ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
android wirus malware zagrozenie

Cyberprzestępcy zaatakowali miłośników filmów dla dorosłych

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Newsy

Zdarza się, że do Sklepu Play dostaną się aplikacje, które są zainfekowane. Na szczęście jest to rzadkość i korzystanie z niego „z głową” odpowiednio zabezpieczy nasze urządzenie. W Internecie jednak możemy znaleźć mnóstwo plików instalacyjnych, które albo jeszcze nie dotarły do Sklepu, albo nigdy tam nie dotrą. Tam jak w przypadku tej aplikacji. I jej podróbki.

Serwis Pornhub jest jednym z najpopularniejszych na świecie, jeśli chodzi o ten konkretny gatunek filmowy. Oferuje on swoją oficjalną aplikację na Androida, lecz nie znajduje się ona w Sklepie Play ze względu na politykę zakazującą pornografii. Można ją jednak pobrać ze strony i zainstalować z pliku apk. Własnie tę właściwość wykorzystali hakerzy.

Wypuścili oni do sieci podrobioną wersję aplikacji. Po jej uruchomieniu nie możemy jednak odtworzyć żadnego filmu. By to zrobić konieczne jest przeskanowanie naszego smartfonu pod kątem wirusów. Niestety zamiast skanowania, na urządzeniu zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które całkowicie blokuje nam do niego dostęp.

Cyberprzestępcy oferują jednak pomocną dłoń. Za jedyne 100 dolarów odblokują oni telefon i pozwolą na jego dalszą eksploatację.

Ochrona przed takimi przypadkami jest banalnie prosta. Uważać na to, co się instaluję i skąd pochodzi dana aplikacja. ESET zachęca do korzystania ze Sklepu Play, aniżeli poszukiwań programów na własną rękę z niepewnych źródeł w Sieci. Radzi również regularne wykonywanie backupów.

źródło: TheNextWeb, instalki

Sprawdź najnowsze wpisy