android malware anubis

Nowy malware na Androidzie – ponad milion urządzeń zainfekowanych!

2 minuty czytania
Komentarze
android-malware

Coraz częściej słyszy się o wirusach atakujących Androida. Tym razem wykryto poważne zagrożenie, który nie tylko zaraża kilkanaście tysięcy smartfonów dziennie, ale też mocno miesza w Sklepie Play. Zagrożone jest aż 74% urządzeń! Możesz sprawdzić czy Twoje również.

Gooligan. Właśnie tak nazywa się nowe malware, które czyni szkody w systemie Android. Jak donosi firma Check Point Software Technologies – odkryła ona i ujawniła nowy wariant szkodnika – zarażonych zostało już ponad milion urządzeń. Po raz pierwszy o Gooligan usłyszeliśmy w sierpniu, łatwo zatem policzyć, że od tamtego czasu dziennie musiało być infekowanych prawie 13 tysięcy smartfonów. Na ataki narażone są telefony działające na Androidzie w wersji od 4 do 5. Statystyki pokazują, że jest to 3/4 wszystkich urządzeń z robocikiem na pokładzie! Najwięcej infekcji odnotowano w Azji, bo aż 57%, w Europie natomiast 9%.

Gooliganem zarazić możemy się na dwa sposoby: poprzez ściągnięcie i zainstalowanie aplikacji z zaimplementowanym złośliwym kodem bądź przez kliknięcie w szkodliwy link.

Malware jest w stanie wykraść adresy e-mail wraz z ich tokenami autoryzacyjnymi, co daje mu dostęp do danych z usług Google takich jak Gmail, Zdjęć, Dokumentów czy Sklepu Play. Kiedy hakerom uda się opanować dane urządzenie, pobierają oni na nie aplikacje ze Sklepu (dziennie nawet 30 tysięcy!), a następnie wysoko je oceniają – na 5 gwiazdek. Takie podbicie aplikacji w rankingu może się okazać bardziej opłacalne niż wykradanie danych kart bankowych.

Jeśli chcecie wiedzieć czy malware Was dopadło, odwiedźcie stronę Check Point w celu sprawdzenia – KLIK. Google podjęło już jednak odpowiednie działania i użytkownikom zainfekowanych kont cofnięto tokeny i dostarczyło odpowiednie wskazówki prawidłowego i bezpiecznego zalogowania się ponownie.

Co zrobić w przypadku, kiedy urządzenie zostało zainfekowane? Bezzwłocznie zainstalować nową, czystą wersję systemu.

źródło: The Verge

Motyw