ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Film] Co oznacza opóźnienie reakcji w smartfonach? OnePlus 3T kontra Pixel XL, czyli chcemy Androida 7.1 Nougat

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
oneplus-3-google-pixel-xl-porownanie

Smartfony są coraz szybsze, mają od groma niewykorzystywanej mocy obliczeniowej i mimo wszystko wciąż możemy mówić o niezadowalającym poziomie opóźnień. Oczywiście aplikacje ładują się w krótszym czasie, benchmarki pokazują większe wyniki, ale wróćmy do podstaw – reakcji systemu na wydane polecenie.

Zapewne większość z Was nawet nie zauważyła tego problemu, ale do niedawna był on jednym z głównych argumentów przekonujących do płynnego iOS pozwalającego na tworzenie gier rytmicznych, które nie irytowałyby swoimi spowolnieniami. Mimo wszystko do rzeczy. Google wydając Androida 7.1 Nougat oficjalnie oznajmiło, że reakcja na dotyk została zdecydowanie usprawniona. Idealnym przykładem jest film autorstwa Stephena Halla, który umieścił na Twitterze:


Google Pixel XL na Androidzie 7.1 Nougat kontra OnePlus 3T z tym samym systemem, ale oznaczonym numerem 7.0. Widać ogromną różnicę w płynności i nie wynika ona z braku mocy obliczeniowej, a po prostu zbyt dużego czasu oczekiwania na „przetrawienie” przez oprogramowanie informacji o wydanym poleceniu poprzez panel dotykowy. Tak drastyczna różnica być może nie jest odczuwalna na co dzień, ale jak widać – może być lepiej.

Problem oczywiście nie dotyczy tylko i wyłącznie OnePlusa 3T, a większość smartfonów na rynku. W przypadku chińskiego urządzenia jest to o tyle wyraźne, gdyż Oxygen OS jest pod tym względem jeszcze gorszy niż czysty system. Tym samym aktualizacja do Androida 7.1 Nougat nie jest bezsensowna, gdyż naprawdę to ten system powinniśmy porównywać do Marshmallow, aby zauważyć zdecydowane różnice.

Sprawdź najnowsze wpisy