„Moje dziecko wpisało nieprawidłowy numer telefonu…” Uwaga na sprytne wyłudzanie pieniędzy

mm Paweł Bilski Newsy 2017-01-13

screaming-smartphone

Pewnie wielu z Was pamięta stare przekręty SMS polegające na wyłudzaniu pieniędzy za pomocą usług SMS Premium. Wydawać by się mogło, że oszuści już dali sobie spokój, a rosnąca świadomość społeczeństwa siłą rzeczy zażegnała ten proceder. Nic bardziej mylnego. Oszuści znów wracają z metodą dobrze znaną.
Nic nadzwyczajnego nie odkryjemy – znowu chodzi o wyłudzanie kodów, które przychodzą w SMS-ach na telefon ofiary. Działanie oszustów możecie kojarzyć, bowiem już kilka lat temu SMS-y o bliźniaczej treści trafiały do tysięcy obywateli. Niepokojące jest to, że prawdopodobnie znów mamy do czynienia z działaniami na szeroką skalę – na Facebooku informuje o tym coraz więcej osób. Przypomnijmy też treść samej wiadomości:

„Witam. Na wstepie przepraszam za klopot ale podczas rejestracji w serwisie internetowym przez moja nieuwage moje dziecko wpisalo nieprawidlowy numer telefonu i SMS dotyczacy rejestracji zamiast do nas zostal wyslany na Pani/Pana numer. Czy jest mozliwosc odeslania mi tresci SMSa pod moj numer jesli juz dotarl lub dopiero dojdzie? Jezeli nie sprawi to klopotu bede bardzo wdzieczna za pomoc, z gory dziekuje. Anna.”

fejk sms

fejs sms premium hack
Ze źródeł można się dowiedzieć, że numery oszustów to: 797567158, 515176243

Te dwa numery to z pewnością kropla w morzu, dlatego też jeśli dostrzegliście ten proceder u siebie lub znajomych, to podzielcie się numerami w komentarzach. Oczywiście nie musimy chyba wspominać, że odebranych kodów w żadnym wypadku nie można odsyłać – no chyba, że chcecie uszczuplić stan swojego konta o kilkadziesiąt złotych.

Źródło: niebezpiecznik, facebook (1, 2) • Karol B

  włącz Blokada wszystkich usług Premium i Blokada przychodzących wiadomości Premium itd i po kłopocie

 • Zaraz zaraz… Jakim cudem sms na zwykły numer jest płatny jak premium?

  • bboorreecc

   Ten sms nie ale kod którym autoryzację się transakcje spowoduje np. Rejestracje w serwisie www który kosztuje kilkadziesiąt zl

   • Nadal nie ogarniam. Jak przesłanie kodu z jakiegoś smsa ma umożliwić pobranie płatności? Da się ściągnąć kasę przez operatora bez smsa?

    • Asdaf

     Ehhhh….

     Osoba x wypełnia jakąś tam usługe premium numerem telefonu osoby y, potem X pisze do Y z prośbą o przesłanie tego kodu bo pomyłka itp itp wtedy X wpisuje ten kod i aktywuje usługę premium na numerze Y. Proste?

     • To akurat rozumiem. To znaczy mniej więcej – jakiś zewnętrzny podmiot na podstawie tylko sprawdzenia numeru (czyli wysłania kodu i otrzymania go z powrotem od osoby, która wpisała numer) może sobie ściągać opłaty przez operatora? Przecież to głupie jest, nawet jeśli prawdziwe. Operatorzy powinni mieć obowiązek wysyłania komunikatu o tym, że właśnie się coś aktywuje, i dawać możliwość łatwego anulowania.

     • Lokomisiek

      Poczytaj o subskrypcjach- aktywujesz usługę która cyklicznie z Twojego konta ściaga kase. Codziennie wyłączam ludziom takie rzeczy i mam rozeznanie ile ludzi nieswiadomie to włącza i dowiaduje się dopiero z faktury która jest wieksza o 100-200zł 😉

 • Just a guy :)

  Wow, takiego jeszcze nie widzialem…
  Trzeba taka holote od razu zamykac na 20 lat, to sie odechce takich akcji:)

  • Grzegorz93

   Koszt utrzymania więźnia to 3000 zł. Lepiej dać karę pieniężną. 🙂

   • Just a guy :)

    Można zredukować o 2/3 bez problemu to raz, a dwa – zamiast kar 25 lat i dożywocia powinna byc kara śmierci to wpłynęło by znacznie bo obniżenie kosztów.

    • Grzegorz93

     Można też wprowadzić nakaz pracy dla własnego utrzymania w więzieniu.

     • Just a guy :)

      Też są takie rozwiązania i część coś tam nawet pracuje, ale kara śmierci i tak powinna być.

     • Najlepsze rozwiązanie w przypadku błędu sądu i skazania niewinnego… Zresztą z tego co pamiętam jakiś stan w USA zrezygnował z kary śmierci ze względu na… koszty.

      Owszem, system więziennictwa jest może niewydajny i niewystarczająco skuteczny, ale kara śmierci raczej nie jest rozwiązaniem. I zresztą więzienia nie powinny być wg mnie dochodowe, bo wtedy zawsze ci, co je kontrolują (czy to państwo, czy prywatne firmy jak to chyba jest w USA) znajdą sobie sposób, żeby je jak najbardziej zapełnić kimkolwiek, a to niekoniecznie o to chodzi.

     • Just a guy :)

      Błędy zdarzają sie zawsze, co nie zmienia faktu, że nie współmiernie jest dużo tych, kórzy żyją anie powinni.
      Taa jakiś stan zrezygnował, ale ok 35 wciąż stosuje:)

      Nie jest rozwiązaniem czego?? Najważniejsza jest nieuchronność kary, po drugie samo występowanie kary śmierci w spisie kar, już mogłoby działać prewencyjnie.

      I nikt nie mówi o tym, by więzienia były dochodowe, bo to nie taśma produkcyjna iphonów :P, tylko żeby ich koszty były niższe, co oczywiście da się zrobić.

 • tmaier

  takie i inne metody wyłudzania istnieją od lat… co to za news

  • Paweł Bilski

   Miło, że o Tym wiesz, ale to nie oznacza, że reszta też jest tak oświecona. Tego rodzaju praktyki powracają jak bumerang i warto informować społeczeństwo na bieżąco.

 • Sebastian Bittner

  No to nie fajnie