

Wiele lat temu między innymi Unia Europejska narzuciła producentom urządzeń mobilnych standard wtyku ładowania i komunikacji z komputerem oraz akcesoriami. Oczywiście postawiono na MicroUSB i tylko jedna firma poszła swoją drogą. Oczywiście mowa o Apple, które w 2012 roku razem iPhonem 5 zaprezentowało złącze Lightning. Nie da się ukryć, że jeśli przyjrzeć się samej technologii to było to o wiele lepsze rozwiązanie niż ogólnodostępny standard. Jednak wszystko się rozwija i dzisiaj chcemy wszystko więcej oraz szybciej.

Tym sposobem powstało USB-C i nawet Amerykanie zauważyli zalety wersji 3.1 tej technologii. W końcu dla użytkowników MacBooków to jedyne dostępne złącze i w tym wypadku ten ruch nie był do końca przemyślany patrząc na magnetycznego poprzednika. Teraz, jak donosi The Wall Street Journal, również iPhone’y porzucą wcześniejsze rozwiązania na rzecz USB-C. Uniwersalność poza własnym ekosystemem na pierwszym miejscu? To nie w stylu Apple, więc zapewne możemy spodziewać się pewnych blokad – akcesoriów dedykowanych nowym iPhone’om nie podłączymy do smartfonów z Androidem.

Jabłuszko się zmienia


Mimo wszystko widać ogromne zmiany wewnątrz amerykańskiej firmy. To nie czasy Steve’a Jobsa, co oczywiście ma też swoje ogromne wady, ale też produkty tego producenta stają się bardziej przystępne. W końcu z tego samego źródła po raz kolejny dowiedzieliśmy się, że w nowym iPhonie ma pojawić się zakrzywiony na krawędzie wyświetlacz OLED.

źródło: WSJ • Adam Bartniak

  po co piszecie o srajfonach na portalu dla użytkowników Androida ??

 • Nysdroid

  Trochę logiczny krok, skoro wprowadzili USB-C w MacBookach. Trzeba skorygować ten mały bałagan standaryzacją, a jeśli o to chodzi Apple potrafi dopieścić każdy szczegół.

 • rybak17

  Trochę szkoda bo konstrukcja lightning jest lepsza niż usbc ale z drugiej strony niech wszędzie będzie jeden port.

 • Co takiego wnosi usb c jako wtyczka do ładowarki w iPhonie??? Ja tam wole obecne złącze. Jest mniejsze.

  • rybak17

   Można używa tej samej ładowarki i akcesoriów do macboka 12 i nowych pro.

  • Łukasz Pająk

   Mniejsze? Nie zauważyłem jakichś drastycznych różnic w wielkości. Jednak mniejsza z tym. USB-C w iPhonie otworzy nowe drogi dla producentów akcesoriów, wprowadzi znane standardy oraz nareszcie w normalny sposób pozwoli korzystać z USB3.0.

  • Adrian Kijek

   Ja tez jestem za pozostaniem lightning u corki w tablecie 3 razy juz oddawalem do naprawy wejscie usb na szczescie ubezpieczony a lightning predzej kabel urwiesz jak zniszczysz wejscie

   • Diamentowa J

    W tabletach w ogóle jest coś nie tak z wejściem u mojej córki tak samo ciagle się psują myśleliśmy z mężem ze wina tabletu kupiliśmy inny i to samo co chwile wejście do naprawy. Osobiście to nie wiem z czym problem z lighting mi tam odpowiada i tak zawsze używam oryginalnych akcesoriów.

 • marcus1212

  Prawda jest taka, że to całe microUSB, miniUSB to były kretyńskie pomysły. Mówię to jako szczęśliwy użytkownik USB-C.

  • DrDisqus

   Najgorsze z nich było micro – trafienie w port ładowania w niektórych urządzeniach to pół minuty ciężkiej roboty (np. słuchawki BT Level… Samsunga – nawet jak się wsadzi w końcu to potrafią nie ładować). Lightning jest super, nawet z zamkniętymi oczami podłącza się w sekundę. I jeszcze nigdy mi się w żadnym urządzeniu nie uszkodził. A porty micro-usb niestety robią się luźne przez notoryczne odwrotne wkładanie kabla.

 • Pabliell

  Nie uwierzę, póki nie zobaczę.

 • Konrad Uroda-Darłak

  W laptopach tylko USB-C, więc to w sumie logiczny ruch.

 • Adrian Celej

  Obstawiam że będzie odwrotnie – zwykłych akcesoriów nie podłączymy do iPhona. Na akcesoriach można zarobić, także Apple skorzysta na kupowaniu ich do telefonów z Androidem. Ograniczenia ograniczeniami, ale hajs musi się zgadzać.

  • Łukasz Pająk

   Może być w obie strony ograniczone. Pamiętaj, że Apple może na zewnętrznych firmach wymusić tworzenie produktów tylko pod iOS.

   • pepe72

    dlaczego? Nie ma chipa nie działa. Przecież zrezygnowali z jacka do słuchawek.

 • Henrar

  Taka ciekawostka dlaczego Apple mogło używać Lightning:

  The signatories of the memorandum of understanding on the harmonisation of chargers for mobile phones (MoU)(1) agreed to introduce a common charging solution based on Micro-USB technology. The MoU also allowed for the use of an adaptor and does not prescribe the conditions for its provision.

  The Commission does not have evidence that Apple has breached the agreement. The iPhone 5 can be used with an adaptor allowing it to be connected to the common charger. The Commission does not interfere on the marketing strategies of the manufacturers.

  A recent progress report provided by the MoU signatories has shown that 90% of the new devices placed on the market by the signatories and other manufacturers by the end of 2012 support the common charging capability. This indicates that the voluntary agreement has been successful in delivering benefits for citizens.

  The Commission is convinced that, while taking into account technological innovations, consumers and manufacturers can benefit from an extension of the initiative on harmonisation of charger to new categories of products including the new generation of mobile phones and other small electronic devices, such as digital cameras, tablets and music players. Therefore the Commission is organising the launch of a study evaluating the results achieved with the MoU and to consider options for appropriate follow-up including voluntary agreement and legislation. In this respect the Commission will take into account comments received on the use of an adaptor in the preparation of further measures which will follow the MoU.